Пълен крах претърпя БСП – с новото име (БСП Лява България) и нов председател (Михаил Миков), на последните парламентарни избори, сочат предварителните резултати на ЦИК.
Този път "червените" загубиха области, в които печелеха по традиция, като сред най-тежките загуби е тази в Кюстендилска област, където водач на лявата листа беше Мая Манолова. Разликата между ГЕРБ и БСП Лява България в тази област е 10 процентни пункта. С такава разлика е победата на формацията с лидер Бойко Борисов и в Монтана, Ловеч, Перник и Плевен.
По-умерени, но все пак отстъпления от традиционни бастиони сочат резултатите за Стара Загора и Ямбол, където партията на Бойко Борисов води с преднина от около 5 процентни пункта.
ГЕРБ успяха да покорят и Видин, макар и с разлика от около 3 пункта. Водач на листата на БСП в тази област беше новият лидер на партията Михаил Миков. Досегашните партньори от ДПС пък събират едва 6% от гласовете на видинчани.
Всъщност ГЕРБ печели в почти всички области (и общо 31 избирателни района), с изключение на Търговище, Кърджали, Силистра, Разград и Шумен. В тези региони убедително начело е ДПС. БСП Лява България не печели в нито една област.
Този път БСП Лява България признава недвусмислено резултатите като загуба, но отговорността за тях отново ще бъде поета след традиционните анализи и вътрешно-партийни оценки, стана ясно по време на пресконференцията на партията в НДК. Вината беше прехвърлена към допуснати грешки в съвместното управление с ДПС.
Избирателите така и не разбраха какви политики е започнала червената партия и не я подкрепиха, коментира с болка един от червените лидери – Жельо Бойчев, в нощта на изборите. Корнелия Нинова беше още по-крайна – ниската избирателна активност означава, че на хората им е омръзнало от всички нас, категорична беше тя.
От резултатите от тези избори обаче е трудно да бъдат обявени победители и победени. Макар и водеща с убедително мнозинство (повече от сбора на втората и третата политическа сила), ГЕРБ няма да може да състави самостоятелен кабинет и ще трябва да води преговори и трудно ще се лиши дори и от няколко гласа в шарения парламент.
Засега разговорите са задочни, а условията, които се поставят – нееднозначни, като всеки посочва различията на опонента, но не и приликите между тях. Коментират се принципните позиции, разбира се, различни между различните политически сили, но не и точните цели, които да помогнат за разрешаването на основните проблеми, дефинирани еднозначно от всички.
А резултатите от вота са такива, че партиите днес имат рядък шанс да покажат чий интерес ги ръководи. Въпросът е дали ще се възползват.
преди 10 години Но пък заменени от ДПС мафиоти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Активните борци против капитализъма са на изчезване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар