Това е журито, което дава оценка на представянето на публични дружества. Те ги харесват до някаква степен, обичат си работата по оценяването, само че вече им свършиха оценките. И то не е, като че да нямат повече шестици, те нямат повече нарисувани знаци, с които да дават въпросната оценка (цена).
Поради тази причина често пъти компаниите излизат на подиума, демонстрират своите успехи или неуспехи, но не предизвикват абсолютно никаква реакция - нито в съдиите, нито в широката публика.
Всичко това дава една представа за едно “нищослучване”, апатия, шушукания, подмятания и коментари, че дори отчетите не могат да променят ситуацията, което е факт. Ако от едната страна на неравенството седят резултатите на дружествата, а от другата страна са оценките на инвеститорите, то няма как това неравенство да се превърне в равенство, след като нямаме достатъчно пари (оценки).
Това е ясно на всички и определено не е новина. Но всичко това подсказва и за едно бъдещото развитие на ситуацията. Откъде би могло да дойде повишението на оборота, респективно и на цените?
Институционалните инвеститори са заети с търговете на МФ и депозитните предложения на банковата система. Инвестициите на чуждите пазари, за които те претендират, са по-скоро опит за извинение, те реално не се случват в границите, които да имат значение за доходността им.
Личното ми мнение е и че е по-добре, че те не оперират сериозно на други пазари. Изборът им на доста от компаниите, в които те инвестираха на БФБ, бе меко казано странен и навява съмнение за неясна собственост и обвързаност, поне при някои от тях.
Дългоочакваните чуждестранни участници са отблъснати от ниския оборот, който създава рискове при влизане в позиция и невъзможност от излизането. При това положение, а и наред със сложната международна обстановка, те също няма как да бъдат очаквани скоро на борсата ни.
Местните дребни инвеститори са единствените, които сякаш са неподвластни на времето, а и кризата, и не загърбиха БФБ. Намаляха като бройка, но останаха на пазара. И тъй като са основни участници, повишението на оборота може да дойде само от тях.
Приватизацията на остатъчни дялове няма да ни реши кардиналните проблеми, защото е насочена към институционалните участници, които имат друга работа и са някак си заети. Ако правителството реши да подпомага тяхната дейност, то по-добре е да увеличи продажбата на вътрешен дълг, а не да им предлага възможност за доходност чрез борсова приватизация.
Участието на ПОД “Доверие” при търга на ЕVN беше символично, но от друга страна показателно. Както за броя купувачи от страна на ПФ, така също и за обема акции, който те взеха. В конретния случай се предлага стока на потенциални купувачи, които нямат интерес от нея. Очевидно такива мерки няма да доведат до решение на проблема.
Тоест, ако искаме да повишим оборота и интереса към БФБ, то мерките трябва да бъдат насочени към дребните инвеститори на борсата. От тази група, която единствено все още е запазила интереса си към капиталовия пазар, може да тръгне някакво подобрение.
преди 12 години хаха .. смях .. нали с тези минимални такси и комисионни - левче, 60 стинки ... ни изгониха..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Сериозно.Някой ако има @ на Дянков да му метне един линк. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не сте прави , че нищо не се случва на БФБ , а колко пъти чиновниците в нея си повишиха заплатите , респективно вдигнаха комисионните на търгуващите, все още! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Чиновниците от БФБ трябва много внимателно да прочетат статията, да намерят автора да го поканят да им направи програма и да започват да действатЗащото е ясно на всеки , че до този момент НИЩО не се прави за развитие на БФБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години malko ostana i te shte se poyavyat kato akuly shte hapyat gladni jadni savsem malko отговор Сигнализирай за неуместен коментар