IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Плоският данък е реално прогресивен в ущърб на бедните

В момента данъчното облагане за бедните на практика клони към безкрайност, смята блогърът Biznesat

12:15 | 17.10.12 г. 78
Плоският данък е реално прогресивен в ущърб на бедните

Плоският данък е форма на геноцид срещу 95% от населението на България и форма за забогатяване на 5-те процента, в които е съсредоточено 80% от богатството на страната, пише блогърът Biznesat.

Повече от задължително е да бъде върнат прогресивният данък, защото сега на практика данъчното облагане за бедните е безкрайно (тъй като дължат данък върху приходите си, дори когато не могат да покрият разходите си с тях) и само 10% за богатите, смята той.

Нека разгледаме прост пример. Младо семейство с две деца изкарва от заплати 30 000 лв. на година. Разходите за лихви по ипотеката са 12 000 лв., разходите за храна, дрехи, ток, вода, парно и т.н. са още 18 000 лв. и общо достигат 30 000 лв.

Това младо семейство ще плати 3 000 лв. данък общо доход и ще е „на загуба“ от 3 000 лв.

Едно богато младо семейство има доходи от лихви, наеми, собствен бизнес и т.н. и изкарва 1 млн. лв. на година. То също може да оцелее с разходи за 30 000 лв., но да приемем, че тъй като е богато, харчи 3,3 пъти повече, или 100 000 лв. То ще плати и 100 000 лв. данък, но ще бъде на печалба от 800 000 лв.

Следващата година тези 800 000 лв. ще му носят нов доход, докато средностатистическото семейство с 30 000 лв. доход, ще е на минус 3 000 лв., които ще трябва да покрива с доходите си от следващата година. Големият проблем е, че държавата не признава разходите на хората, включително бедни и богати. Богатите обаче им излиза сметката да поддържат фирма (разходът за нея е до 3 000 лв. на година), през която могат да прекарват всички разходи – за ток, за вода, за нов лаптоп, за екскурзия в чужбина, която минава за тиймбилдинг, и т.н.

Всичко е ясно. Средностатистическото семейство ще агонизира, няма да има пари за частни уроци, за повече свободно време. Напротив родителите ще трябва да работят и на второ място или да приемат работа на смени или далеч от дома, което разбира се разбива семействата.

Богатото семейство просто ще продължи да богатее без да работи, използвайки само капитала си. То е достигнало етап парите да работят за него и може спокойно да си почива на море по 150 дни в годината.

Кога обаче средностатистическото семейство ще достигне момента парите да работят за него, а не то за пари? Точно никога.

Описаната ситуация може да се нарече „Капан на бедността“.

Резултатът е само един. Увеличаване на крайно бедните, липса на средна класа. Разбира се, ще имаме разпад на обществото, какъвто имаме и сега. Под разпад на обществото се разбира силното разслоение, с липсваща голяма средна класа. Проблемът е налице дори в страни като Германия и Дания, където има прогресивен данък.

При нас обаче проблемът е невероятно силно изразен. Още не мога да повярвам, че т. нар. либерални икономисти убедиха правителството да въведе плоския данък. Примерите по-горе показаха, че той е прогресивен за бедните (защото не им признава разходите) и е плосък само на пръв поглед.

Единствено прогресивен данък ще има ефекта на плосък данък.

Да не забравяме и какво е казал американският президент Рузвелт, по повод въвеждането на прогресивен данък. Когато го обвинили, че така ще съсипе капитализма, той отвърнал: „Не, ще го спася“.

Сега в България се твърди, че прогресивния данък ще унищожи конкурентоспособността ни. Това е пълна измислица. Как младо семейство, чийто бюджет е на тотален минус, ще си позволи качествено образование за децата си и как ще има възможност за квалификация и преквалификация на родителите?

Как аз, авторът на тази статия, щях да получа висше образование и няколко скъпоструващи операции, ако не бяха държавата и данъците? Как дъщеря ми щеше да бъде оперирана, ако държавата не беше обучила хирурзите?

Именно аз съм конкурентоспособността на тази икономика и аз съм създаден с пари. Ако богатите искат да имат качествени служители като мен, нека направят данъка ИСТИНСКИ плосък, тоест прогресивен, или да се признават разходите на физическите лица.

Не мога да повярвам, че сегашният "плосък данък" е наистина плосък. Той е прогресивен в ущърб на бедните.

За или против плоския данък сте? Очакваме позицията ви на info@investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

26
rate up comment 5 rate down comment 0
Зайо Байо
преди 12 години
Богат си трънки (с тия 30 хил. семеен доход и ипотека, които явно визират собственото ти финансово положение).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 0
Biso
преди 12 години
За Вас явно чашата е на половина празна! За мен е обратното - след 10 години си купувам жилище, сходно на това, в което съм живял под наем, и след още 10 години изпращам детето да учи в чужбина!Погледнато от друга страна - 7000 лв. спестени на година на база 27000 лв. доходи след облагането с данък, това си е чиста печалба от 26%!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 0
Balgarian35
преди 12 години
Статията е пълна безмислица. Колко на брой са младите семейства, с годишен доход от 1 млн лева?В България, всичките милионери са около 15,000 човека, като това са не млади хора, основали и разработили компании си през последните 10-20 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 10 rate down comment 1
Kaoru
преди 12 години
С риск да си спечеля неудобрение на много от читателите на статията - това е най-плоската и безсмислена трактовка на проблема, която може да съществува.Плосък данък от 10% е най-разумната ставка и схема на подоходно и корпоративно облагане в най-неконкурентоспособната и най-бедната страна от ЕС - нашата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 8
biznesat
преди 12 години
Аз съм богат. Но родителите ми не са. Ако не беше безплатното образование и здравеопазване, щеше да съм в гетото. КАПИШГледа се 1 поколение напред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 9 rate down comment 0
Ку-Ку
преди 12 години
Глуповата статия и още първият коментар е нацелил проблема. Ако правителството приеме прогресивен подоходен данък и се опита да събере същите приходи както сега с плоския, то хората с над 10000 лева годишен доход ще плащат повече от сега. Тия с 30000 ще плащат много повече. А тия с милиониоте пак толкова ще плащат точно защото могат да си позволят всякакви счетоводни врътки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 0
НАИВHИК
преди 12 години
Добре де.... Казвате ипотека. А защо в сметките не сте включили лизинг на автомобил??? А разходи за цигари и кръчми???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 0
Tony
преди 12 години
Хващам се на бас, че като заменим плоския данък с прогресивен, това семейство ще бъде обложено поне с 15%! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 6 rate down comment 0
Tony
преди 12 години
Сега ще ти кажа как "бедното" семейство ще излезе от "капана на бедността"Бедното семейство НЕ си купува апартамент, а си взема такъв под наем за 400 лв. на месец или 4800 лв. на година. 12000 - 4800 = 7200 лв. спестяване.Като си платят плоския данък от 10% им остават 4200 лв. Следващата година ще имат доход 30420 лв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 0
Станимир 71
преди 12 години
Разходите за лихви по ипотеката са 12 000 лв.Е на това младо семейство,какво му пречи да живее под наем за 6000 и с останалите 6000 да генерира доход?Или измислиха закон за който не съм чувал.Ако сложиш и "самоучастието" може средна класа хора да ги изкараш.И после попитай това младо семейство какъв данък иска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още