Съществуват и фондове на паричен пазар, както и балансирани и смесени консервативни фондове, но като цяло най-високи надежди за задоволителни печалби дават фондовете, инвестиращи в акции.
Фондовата индустрия в България е със сравнително кратка история (около 10 години), но за този период претърпя бурно развитие. Ако в началото се създаваха основно рискови фондове, инвестиращи предимно в България, то след кризата от 2008 г. може да се каже, че наблюдава разнообразна палитра от фондове.
С цел привличане на нови клиенти управляващите дружества предложиха различни фондове, както по отношение на риска , така и по отношение на географския обхват. „Селект дивидент”, който е единствения български фонд, който има инвестиционна философия да инвестира в компании от Европа и САЩ, даващи голям дивидент от началото на годината до момента е направил 8.11% печалба.
Според Георги Бисерински, изпълнителен директор на СелектАсет Мениджмънт ЕАД, управляващо дейността на Селект Дивидент, подобни фондове дават възможност на българските инвеститори до мултинационални компании с дългогодишни традиции при разпределянето на дивидент, нещо, което не е характерно за българските дружества. ДФ „Селект Баланс” пък, който е балансиран фонд за инвестиции основно в България от началото на годината до момента е с доходност от 16.38%. ДФ Селект Регионал, който е първият български фонд за инвестиране на регионалните пазари от началото на годината до момента е направил 14.52% доходност.
Заслужава си отново да се подчертае, че във финансовия свят, както и в живота, няма печалби без риск и именно умението да се балансира между тези два фактора отличава успешния от разорения инвеститор.
Това и е причината малцина от по-дребните играчи да предпочетат инвестиционните фондове пред индивидуалната игра на борсата, доверявайки се на експертите на избраното дружество. Дали обаче не е възможно да получаваш така нужните консултации, анализи и данни, но в крайна сметка решенията за управление на портфейла да са си твои?
Да, разбира се – за тези, които не се плашат от дълбокото море на фондовата борса, същестува варианта за инвестиции в чуждестранни акции.
Не случайно, колкото и да ни се иска да подкрепим българския капиталов пазар, е трудно да препоръчаме вложения в местни корпоративни книжа. Въпреки че печалбата от курсови разлики при търговия с български ценни книжа е необлагаема и данъци ще платите единствено върху дивидентите.
Българската фондова борса обаче така и остана в етапа на гъсеницата и не успя да разпери криле като пеперуда, и предвид ниските обороти, има още много какво да се желае от ликвидността. Да не забравяме, че един ограничен като обеми пазар е и по-волатилен, което увеличава риска за индивидуалния инвеститор. Заслужава си да се отбележи обаче, че за последните шест месеца българският индикатор SOFIX се изстреля с над 19%, а това е резултат, който може да изкуши по-смелите играчи.
преди 10 години Прехвърлете всичко в биткойни:) Безплатен съвет, на който не давам гаранция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар