IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Излизането на Гърция от еврозоната само ще влоши положението

Агресивното преструктуриране на дълга на Гърция е може би най-доброто решение за валутния съюз, смята Христос Мурутис

14:12 | 04.06.12 г. 13
Излизането на Гърция от еврозоната само ще влоши положението

Дебатът за бъдещето на Гърция като част от еврозоната продължава. След като представихме очакванията на работещия в България гръцки бизнесмен Христос Мурутис*, че към страната ни ще дойдат още гръцки предприемачи заради надигащия се социализъм там, днес отново му даваме думата.

Този път той представя мнението на професора по икономика и изпълнителен член на London Business School Авинаш Персо относно вероятността Гърция да напусне еврозоната и последиците, които това би имало за валутния съюз. Професор Персо също така е председател на инвестиционния фонд “Elara Capital PLC” и Директор на борда на RBC Latin America & the Caribbean.

Неговото мнение е, че излизането на Гърция от еврото не е нито неизбежно, нито желателно. В същото време смята, че най-доброто решение е агресивното „преструктуриране” на гръцкия дълг в рамките на eврозоната, а не напускането й.

Ето какво пише Персо и какво е мнението на Христос Мурутис за изложеното:

„След един поглед по първите страници много лесно някой може да си помисли, че отказът на Гърция от еврото е вече само един формален въпрос. Казват ни, че се правят планове от безотговорни политици и предприемачи. Хедж фондовете са направили своите залози.

Оценките вече са затова доколко излизането на Гърция ще повлияе на края на еврото. Това води самосбъдващите се предсказания до ново равнище. Излизането на Гърция от еврозоната представлява една вероятност, но е много далеч от това да е неизбежна. Евентуален отказ от еврото ще влоши икономическите проблеми, с които се сблъскват Гърция и Европа, следователно, ако онези, които ще вземат решението, се боят от избухването на национализма, ще изберат да не го правят.

Агресивното преструктуриране на гръцкия дълг в рамките на еврозоната, а не излизането, е по-доброто решение. Един път, който е по-вероятен сега, когато строгите икономии в Гърция водят до първичен излишък.

Извън Гърция мнозина смятат, че коренът на проблема е в това, че гърците имат високи заплати, ниски данъци и прекомерни държавни дотации – факти, които в основната си част не са верни. Чужденците винаги ще има какво да кажат, но дори и да са били верни тези твърдения, въпросните проблеми – стойност на труда, фискална легитимност и икономическа отговорност – не биха могли да бъдат решени с въвеждането отново и обезценяването на национална валута”. 

Последиците от обезценяването на новата валута

Професорът  продължава: “Обезценката на валути обслужва запазването им чрез намаляване на доходите в страната спрямо онези, които са в чужбина. Малко преди да приеме еврото Гърция пристъпи към обезценяване на драхмата спрямо германската марка с около 14% при последната от една поредица обезценки, така че и този тласък на конкурентноспособноста, както и предишните, не бяха за дълго.

Без съмнение начинът да бъдат посрещнати подобни основополагащи въпроси е свързването на макроикономиката с една „котва” от ценности  и съсредоточаването при избора на трудови и данъчни реформи. Такива бяха приложени успешно от германския канцлер Шрьодер преди едно десетилетие, като това допринесе за това днес да бъде оправдана конкурентноспособността на Германия.

Несъмнено повторното въвеждане и обезценка на драхмата биха довели дълга на Гърция като процент от БВП, който вече е стигнал 100% от него, до удвояване  може би утрояване, като 230 милиарда евро ще трябва да бъдат връщани в евро.

Каквото и  да било обезценяване ще трябва да бъде съпътствано от едно спиране на плащанията. Става дума за една отчаяна и безполезна стратегия, която се предлага от онези, които се радват на трудностите в еврозоната.

Гърция изглежда фалирала. Хвърлянето на парични средства в страната няма да помогне. Следователно, Гърция ще трябва да преструктурира дълга си. Това да се отмества натиска от реформирането на производителността, на данъчната система и на държавните дотации чрез обезценяването, няма да бъде нито достатъчно, нито необходимо.

Пълното спиране на плащанията обаче също не е панацея. Истина е, че най-добрият аргумент за повторното въвеждане на драхмата не е стимулирането на гръцкия износ чрез наемането на кораби, което така или иначе се фактурира в долари, а че спирането на плащанията ще нанесе мощен удар по гръцките банки и вложители. Един пълен фалит ще ги затрие напълно.

Преобразуването на данните от активите и пасивите в драхми, също както и превръщането на депозитите в песос през 2000 г. в  Аржентина, може би ще задържи живи вложителите и банките, които  при всички положения ще бъдат много по-бедни и гневни.

В обратния случай преструктурирането на дълга има също много измерения и може също да запази надеждата от окончателно изплащане на дълговете, избягвайки банкрута. Гръцките активи може и да са били надценени през последното десетилетие, но все пак нещо струват”.

Последна актуализация: 13:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 4 rate down comment 3
Иван Митев
преди 12 години
Христос Мурутис: Излизането на Гърция от еврозоната само ще влоши положението. Г-н Христос Мурутис,важен е отговорът на въпроса: Защо, след като Гърция е в еврозоната положението се влошава?Истината е, че стопанската ситуация не е решаваща от това дали Гърция е в или извън еврозона.Истината е, че гръцка държавна финансова грешка създава стопанска криза.Ако я нямаше тази човешка грешка нямаше да я има сегашна гръцка криза.Болезнените щети от кризата е цената, която гърците плащат за своя държавна финансова грешка.За да е възможно успешно премахване на гръцка стопанска криза е потребно да се прекрати причината, която я създава.До 24 часа време след преустановяване на непригодно за евро държавно поведение и ползване на ГОДНО за евро гръцко финансово управление - кризата в Гърция ще е победена.С поздрави,Иван Митев - икономист
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 0
supertrader
преди 12 години
Няма да могат да задържат стойността на еврото , тя вече ще заиси от лихата по еврооблигациите. За да държат лихвата по дълговете ниска трябва да поддържат недостиг на облигации и излишък на пари - евро и то съответно ще се обезценява. На Германия това не и харесва , те имат исторически опит да фалират зверски и силно се съмнявам, че ще предпочетат да издевателстват над ситуацията до нейното катастрфално развитие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 0
ВУЙЧО
преди 12 години
Не че не съм съгласен с някои неща но това с трайната обезценка на еврото ми се вижда повече от утопично ,да не кажа наивно . Друга ще е играта .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 2
supertrader
преди 12 години
Най добрия вариант е да спрат да си плащат дълга и да се спре да им се дават пари с които да задлъжняват още повече. И дълговете трябва да се съберат и обединят , за да се управляват после. Управлението трябва да се поеме от ЕЦБ , също така да и се прехвърлят и тя срещу тях да издаде свои облигации. ЕЦБ трябва да почне да обезценява еврото и то в пъти , за са се задвижат парите и да почнат да работят. Или другия вариант е фалит на всички и се почва на нова сметка..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 0
supertrader
преди 12 години
Защо пък да не им сменят книгите с нови с матуритет след 222 години и 0.0001% лихва и дълга им ще се ремонтира от раз..то така не е хубаво може да стане тъй че да платят цели 10% от него и що да ги дават тези пари..когато може да си ги харчат за други работи..например да си удвоят заплатите на държавна хранилка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Това последното за производството в рамките на шегата де..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 12 години
Погледнах какво пише на сайта на министерството за внос/износ за съседките ни - турция/румъния/гърция. Честно да ти кажа с гърция имаме чуствително по-малък стокообмен. Не мисля, че техния фалит ще се отрази зле на нас. Дори да намали износа ни натам.. Ако наистина чувствително им падне стандарта може ние да пренесем ефтино производство там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
rover
преди 12 години
Аз се отнесох и прочетох само първата страница. След като изчетох всичко докрая, направо онемях за около три минути.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
Бате Пешо
преди 12 години
Всички искат.Омръзна ми да повтарям че на Господ му дреме на шлиферо кво сака Темерутис и гърците
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 1
rover
преди 12 години
Извън Гърция мнозина смятат, че коренът на проблема е в това, че гърците имат високи заплати, ниски данъци и прекомерни държавни дотации факти, които в основната си част не са верни. ===================================================Е точно тези три факта в основата си са верни. Подробности около тях няма да коментираме.Ако направим анализ само на тези три твърдения, ще се откажем изобщо да възприемаме насериозно г-н Муртис. Ако той вярва в горенаписаното от него ( а ако и мнозинството гърци го вярват), то за тяхната държава спасение няма. За точно описание на това състояние подхождат думи като шизофрения и др. от този род.Вън от Евросъюза, вън от еврозоната. По-рано трябваше да ги изхвърлят. На ред са други, които доскоро ни даваха за пример.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още