IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Едно нелошо лято

Вижте оценката на блогъра Under The Sun на данните за развитието на българската икономика през лятото

13:02 | 19.08.10 г. 33
Автор - снимка
Създател
Едно нелошо лято

Лятото е в разгара си, като повечето от населението на страната е в отпуски, жегите са рекордни. Очакванията на финансовите гурута за скучен август отново не се сбъднаха. В последните месеци ни заляха с прогонози, в които всички анализатори вкупом ни обясняваха, че това е най-умрелият месец за борсова търговия.

Истината обаче е съвсем друга. Традицията показва, че настоящият период почти винаги е бил добър за родния индекс. Този месец бяхме свидетели на ръст, нещо което не се беше случвало от доста време. Естествено си има и обективни причини за случващото се, като повечето съм коментирал в предишните си постинги.

Шестмесечните отчети не изненадаха никого. Те показаха, че дружествата започват да излизат от кризата, като представителите на износа, продължават да изненадват повече от приятно с резултатите си. Но проблема с доверието на БФБ няма нищо общо с компаниите търгувани на нея.

Проблемът се корени в недоверието към държавата и недоверието в населението й да се справи с кризата. Относно второто винаги съм си мислел, че народ, който е световен първенец по оцеляване и преминаване през множество сътресения, заслужава малко повече уважение.

В уравнението остава едно неизвестно и това е как се справя България с кризата.

Народ, които страда от липса на национално самочувствие и самосъзнание, не усеща групова принадлежност. Едно такова общество се вълнува от сума ти проблеми и ги интерпретира по множество начини и търси още повече отговори. Една такава ситуация прави много труден анализа, относно оценката на икономическите действията на една страна, и обикновено довежда до реакции от типа на“осанна” до “разпни го”. Може би и затова родният индекс пада с такава скорост и с такава сила от върха си, та чак до дъното.

Така очакваните данни за туризма през второто тримесечие, показаха че отрасълът се възстановява и се справя доста добре. През второто тримесечие на годината има спад на реализираните нощувки, според Националния статистически институт. В периода между април и юни в хотелите и другите места за настаняване са реализирани 3.7 млн. нощувки, което е намаление от 1.3% на годишна база.

Според данните спадът при нощувките на българи е 9.7 на сто, докато тези при чужденците се увеличават с 3.6 на сто годишна база. Според статистиката 1.3 млн. от нощувките са реализирани от българи, а останалите близо 2.5 млн.- от чужденци.

Периодът между април и юни е показател за старта на активния летен сезон. Очакванията на Националната туристическа камара са обаче статистиката да реализира ръст на посещенията през следващите месеци, а годината за туризма да завърши с близки до миналогодишните стойности. По думите на председателя на туристическата камара около 5 млрд. лв. от очакваните 6,5 млрд. лв. приходи ще дойдат от чуждестранни туристи, а останалите - от български.

Най-голям дял в приходите за сектора има морският туризъм, който по думите на Тончев образува около 70%. Официалната прогноза на икономическото министерство е, че туризмът ще регистрира ръст от около 5% за 2010 г. Повечето туристически сдружения вече прогнозираха, че ще има увеличение на броя на туристите между 5 и 10%, най-вече заради морския туризъм, но постъпленията в сектора ще бъдат сходни с миналогодишните.

"През тази година има поевтиняване на туристическите пакети и нощувки с около 15%, но повишение на цените на допълнителните услуги като СПА процедури и др.", смята Тончев.

По думите му, сивият сектор в индустрията е висок и се оценява на между 20 и 40-50 на сто. Държавата би трябва да прибира около 60 млн. туристическа такса, а в момента събира около 12 млн. лв., каза още Цветан Тончев. От години е ясно на всички че в сектора сивата икономика процъфтява.

Последните проверки по заведения на морето говорят достатъчно за това. Но никой не е предполагал за мащабите и наглостта, който бяха констатирани при тях. Изобщо никой не е очаквал такива размери на данъчни злоупотреби във всички сектори в страната.

Близо 36 млн. лв., или ръст от 11 на сто, бележат приходите от акциз за месец август 2010 спрямо август 2009 г. Това сочат предварителните данни към 16.08.2010 г. за изпълнението на приходите на Агенция „Митници". Въпреки по-големия размер на акциза за възстановяване към търговците, през месец август митническата администрация успя да достигне и да надмине акцизите, събрани през същия месец на 2009 година.

Наблюдава се трайна тенденция на нарастване при приходите от акцизи от тютюневи изделия и високоалкохолни напитки, показват още данните. При горивата също се забелязва ръст през последните няколко месеца. През първите седем месеца на 2010 г. митническата администрация внесе като приход в бюджета 3 422.3 млн. лева. Изпълнението на плана за периода януари - юли е 103.2% или със 107.4 млн. лева повече от предвиденото.

За месец юли приходите са в размер на 575.3 млн. лева, което е с 5.7% повече от плана за същия месец.

От месец февруари се наблюдава тенденция на постепенно нарастване на приходите, събрани от Агенция „Митници", спрямо предходния месец на същата година. По-високите приходи се дължат основно на ръста в приходите от ДДС от внос. За периода януари - юли 2010 г. приходите от ДДС от внос са с почти 235 млн. лева повече спрямо същия период на миналата година - 1 574.3 млн. лева за първите седем месеца на тази година при 1 340.0 млн. лева за същия период на 2009 година. Спрямо плана за периода януари - юли преизпълнението е със 102.3 млн. лева (със 7% повече).

До края на месец юли изпълнението на годишния план за ДДС от внос е 60.5 на сто.

„Трайното нарастване на приходите от акцизи е напълно очаквано. Най-вече това се дължи на засиления контрол. Мерките, които предприехме по отношение на борбата с контрабандата и нелегалното производство и съхранение на цигари и алкохол, вече дават траен резултат", коментира министърът на финансите Симеон Дянков.

Спадът на преките чужди инвестиции през второто тримесечие се забавя до около 67% на годишна база при 85% през първото. Така за първото полугодие тяхната стойност е 358.5 млн. евро (1% от БВП) - четири пъти и половина по-малко спрямо същия период на 2009 г., когато инвестициите вече се свиваха, а българската икономика потъваше рязко надолу.

Около 2 млрд. евро чужди инвестиции до края на годината очаква министърът на икономиката Трайчо Трайков. "Инвестициите са на критично ниско ниво, което показва, че бизнес средата все още е много неблагоприятна и че не можем да очакваме кой знае какъв икономически растеж през тази година", коментира пред в. "Дневник" макроикономистът Петър Чобанов, бивш директор на Агенцията за икономически анализи и прогнози, преподавател по финанси в УНСС.

Той обаче посочи, че подобна е ситуацията във всички страни в Източна Европа и когато тенденцията се обърне, при ниските данъци, които България предлага, тя ще е сред първите предпочетени от инвеститорите.

Спадът в строителството е един от най-големите в ЕС. През юни България отчита 17.5% спад на годишна база в новото си строителство. На месечна база (спрямо май) новото строителство в България обаче отчита ръст от 0.2%, което е още много рано да се тълкува като тенденция, но при всички случаи се наблюдава забавяне не свиването и опит за стабилизация на сектора.

Наред с повишаването на износа, ръст при промишленото производство и намалението на безработицата, вече се наблюдава възстановяване на туризма и увеличение на приходната събираемост в държавата, на базата на силовите акции и множеството проверки. Запазването на тенденцията на подобряване на бизнес климата неминуемо ще доведе до активизиране на инвестиционната среда в България.

При наличието на малко притежатели на акции, в частност на БФБ очакванията са ми за увеличаване на оборота, а и на самите индекси. Първите признаци за това са вече налице. Данните на БНБ показват леко увеличение на рисковите инвестиции в портфейлите на взаимните фондове - акциите и дяловете на други инвестиционни схеми вече заемат над половината от тях, докато вложенията в други книжа като облигации намаляват леко.

Определено очакванията за скучно лято не се сбъднаха, по-скоро се сбъднаха прогнозите за подобряване от една страна на отчетите на дружествата, а от друга страна на бизнес средата, което ако се запази като тенденция ще засили инвестиционната активност.

Но за да наблюдаваме подобен процес, трябва да се включи и основният катализатор на всяка една икономика, а именно лесното кредитиране. Все още високите нива на лихвите по кредитите, спъват бизнес активността...

Надявам се, че принципите, по които се определя цената на заема, са чисто пазарни макар, че поведението на банковите институции дава повод за съмнение. Септември чука на вратата, а с него идва и есента на нашите очаквания. Тепърва ще видим новата истинска програма на КФН, както и заявените амбиции за борсова приватизация на кабинета. След като лятото ни изненада приятно, защо края на годината да не бъде по-добър за страната!?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:38 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

22
rate up comment 14 rate down comment 3
no-credit
преди 13 години
lashov, да се просветиш още малко дали има ефект от продължаващите бюджетни дефицити (по света) и до какво води кредитната система
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 14 rate down comment 3
no-credit
преди 13 години
Спасението на България са само еврофондовете. Те трябва да бъдат усвоени на пълни 100% (а не на 60 - 70 както чувам, че вече се гласят да се оправдават).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 14 rate down comment 3
no-credit
преди 13 години
lashov, вземи си опресни малко мозъка. Тия теории са вече стари и вървяха доскоро докато можеха да се вземат все повече и повече кредити. Независимо частни или държавни. От всеки взет кредит, част от парите оттичат (основно като печалби и спестявания) и за да бъде върнат е нужно да се вземат още и още кредити. Кредитирането е по същество пирамида и в един момент няма как да не се срути. И този момент настъпва толкова по-бързо колко са по-високи лихвите и е по-малък пазара. Като и двете условия са много неблагоприятни за България. Помисли как в изминалите години на раСтеж беше натрупан излишъка? Пак благодарение на все по-увеличаващо се задлъжняване, само че частно. Вземаха се частни кредити, държавата прибираше от тях ДДС и данъци и те ти бюджетни излишъци. Ама като ти стигне до гърлото (до БВП-то) и вече няма накъде. Кредита не е магия, колкото и да им се иска на някои. Напротив, той има плюсове, но има и минуси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 16 rate down comment 0
lashov
преди 13 години
и такааа ........ ако трябва да ти го кажа в едно изречение, то ще гласи нещо от сорта: Братле ходи обсъждай видовете плетки в плетенето или там от квото имаш някакви бегли познания, защото е явно че ти и икономиката сте две успоредни прави които ........... ти се сети сам кога се пресичат!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 17 rate down comment 0
lashov
преди 13 години
а ако не тези пари държавата не ги харчи ще се получи обратен ефект. потреблението ще намалее ..... дова ще доведе до още безработица и от там рано или късно ще обхване цялата икономика и ти рано или късно ще си загубиш работата ........ разбра ли сега защо сте ми забавни да ви гледам такива като вас??? ами защото толкова бурно апелирате да си загубите работните местаа!!!! мдааа. а кредити се теглят от държавата точно в криза и се връщат когато икономиката е във възход!!! а се теглят по време на криза защото ако в една разтяща икономика един проект струва примерно 100мл.лв. то в криза ще е поне 20-30% надолеееее ...... мдаааа ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 17 rate down comment 0
lashov
преди 13 години
хахаха а за мен е много забавно да гледам хора като теб които бъкел не отбират от икономика, но за сметка на това обичат да се включват в икономически спорове!!!ако правителството вземе кредит 2млрд. лв. и ги инвестира в проекти това ще доведе до поне 500мл.лв заплати които хората ще харчат в икономиката - по магазини, хотели, фризьорски салони и т.н. и като хората харчат тези пари ще дават работа на хората в тези магазини, хотели, фризьорски салони и т.н. а при една инвестиция от 2млрд. лв поне 30% ще се върнат обратно в държавата по формата на ддс, данък общ доход, корпоративен данък, социални и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 15 rate down comment 4
no-credit
преди 13 години
Хе-хе-хе :-))) Много е интересно да наблюдаваш хора апелиращи за "свободен" пазар и стремящи се да гребат мед от него как се въодушевляват от заеми вземани от правителството. Заеми, които след това ще бъдат плащани от всички. Значи искат меда, но за жилото предпочитат да се погрижи държавата. Но това поведение е напълно разбираемо де - човещинка в най-чист вид... :-)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 21 rate down comment 2
lashov
преди 13 години
та Гари, като цяло бих ти препоръчал да се върнеш и да прочетеш малко - примерно: Що е то свободен и пазар. за твое сведение има голяма разлика от свободния пазар и плановата икономика която са ти преподавали в УНСС. No hard feelings!!за статията:добре е написана, автора е вложил мисъл. има неща с които не съм съгласен, но това е върпос и на гледна точка и мнение!! както какзваше един другар Хамериканец: Общото между мнението и *** е че всеки има по едно:))Успех на всички и най-вече на автора!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 21 rate down comment 2
lashov
преди 13 години
и какво става там където ги харчат тия пари??? .... а даааа ..... ами в местната бакалия ( където не са плащали заплати от 2 месеца) плащат заплатите на хората ..... което води до какво??? а да ... до потребление, защото и тия хора отиват да си купят ***, хлеб, паста за зъби и т.н. разбра ли защо е добре това което се случва??? ако не си ми пиши ще се пробвам да ти го обясня още по-просто!3. Правителството продължава да харчи като за световно - ами по време на криза държавата трябва да стимулира .... а как го прави???? с увеличаване на кое??? ...... а да на разходите!!!! това го прави целия западен свят през последните 2 години!!! ако питаш мен нашите даже закъсняха малко...... влезнахме година по-късно в кризата а те почнаха да харчат след още една година! прочети за Джон Кейнс и за това как бюджетния дефицит е един от най важните инструменти на едно правителство за намаляване ефекта на кризата!!!! така че поне като не си запознат недей да оплюваш човека които се е постарал!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 22 rate down comment 2
lashov
преди 13 години
Гари, много ме забавляват индивиди като теб! момчето се постарало да напише статия ти веднага да го обидиш. защо така??? и то без причина! "Синтезирай основната си мисъл в едно изречение и надолу я доказвай, така се пишат тия неща."Ами той какво е направил??? Заглавие: Едно нелошо лято. и след това доказва!!А за икономиката,вече ме накара да се посмея! 1. Цените на газ, ток, парно се повишили - да това е факт, но също така е факт че това се случва всяка от последните 10 години! 2. Износът може и да расте, но търговското салдо си е отрицателно. - да, до някъде си прав, НО когато износът и индустрията са тръгнали на горе .... какво става ??... ами нека да помислим ..ъъ..а да бе ония хорица дето са в неплатен отпуск или без работата се връщат на работа ....и какво друго.... а даа....получават пари ... и к'во ги правят?? .... а да бе харчат ги .... и това води до какво??? а да до потребление ..... и после??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още