„Кога ще дойде инфлацията, ако централните банки могат да държат отрицателни лихви, а кризата доведе до спад на световната икономика? Това са дефлационни фактори и те ще доведат до спад на потребителските цени през следващата една година. Инфлацията ще се усети най-рано през втората половина на 2021 г. Тогава и златото ще усети попътен вятър, защото по принцип се представя слабо по време на дефлация. Засега намалението на инфлацията в САЩ не се отразява негативно на ценните метали“, смята Цачев.
Къде е мястото на златото в инвестиционния портфейл
Когато този въпрос го задават на някой от големите имена във финансовия свят, най-честият отговор е около 10% от инвестираните средства.
„Това не е съществен дял и покупката на акции на някоя компания от добива също може да се използва за по-голяма експозиция в злато или сребро. Трябва да се има предвид, че златото не е актив, който носи доход", напомня Цачев. "От него не се получават лихви или дивиденти. Печалбите от него ще дойдат само ако в бъдеще някой друг инвеститор е готов да даде повече пари. Затова е много трудно да се каже каква е справедливата стойност на златото, когато се сравнява с доход от други инструменти или с равнището на лихвените проценти. Знаем само, че ако цената падне на нивата от 1000 – 1200 долара, някои мини ще излязат на загуба и ще бъдат затворени. Това е дъното на цената на златото, но интересът на инвеститорите го изпраща много по-високо“, казва той.
Причините за растеж на цената на златото
Най-върлите привърженици на златото цитират конспиративни или апокалиптични теории, в които книжните пари се обезценяват, доларът рухва или централните банки изкупуват всичкото злато, за да гарантират паричната база. Тези теории нямаше да съществуват без капка истина в тях, но не е разумно да се залага на разпада на финансовата система и на разплащанията.
Как се инвестира в злато?
„Противно на всеобщото мнение, по-изгодно е да се инвестира във финансови инструменти върху златото, отколкото да се купуват монети и кюлчета и да се съхраняват в сейф", съветва инвестиционният консултант.
По думите му разликата в цената купува и продава е достатъчно малка само за големи кюлчета, които струват десетки хиляди евро. Разходите за съхранение също ще се натрупат, особено ако се планира тази инвестиция да остане няколко години. Финансовите инструменти, каквито са борсово търгуваните фондове върху злато или акциите на компании от добива, позволяват повече гъвкавост и бърза реакция при покупка и продажба. Голям плюс е и липсата на данъчно облагане върху печалбите, които са реализирани на европейски борси.
„Инвестицията в злато трябва да е част от активната стратегия за управление на спестяванията“, твърди Цачев и обяснява, че тя включва инвестиции в различни активи според толеранса към риск и спрямо перспективите за икономически растеж. „Благородните метали са рискови инструменти, които може да реализират значителни движения на цените си“, предупреждава Цветослав Цачев.
Материалът не е повод за вземане на инвестиционно решение!
преди 4 години Златото не е понци л***йно като биткойна? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ами явно не я гледа :) И аз така мисля сега ще го чакам да падне на 1300-1400 и мога да си купя някоя унция монети :) Разбира се не от п и б :) там са с 40% надценка :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години попътния вятър свърши за златото или тоз не е видел грфаиката ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години След като златото не носи лихви и дивиденти, трябва да се разчита на появата на навит купувач. Тогава от инвестиционна гледна точка - по какво се отличава златото от биткойна? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Само не разбрах, този цветослав цачев какъв е - Бог, Бъфет, някакво гуро или някакъв блогър, работещ в местен инвестиционен посредник, но в статията даже и не реферират какъв е? Аз например не го знаех и трябваше да проверя кой е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар