IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Изхарчихме 5 млрд. лв. резерви заради кризата. Сега трябва заем.

Какво (не) направихме, за да стигнем до международните пазари, обяснява Петър Ганев от Института за пазарна икономика

10:30 | 08.04.12 г. 36
Изхарчихме 5 млрд. лв. резерви заради кризата. Сега трябва заем.

Решението за емитирането на нов публичен външен дълг до 2 млрд. лв. бе до голяма степен очаквано, но въпреки това предизвика сериозен интерес и много коментари в общественото пространство.

Видно е, че самата новина за поемането на нов дълг не се приема добре от обществото, като почти винаги нещата се персонифицират – досега беше „дълга на Милен Велчев”, сега пък се говори как Дянков щял да емитира (сякаш лично) държавни ценни книжа.

Подобно отношение е полезно в дългосрочен план, тъй като по принцип прави идеята за нов външен дълг непопулярна сред политиците, но то трябва да се превърне в критично отношение към първопричините, които налагат поемането на нов дълг.

За кризата в България и съответните „антикризисни” мерки на правителството (това и предходното) се говорят какви ли не неща и истината често се маскира в злободневните дебати.

Пропагандира се тезата, че сме се изправили пред кризата като някакви фундаменталисти, с гола вяра в свободният пазар и пълно отричане на всеки държавен „стимулиращ” харч, което ни е докарало само проблеми и не кореспондира с това, което прави развитият свят. Точно тази теза тотално не издържа теста на времето.

Минаха три пълни бюджетни години от началото на кризата (2009-2011) и данните са красноречиви. До преди кризата, държавата имаше стабилни публични финанси (излишъци) и над 10 млрд. лв. резерви. През следващите три години държавата натрупа над 5 млрд. лв. в дефицити и нормално, фискалният резерв се срина до под 5 млрд. лв.

Ето я простата история на кризата – отговорихме на проблемите с 5 млрд. лв. от фискалния резерв. Нито данъци бяха намалени, нито стана по-лесно да бъдеш предприемач (от административно-регулаторна гледна точка), нито бяха премахнати някакви тежести от пазара на труда. Отговорът на кризата не беше структурни реформи, а разходни политики и стопяване на резервите.

Общо взето положителното е, че този устрем бе овладян преди пропастта – ревизията на Бюджет 2010 е пример точно за това. Не че беше променена логиката на нещата (да харчим срещу кризата), просто се поместихме в некатастрофални рамки.

Дори и това не беше лесно – достатъчно е да припомним призива ни от януари 2010 г. („Не вдигайте дефицита!”), когато заедно с колеги публично се обявихме за разумна бюджетна политика, а не популистки харчове.

И ето че стигаме до днешния ден – бюджетът пак е на дефицит, на практика правителството няма резерви, а предстоят и плащания по външния дълг. В тази ситуация дори и ние казваме, че трябва да се емитира външен дълг – просто през януари 2013 г. ще ни сервират една сметка и ние трябва да я платим.

Ако бяхме разумни през последните години, сега във фискалния резерв можеше да има 7-8 млрд. лв. и въобще да не се притесняваме за каквито и да е било плащания по външния дълг. Това обаче не се случи.

Ясно е, че решението за емитиране на нов външен дълг сега е неизбежно, но не трябва да забравяме, че предстои и друго подобно плащане през януари 2015 г. – над 1 млрд. долара.

Ако дотогава продължаваме да си трупаме дефицити, поемането на нови дългове ще е неизменна тема – за да финансира както дефицитите, така и това плащане.

С други думи, след като през 2009 г. влязохме в спиралата на дефицитите, през 2012 г. може вече да влезнем и в спиралата на дълговете. Алтернативата е да бъдем благоразумни през 2013 и 2014 г. и вместо да трупаме дефицити, да започнем да възстановяваме изхарченото от фискалния резерв.

Именно това е и основната идея на фискалния резерв – да заделим пари, с които да може да посрещаме спокойно плащанията по дълговете си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 13 rate down comment 5
supertrader
преди 12 години
Високи данъци - просто забрави че икономиката ще върви. Водят до бедност и безработица , унищожават работни места..създават бюрокрация и раздута администрация.Мина им времето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 4
kane
преди 12 години
..силна демокрация+силно гражданско общество+ силни власт, съд, закон+ много силен прогресивен данък + мн.големи преки данъци + мн.малки косвени данъци+ефективна защита на националното производство и потребление= богата държава/когато частните интереси са подчинени на държавните, т.е. на обществените/ богата държава/харчеща 60% от БВП/=гражданите в обществото са щастливищастливи граждани=липса на класово обществолипса на класи в обществото=малко насилие, малко убииства, малко самоубииства, по-малко страдание, болка и мизерия, дрога=безплатно висококчествено образование, здравеопазване, култура=повече щастие и радост от живота"който и да дойде на влст все тая" е измислено от власт имащитебъдете политически активни, информирани, бъдете част от политическия живот, защото това е вашият и на децата ви животНемълчете, а изразявайте на висок глас себе сиРБ страда от политическа апатияНеспирайте да търсите качествените лица те съществуват и са сред нас
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 2
kane
преди 12 години
Мисля че докато българите не забравят омразата помежду си не се обединят и борят заедно за бъдещето си няма как да бъде живота ни по-добър.И заради горенаписаното управляващите в РБ като дойдат на власт немислят и неуправляват в интерес на целия народ, а в интерес на отделни групи и личности дори!РБ ще намри правилния път ако продължава да търси правилните хора!Нужни са управници готови на саможертва в името на народа/обществото.Умни с независиомо нислене и влияние. Хора които не се интересуват и невземат пари от прокарването на чуждите интереси. Били те на руските олигарси, американските капиталисти или китайските комунисти или който и било друг "съветник", "професор" "професионалист;" и т.н. те всички са лобисти платени от богатите!Да се вземат решения в интерес на човекав интерес на масовия българинв интерес на народав интерес на работника, служителя,родителя, децатаИ къде е ключа към товаКлюча е в силна и богата държава със силна законодателна, изпълнителна и СЪДЕБНАвласт
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 0
stone kold
преди 12 години
подкрепям те забрави само да споменеш и *** славейче че то е неотменно от родния колорит хахахах
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 20 rate down comment 2
horhe7
преди 12 години
*** държава!!!!всеки да се спасява както може!!!!писна ми от гейове,тикви ,пъпеши,*** и ***!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 16 rate down comment 6
Graf
преди 12 години
Таман няколко пъти по-добре.. В краденето де. Онези поне изплатиха 4 милиарда от дълга и оставиха на днешните още 4 резерви. Та с някъде 8 милиарда общ резерв белким успеят да платят дълг от 1,8 милиарда, въпреки очевидната некадърност... Тя се оказа съчетана и с алчност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 13 rate down comment 1
stone kold
преди 12 години
стигнахме до тук като на политическата сцена не се допускат хора който не са подчинени на някой.....сички кандидат управници са нечий слуги така че които и да избереш няма ама никакво зна4ение никакво.....това е като аз да имам 3 магазина в малък град и никои да не знае 4е са мои и да имам разли4на политика в магазините но с обща крайна цел хората недоволни от единия магазин отиват в другия доволни че са намалили оборота на "гадния магазин" и в крайна сметка пак парите им идат в моя джоб е така е и при политиката зад всички партии стоят 1-2 чужди отдели който наливат пари (а за тях това е наи малкия проблем ако може да се нарече проблем да нащракаш на компа колкото искаш пари)... а нашите дупедавци са готови на всичко само и само да им слугуват защото парите са повече от добри и животът който си осигуряват всички ние виждаме по улиците по частните жилищтни квартали и къщите прогимназий......същите те народни избранници вкарват парите си като строят хубави местенца като диневи курорта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 0
Lucifer
преди 12 години
преди да приватизират фирмата в която работя, идваха в дома ми да проверят дали наистина съм болен или симулирам с фалшив болничен и ме грозеше дисциплинарно уволнение за документна измама ако е така, а сега шефът ми казва направо да си взема болничен или да си пускам неплатена отпуска, все му е тая, щото НОЙ го плаща а той спира производството периодично щото фирмата му трябва единствено да пере пари и да лигитимира китайския внос като европейско производство за да не плаща мита
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 0
stone kold
преди 12 години
съгласен с теб всички са агенти и действат по заповед
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 17 rate down comment 7
creepazoid
преди 12 години
Ами здравната каса се източва откакто е създадена. Ами популистки намалените пенсионни осигуровки и дифицита в НОИ. Ами това, че бюджетните излишъци от 2003 до 2008г. минаваха през извънбюджетни сметки, за да може да се точат колкото и когато пожелаят. Ами това, че ти си част от този предимно *** народ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още