Кой трябва да купи активите на ЧЕЗ в България и основно ЧЕЗ Разпределение България АД, което държи инфраструктурата (грубо казано жиците)? Това е основният въпрос в икономическия живот на България през последните дни.
Вицепремиерът Томислав Дончев каза, че влизането на държавата в сделката може да бъде усложнено от Търговския закон и европейските енергийни правила.
Никой обаче не споменава като възможност пенсионните фондове, които вече заедно държат 33% от капитала на ЧЕЗ Разпределение България АД.
През 2017 г. е имало подобен случай в Австралия. Там не офшорки, а китайци са искали да придобият местното електроразпределително дружество Ausgrid. Тогава австралийските власти дали червена светлина китайците, създали са нови регулации и специален борд за одобрение на подобни сделки. "Помолили“ са местните пенсионни фондове да влязат в сделката и да купят електроразпределителното дружество Ausgrid. Факт е, че стратегически активи не могат да бъдат купувани от когото и да е.
Пенсионните фондове имат активи за над 11 млрд. лв. и лесно могат да увеличат дела си в ЧЕЗ Разпределение България АД от около 33% до почти 100%. Те лесно могат да направят търг за професионален мениджмънт и да осъществяват контрол над дружеството, което и сега е публично и акциите му се търгуват на БФБ-София.
От своя страна държавата ще може да контролира дружеството чрез Комисията за енергийно и водно регулиране, а със сигурност пенсионните фондове ще са съгласни представител на държавата да влезе в Надзорния съвет на ЧЕЗ Разпределение България АД.
Разбира се, освен пенсионните фондове малък дял в ЧЕЗ Разпределение България АД може да придобие Българският енергиен холдинг АД (например около 10%, което ще е достатъчно за силен контрол), както и други инвеститори.
В този смисъл варианти за действие има и трябва да се реализират. Ясно е, че вариантът група офшорки да придобият инфраструктурата, не е добър. Ако зад тях стоят политици, които оказват натиск на КЕВР и инвестициите бъдат занемарени, може да станем свидетели на регулярно спиране на електроподаването в Западна България.
Коментарът е авторски на журналиста Мариян Йорданов и не ангажира редакцията на Investor.bg.
Развитието на темата за ЧЕЗ може да следите тук
Свързани компании:
преди 6 години разбира се че трябва да има специални разрешения за търгуване на активи засягащи националната сигурност на дадена държава, точно това е работата на истинската държава. уви ... ние нямаме такава все още! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години В Австралия има специален борд, който одобрява купувачите на австралийски важни активи.Спряли са китайците да купят AusGrid и дори одобряват купувачите на австралийска земя!!!Не зная дали е напълно правилно, но австралийците са традиционно умна нацияhttp://***.news.com.au/finance/business/other-industries/nsw-government-to-sell-ausgrid-for-16bn-to-australian-consortium/news-story/241c15edc1442b9270f0bd324dcf294e отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години А трябва ли?И сега могат да бъдат източвани, по-добре не. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години При ГАРАНТИРАНА ПЕЧАЛБА 15% не виждам проблеми да инвестират в ЕРП-тата. Също и за другите т.н. инвеститори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар