Идеалната икономическа политика е нещо много просто, което управляващите се стремят в една или друга степен да усложнят. Държавата трябва да защитава живота и имуществото на хората под нейна юрисдикция от вътрешни и външни посегателства, да отсъжда при възникване на разногласия.
Във всяко друго отношение тя е длъжна да остави хората свободни да осъществяват своите цели в живота така, както сметнат за добре. Днес от нея се изисква да регулира и контролира производството, да повишава цените на дадени стоки и услуги, да определя минималното заплащане, да подпомага определени дейности, да защитава други от фалит, да насърчава външната търговия, да издига прегради пред нея, ако трябва, да се грижи за социално слабите, да храни безотговорните и т.н. и т.н.
Идеалната държава трябва да се грижи не за хората, а за създаването на такива условия, че хората – инвеститори, производители, търговци, предприемачи, спестители и потребители – да могат да осъществяват целите си, без да се боят от посегателства.
Най-общо казано, тази цел не може да бъде осъществена без добра законодателна система, контрол и силно образование. Алън Грийнспан конкретизира - „доброто образование и закони, защитаващи правото на собственост”.
„При едно развито капиталистическо общество клиентът е върховен господар” според Лудвиг фон Мизес. „Суверен е не държавата, а народът. И доказателството, че хората са господари на съдбата си, е фактът, че те имат право да вършат глупости.
Те често си дават парите за стоки, които не само не са им полезни и дори могат да им навредят. Да се иска патерналистична държава, която като опекун на непълнолетни закриля своите поданици от самите тях, значи да се иска социализъм”.
Трябва да осъзнаваме, че свободата е правото на човек да греши и че в развито икономическо общество господар е народът, а не държавата. Това е разликата между социализъм и капитализъм.
България е странна държава, в която правилата нямат тежест и изключенията често стават практика. Напук на световните практики, бизнесът подкрепя лявата ни партия, артистите и музикантите десните, за което си има „родно” обяснение.
Вижданията относно политиката по време на криза също ни предлагат абсурди. Партия, която е член на ЕНП, предлага национализация на частните пенсионни фондове. Подобни действия се наблюдават и в Унгария, и в Аржентина. И двете държави не се справят с кризата, така че определено не могат да бъдат модел за подражание.
Синята коалиция ще атакува национализацията в Конституционния съд, като там промените се очакват да паднат заради „неприкосновеността на частната собственост”.
Както по всичко личи, управляващата партия ще претърпи сериозно поражение и като че ли към момента те сякаш подценяват гафа.
Демонстрирането на подобно отношение към частната собственост е индикатор за всички потенциални инвеститори. Бягството от реформи, отлагането на увеличението на пенсионната възраст за следващото правителство, не само че не решават проблемите, а ги отлагат и ги задълбочават.
Една симпатична чиновничка, която вместо да си гледа внуците, се опитва да разсъждава на глас относно ролята на държавата и отрече национализацията с довода, че парите по партидите са били собственост на работодателите и работниците и не били „частни”.
Управлението на средствата е нещо, което тя не визира. Средствата на клиентите в една частна банка пак биха били техни, дори банката да бъде придобита от държавата. Или и това не е национализация!?
Правителството винаги е било лош стопанин, доказателствата са БДЖ, здравеопазване, образование и това е във всеки отрасъл или фирма, която се намира по неговото управление.
И въпреки всичко си затваряме очите пред поредното посегателство. Милата г-жа Митрева сравни солидарния принцип с това как срещу гарсониера хората ще получат четиристаен апартамент. Откъде ще дойде това по-голямо жилище!? Или свитата чиновничка ще промени законите на физиката, математиката или на цялата природа!? А кой ще получи боксониерата!?
Ако НОИ започне да управлява средствата от частните ПФ, те няма да бъдат използвани по предназначение, а за запълване на дупки. Липсата на капацитет за подобно управление вече беше признато от бъдещия портфолио мениджър, тихо говорещата г-жа Митрева.
Очевидно ще се учат в движение. Сещате ли се колко партийни и непартийни назначения ще има и колко щастлива ще е чиновническата армия... апропо, какво стана с административната реформа?
Когато държавата си присвои правомощия, тя по правило злоупотребява с тях, потиска пазарните отношения и погазва свободата на личността. Примери за това имаше и в националсоциалистическа Германия, в социалистическия СССР и в социалната Аржентина на Перон.
Частните ПФ не могат да работят на загуба. Ако тя не бъде премахната бързо и фондовете не демонстрират печалба, това ще е техният край поради фалит. Правителството обаче може.
И ако данъкоплатците са готови да плащат по-високи данъци и осигуровки, за да може държавата да осъществява стопански дейности на загуба (т.е. без да постига ефективността на частните предприемачи), то очевидно тя ще продължи своята дейност. Колко пъти трябва да повторим една грешка, за да се научим!? Докога ще ги повтаряме!?
преди 14 години 4. Мениджърите на такива фондове при загуба директно се отстраняват от управлението и влизат в затвора за поне 5г. както се вземат бонуси и такси при печалба, така да си получат "бонусите" и при загуба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Не знам кой е глупав.Никъде не съм казвал държавата да ми национализира парите - нямери кога и къде съм го писал.Казах съвсем прости неща:1. Задължително осигуряване в частни фондове е абсурд ! Трябва да се отмени незабавно, а осигурените да решат какво да стане с парите им - дали да се прехвърлят в доброволен ПФ или да си ги вземат кеш, след облагане с данък (тази опция трябва да е достъпна по всяко време).2. Твърдя, че управлението на сегашните УПФ е минимум некадърно, до максимум - откровено крадливо. Никой не може да ме убеди, че след като аз мога да си докарам 40-50% доходност в период на криза, трябва някакви мърльовци да ми носят 20% загуби и забележи - да имат нахалството да ми вземат такса управление за това !3. По закон,трябва да се задължат собствениците на ПФ (акционерите т.е.) да възстановяват загубите, причинени от управлението. Т.е. всякаква отрицателна доходност да се покрива от акционерите, в противен случай - незабавен фалит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Голяма боза... от представи и идеологии.Древните римляни са го казали кратко и ясно:"Това което империята (единовластието) изгражда, демокрацията - изяжда."Комбинацията КАПИТАЛИЗЪМ + ДЕМОКРАЦИЯ, е доста пагубна... за нас...Нека не забравяме: най-успешната икономическа система, от както свят светува, е властта на фараоните... останалото е... промивка на мозъците...Необходима ни е промяна - на мисленето... и на постулатите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Управляващите не се интересуват от такива философии - тях ги интересува само есдно - ДА КРАДАТ !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години За още малко пълнота би следвало да се каже също, че и Ирландия "национализира" пенсионния си фонд (в смисъл, че вместо за пенсии той беше пренасочен да попълва плана за спасяване на банковата система). И това стана по изричното настояване на ирландските кредитори - британски, германски, френски и други. Което иде да покаже, че когато ножа опре до кокала, всекакви интелектуални съображения и тезиси отпадат и важен е само кеша. А защо стана и става така, защо в един момент и най-големите радетели на неприкосновеността на частната собственост опират до помощта на държавата и искат техните вложения да бъдат защитени с чужди пари, е загадка, която мисля все още не е намерила своя пълноценен отговор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Mnogo si glupav.Vuprosa e da ne se mestqt tezi pari avtomati4no v NOI, a vseki da si kaje - iska li ili ne. Taka qvno takiva kato teb koito iskat - neka im gi mestqt.Problema e drug. Za da se davat po ranni pensii na razni policai i miniori ste se vzeme ot obstite danuci (s koito se do finansira NOI nad 60%). Az sum protiv razni kancelarski mishki v MVR da mi se pensionirat na 52 god s max pensiq, dokato normalnite hora trqbva da rabotqt do 65 god.Da ne govorim za drugi prostotii kato subsidirane na tutuna. Uj ne trqbva da se pushi ama se davat edni pari ej taka. Bezmislena rabota.Tutuna e prosto uzakonen narkotik i ne biva da se tolerira proizvodstvoto mu. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Да бяха само ПФ, да я нахраним с мед дето се казва, тази държава. Какво ще кажете за ролята и да храни безотговорните? Тук не слагам само определена етническа група а и всичките ***, безхаберни, мързеливи чиновници и останали държавни служители, на които се от плаща с парите на данъкоплатците да вършат НИЩО или още по-лошо - нещо, което е само в техен интерес. Освен това зависи от приватизацията. Ако се приватизира нещо, което е било придобито по време на "масовата приватизация" от "наши" хора, ЗАЩО НЕ? Лошото е, че в момента "държавата" са тези "наши" хора и това няма как да стане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години как какво са загробили, бе ? Ти сериозно ли ме питаш ? Колко им е доходността на тези нехранимайковци ? Изобщо не ми ги сравнявай с държавните. Говорим за частните и толкова. Щото държавната пенсия е вечена - докато има държава. Малка, голяма, но държавна пенсия винаги ще има. Докато като ти фалира частния фонд ще видиш само комбинация от 3 пръста.Пак питам - при лихви по депозитите от 7 до 12%, как тези нехранимайковци изкараха "отрицателна доходност" демек загуба от 20% ? А таксите, дето ме товарят на входа, а таксата за управление ?И защо съм длъжен да им давам парите си ? Нали са частници. Много лесен бизнес си намериха, отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Какво са загробили бре? Я кажи един управляван от държавата фонд, дето да е донесъл по-висока доходност от частните фондове, и то въпреки най-голямата икономическа криза за последните 80 години! Сребърния фонд ли или кой...Аман от некомпетентни лаици, дето плещят глупости и плюят наляво и надясно, щото така е модно... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години "Частните ПФ не могат да работят на загуба. Ако тя не бъде премахната бързо и фондовете не демонстрират печалба, това ще е техният край поради фалит."Т'ва го кажи на нашите частни ПФ, дето ни загробиха парите, които инак ние сме длъжни по закон да им даваме. Що държавата ме задължава да си давам парите на едни частници ? Тази статия е поредното дрън-дрън на общи теми и приказки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар