IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Алчността е легална

Неборсовата игра убедително бие традиционната търговия, което ощетява трейдърите, смята блогърът BigBear

12:52 | 24.11.10 г. 12
Автор - снимка
Създател
Алчността е легална

Материалът е предложен от BigBear, автор в категория „Бизнес“ на Blog.bg

На борсовия фронт нищо ново - цените и обемите на търговия падат, емитентите търсят решения, които да не са свързани с БФБ, дейността на борсовите бюрократи се забелязва единствено на кръгли маси, а държавата по правото на силния взе половината от нещо, което вече, „благодарение“ и на нейното бездействие по отношение на пазара и приватизацията, не печели нищо... Едно на нула за неборсовата игра.

Играта по правила, различни от борсовите, стана основното правило. Извънборсовите сделки надделяха над борсовите. ОТС е по-рентабилният пазар, а борсовите епизодични сделки са основно за „насочване“ на изплашените клиенти към „правилната пазарна цена“.

Емблематичен е случаят с продажбата на акциите на фалиралата исландска банка Landsbanki. Нямаше нищо по-логично един ликвидатор да изложи акциите на търгове с понижаващи се стартови цени, докато не намери пазарната цена - в рамките на ежедневната борсова търговия има по две такива прекъсвания за провеждане на аукциони, които служат за намиране на пазарната цена, отделно могат да се предизвикват и по всяко време.

Но Алчността е легална и пакетите на фалиралата банка бяха ползвани за плашило, за да се свалят борсовите цени чрез разпродажби и едва когато борсовата цена стана достатъчно убедителна, последните два пакета бяха прехвърлени на ОТС. В рамките на седмица същите бяха препродадени и печалбата от сделките вероятно надвишава реализираните печалби на борсовите спекуланти от борсови сделки за последната година. Две на нула за неборсовата игра.

Компенсаторните инструменти пък правят странни за непосветените ценови движения. Естествено е да изглеждат странни, ако не знаеш в кой регионален малотиражен вестник ще се обявят продажби на държавна земя срещу поименни компенсаторни бонове, при какви условия и кога ще е търгът, няма как да разбереш защо цената е скачала два пъти през предходната година. Три на нула за неборсовата игра.

Всички тези ходове на бюрократите и брокерите са напълно легални. Можеше ли държавата да вземе 50% от борсата с увеличение под условие по минималната номинална цена законно - да, можеше и го направи. И другите сделки с бонове и пакети акции са формално законни сделки. Но не са ПАЗАРНИ - проведени са без реален публичен търг.

Моделът, който се налага от водещите фактори на нашия пазар, на инвеститорите, които играят по традиционните борсови правила, не им позволява да участват в печелившите сделки и е съвсем логично те да откажат да участват в оставащите пазарни и губещи сделки. Основното, което движи пазарите, е именно легалната алчност, но за да съществуват пазарите въобще е нужна прозрачност на пазарночувствителната информация и равен достъп до сделките на всички участници в пазара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 0 rate down comment 0
bertram
преди 13 години
ППП публичност, предвидимост и почтеност - това му липсва на пазара, на регулатора и на основните играчи (мажоритари,посредници и фондове)мислят си, че са хванали дядо госпот за шлифера, но всъщност са хванали опашката на дявола. Все повече колеги гледат навън и търгуват на чужди пазари. Коментарите на всички 'заиграли се' навън са "абе защо съм си губил времето на БФБ толкова години' Само, че за регулатора е по-важно кой не си е платил таксите. Отварям сайта на КФН с идеята да прочета някоя новинка и най-отгоре - еди колко си контрагента не са си платили таксите....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 0
valroudev
преди 13 години
Що си губите времето с тая измислена БГ борса...ами не си отворите сметка ж интеркатив брокерс в лондон и да излезете на пазари където има пари !! направо ви се чудя. само на борсата в САЩ има над 5000 компаний листвани...колко има на БГ маркета...! смях....оставете ги тези мишки ...мажаротиратите сами тук да се надлъгват !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 0
Gutfreund
преди 13 години
че трябва някой да натъпче пуйката, компенсаторки, БТК, държавен дял, търгово...:)Happy Thanksgiving!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 0
Gutfreund
преди 13 години
Един сезонен коментарУтре е 25-ти, четвъртък USA не работи - Thanksgiving - ще се яде пуйка...Печалбите на пазара се дължат на неговото познаване, на слабите и силните играчи, на правилното предвиждане на техните намерения...Свръхпечалбите, на които се нахвърляхме, обаче, се дължаха на друг феномен.Ще го нарека ефекта на пуйката!Големите печалби са като това да ядеш от пълнежа на пуйката...- Ако пуйката е добре натъпкана - добре- Ако ли пък не - не си дояждашОбщото е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 0 rate down comment 0
ПИЧ
преди 13 години
Пазара го няма щото няма пари. Ще си дойде пазара като дойде разтежа- постепенно.Държавни лица и комисии, няма какво да направят за да раздвижат пазара.Те трябва да стягат законодателството - за да няма злоупотреби спрямо миноритерите.Затуй някой се опитват да излязат на пазари дето има повече капитали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 0
Gutfreund
преди 13 години
Съгласен съм с BigBear, но мисля че има и по-сериозни симптоми. Двойните листвания са показателни за мнението на мажоритарите на качествените и относително прозрачни компании за пазара - а именно - пазар няма - налице са всички симптоми. Ако някой поиска с малка сума може да промени нивата на който си иска индекс (защо ли някой да се мъчи с индексен фонд :) ). Доколкото си спомням това ставаше лесно в началото на десетилетието... Може би е по-важно какво трябва да се промени, за да видим развитие, трябват свежи пари - преди пак да видим чужди портфейлни инвестиции - трябва чужденците да си подредят къщичката. Колкото до държавния пазар - това работи колкото плановата икономика... БФБ има нужда от инвеститор с интерес от нейното развитие, иначе ще стане излишна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 0
dakl
преди 13 години
..." а държавата по правото на силния взе половината от нещо, което вече, благодарение и на нейното бездействие по отношение на пазара и приватизацията, не печели нищо... ". Браво по тчно и по вярно едва ли би могло да се напише.Съвсем не е случае фактът , че само месец след като бе формирано правителството на Б.Б. и С.Д започна да "свещенодейства" в икономиката борсовите индекси имат само една посока-на долу!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 0
SEBULBA
преди 13 години
Държавата може да реши елементарно проблема с недостатъчната информация за провежданите търгове, като създаде единен онлайн регистър за предстоящите търгове и задължи да се публикува там информацията за всичките предстоящи търгове. Просто липсва политическа воля. Иначе такъв сайт не струва почти нищо, просто на чиновниците не им е изгодно, защото "далаверата" ще умре бързо...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 0
meche_cveti93
преди 13 години
Щом един балансиран , спокоен и дългогодишен участник на БФБ почва да пише за неуредиците и задкулисието на БФБ , значи нещата почват да излизат от контрол и е време да се тупне по масата ....защото капиталовият пазар е лицето на България пред света и като се гледа БФБ ,лицето на страната не е за избор от един нормален инвеститор... ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
Натрий
преди 13 години
Да добавя:Укриването на фрий-флоута на компаниите.Нечетливи сканирани PDF-ски отчети, някои от които не можеш и да ги намериш.Последна статистика на КФН - първо трим. 2010, а пълната е за второ на 2009.Увеличаване на таксите за търговия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още