Дискусията за бъдещето на Гърция продължава. Днес ви представяме мнението на Христос Мурутис*. То дава интересен поглед върху намеренията на лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас, както и последствията, които те могат да имат не само върху Гърция, но и върху България.
Изглежда, че в Гърция на изборите през юни партията СИРИЗА (Коалиция на радикалната левица) ще стане първа сила и следователно ще има възможността да състави правителство като първа партия. Тя се състои от 12 малки екстремистки комунистически организации от маоисти, троцкисти, дори и анархисти и е обвинявана като виновна за големите бунтове в Атина с последвалите пожари и погроми.
Причината, поради която тази малка партия, обединяваща различни лумпенизирани елементи, спечели 16% и сега може би ще стигне и над 20% от гласовете, се дължи на проявите и качествата на нейния председател Алексис Ципрас, който излъчва харизматичност и печели гласоподавателите.
Тази партия обаче се опира на някои кадри с малък практически опит и много от тях имат само бегла представа, но не и знание за начина на функциониране на държавата. Тя няма програма, а само едно общо описание на позициите си и се надява, ако поеме властта, да състави и истинска програма.
Сред различните й точки, наречени „програмни позиции”, е включено прекомерно данъчно облагане на фирми и богатства, дори и данък върху обема от дейности на едно дружество. По-конкретно, предлага се дружествата и лицата, печелещи над 500 000 евро годишно, да плащат данък от 75%, лицата, печелещи над 20 000 евро годишно да дават задължителен заем на държавата от 100 евро месечно завинаги, фирмите освен ДДС, който е 23%, да плащат и още 1% върху обема от дейността си и много други подобни мерки.
Естествено, СИРИЗА и левите вярват в държавно регулираното общество, което нанесе и най-голямата вреда на Гърция. Огромният държавен апарат от 711 000 души (който може да функционира и само с 200 000) трябва да намери пари за заплати и пенсии.
Ако новото правителство изостави Тройката и договорите за заем, ще трябва да ги плащат всички предприемачи, които са останали да работят и да създават в Гърция и по-конкретно 6 000 дружества, печелещи над 500 000 евро. Държавното регулиране на практика ще обяви гражданска война на произвеждащата частна икономика, която до този момент плащаше стойността на огромния държавен сектор с голяма рецесия и 1,2 млн. безработни, загубили работата си в периода 2009-2012.
преди 12 години Убеден съм че на изборите в Гърция ще изберат Иван Митев и той за 24 часа ще ги отърве от кризата, а нас, дай боже...от себе си... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ........до тогава остават не повече от 2-3 години, през които гърците ще изхарчат спестяванията си управлявани през това време от един почти комунистически режим, голяма част от работещият им бизнес ще се е преместил в България, стандарта на живот тук ще се е подобрил чувствително. Тогава обеднелите гърци ще гледат на нас така, както до сега ние завиждахме за стандарта им. Не им го пожелавам, но си проиграха шансовете за съжаление. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години теорията и практиката са диаметрално противоположни Бази , от които по-важната е Практиката !----------Когато дойдат гърците да работят обща работа в БГ а гъркините-да гледат възрастни хора в БГ и да станат "магистралКи" - Теорията ще е победител , до тогава ??????? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Г-н Алексис Ципрас събира протесния вот на гърците.При съвременни стопански условия управляващите политици в Гърция са жертви на държавна финансова грешка и колкото повече работят толкова по-голям ще е техния неуспех.На политиците в Гърция трябва да се помогне, тъй като при непригодно за евро финансово управление:1. В съответно стопанство се развиват диспропорции.2. Колкото повече държавните власти подпомагат стопанския живот и се реализира по-голяма добавена стойност толкова повече се разрастват тези диспропорции.3. Уголемените диспропорции създават трудности и (след достатъчно време) криза.Пример: Гръцкият държавен дълг е диспропорция, която е заради непригодно гръцко финансово управление.Предпоставката за гръцки политически провал е неотчитане качества на евро.Гръцката криза се развива поради непригодно финансово управление.Опасността от съвременна стопанска криза в Гърция е възможно да се премахне чрез подобрено финансово управление, което да е годно за евро. отговор Сигнализирай за неуместен коментар