IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БФБ - наличие на корелация или липса на стратегия!?

Борсовата търговия в България все още е само едно скъпо хоби. Липсват стратегия и визия от страна на трейдърите, смята блогърът underthesun

13:12 | 01.06.10 г. 29
Автор - снимка
Създател
БФБ - наличие на корелация или липса на стратегия!?

Българската борса има убийствена корелация. Странна корелация. Тя само може да пада...Защо ли!? Веднага бих ви отговорил, защото сме идиоти..., но не е точно така. Не, че не сме идиоти, но все пак има и обяснение. И тя е, че тази корелация е изкуствена, не е подплатена с реални събития, тя не е вследствие от нещо. Поради простата причина, че тя е еднопосочна. Ще го повторя още веднъж за момчетата с графики и без акаунти. Корелацията с чуждите борси е еднопосочна. Когато навън падат, ние веднага реагираме. Без да се замислим за секунда. Ние сме като един Георги Димитров пред Сталин. Падаме силно, без достойнство, но с мерак. Когато те растат, ние не. Ние не можем да си позволим такова нещо. 

Истината е, че просто никой не прави арбитраж и затова няма реална корелация. В началото на кризата имаше такава, когато чуждите инвеститори се оттегляха от нашата борса. Сега вече, когато няма кой да напусне пазара, тя остана само в главите ни. Сега, когато няма кой да влезне на нашия пазар, тя отново е само в главите ни.... И това е нещо, което е ок. Аз нямам проблем с това. Знам, че подценяването или надценяването на един пазар е временно явление. Нещо такова наблюдавахме от 1998 до 2001. Бих казал, че тогава сесиите бяха ужасно дълги и много по-зле от тези. После качиха компенсаторките на борсата, та нещо се раздвижи. Идеята ми е, че сегашното състояние не е нещо, което не сме виждали. Просто тогава имаше логика, нещо, което сега не виждам.

Първото нещо, което ми прави впечатление, е липсата на стратегия и визия от страна на трейдърите. Купуват се или се продават акции, без да се изследва компанията и какво се случва с нея. Това се обяснява с обичайното твърдение, че отчетите са напудрени, нещо, което се случва и то не рядко, но има и начини да се чете между редовете. Притеснителното е, че на борсата има все по-малко специалисти и все повече хора, които четат графики, които хейтват просто защото не са инвестирали никога, или студенти по икономика, които имитират модерните напоследък апокалиптични изказвания. Трейдъри, които цитират Пректър и Елиът и не са чували за Мохамед Ел-Ариан или Джоузеф Стиглиц. Подчинени на модата, те говорят и бълват песимистични прогнози и естествено се давим в българското блато на омразата и песимизма.

Малцина от хората, които търгуват, знаят какво искат, къде биха били след една година

Малцина от хората, които търгуват, знаят първо какво искат, къде биха били след една година. Като отговорите на тези въпроси, минават през прогноза за развитието на даден район или континент, отрасъл, сектор, и тогава до избор на компания, след щателно анализиране на нея, нейните конкуренти и доставчици. Естествено трябва да се отделя плявата. Преди години беше модерно да се купуват акции на производителки на храни или на земеделски земи, като тезата беше, че заради увеличаващото се население по света скоро ще има недостиг на храни и цените ще растат. Колко си направиха труда да проверят статистиката на ООН, която говори за коренно противоположно мнение и то е че населението на света намалява, като очакванията са за ЕС и Русия да е с 200 млн. по-малко през 2050 г.

Вторият проблем, за който искам да говоря, е въпросът с посредничеството. Днешните корпорации с огромен брой акционери са коренно различни от някогашните семейни предприятия. В тях съществува разделение между собствеността и контрола, при което мениджърите могат да управляват дадена компания основно в своя полза, макар и да притежават съвсем малка част от нея. Проблеми с представителството има и при инвеститорите на капиталови пазари – пенсионни и взаимни фондове. Хората, които взимат инвестиционните решения и оценяват представянето на дружествата – го правят не от свое име, а от името на тези, които са им доверили средствата. По цялата верига на това представителство загрижеността относно резултатите се превръща във фокус върху краткосрочните печалби.

Тъй като заплащането не зависи от печалбите в дългосрочен план, а от цените на акциите на борсата, портфолио мениджърите естествено вършат това, което може да покачи стойността на акциите на взаимният им фонд - дори ако това включва поддържане на цена на позиции, и ходове с творчески елемент. Текущата печалба или състояние са водещи фактори при взимане на инвестиционни решения... с чужди пари. Сами разбирате, че е много лесно аз да кажа, че ще управлявам средства (които не са лични, да взимам добра заплата, бонуси, да си купувам евтини клиентски акции) на базата на някакво мое странно виждане за корелация с новозеландската борса или още по-странно на базата вълновия технически анализ. Без значение липсата на къси продажби за да може бикове и мечки да печелят от пазара, без марджин, за да осигури необходимата ликвидност за този вид анализ. Този тип мениджъри не продават, а изсипват. Изсипват, защото не са техни акциите.

На борсовата търговия се гледа като на хоби

Истината е, че на борсовата търговия се гледа като на хоби. Тя е едно скъпо хоби за всички – от дребните спекуланти до ПФ. Може би е време да започнем да гледаме професионално, и с едно сериозно отношение да преценим сегашната ситуация, да разберем къде да сме и какво искаме да имаме, не до края на борсовата сесия, а за година, две или повече... Аз не казвам нищо ново, което светът не е видял в борсовата си история, затова и ще завърша с една реплика на Бъфет по повод покупката му за 20 млрд., плюс 10 млрд. задължение, на железопътната компания Санта Фе. Когато всички анализатори го обявиха за глупак и му обясняваха, че такава криза не е имало и Пректър чакаше трета световна война, Бъфет им каза: „Когато всички са умрели от страх, трябва да си смел... а когато злато капе от небето, обичам да го събирам с кофи, а не с напръстник...”

Гледайки участниците, лутащи се на нашата борса между изсипванията и форумите, се сещам за друга негова реплика: „Кризата беше като отлива, просто показа кои са без бански!”

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:06 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 0 rate down comment 0
Hilon
преди 14 години
През октомври 1997 г. "БФБ - София" АД получава лиценз от КЦКФБ за извършване на дейност като фондова борса. Търговията с ценни книжа се възобновява на 21 октомври 1997, като първата борсова сесия е открита тържествено от министър-председателя на Република България.Присъствената търговия е заменена през октомври 2000 г. с нова система за търговия RTS Plaza (Russian Trading System), която е напълно автоматизирана, а първата и
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 0
Hilon
преди 14 години
Върнете се назад в стопанската история на България ще научите, че Първият Закон за борсата е приет през 1907 г., а през 1947 Софийската фондова борса прекратява със закон своята дейност. През юли 1991 капиталовият пазар в България се възобновява с приемането на Търговския закон. В средата на 1995 г. е приет Законът за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества и с влизането му в сила започва изграждането на регулирания български капиталов пазар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 1
dimilov
преди 14 години
Населението на Русия през януари 2009 година е 141 903 979 души.Как ще намалее с 200 млн.Авторите ,цитирани по горе,каквото и да се казали е било при определени минали обстоятелства и е възможно да са защитавали определена теза ,както и поръчково дадени интереси.А за кризата и Бъфет и който и да е ,е рано да се говори в минало време.От достатъчно дълго време анализатори,и то сочени като водещи,правят безумни грешки и доведоха нещата в тоя вид.Не отричам Бъфет,но и той понаправи бая глупости.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 0
jopii
преди 14 години
bravo i ot men.vaprosat e che samite akcii stignaha cenata si po etiket i te prodavat za da ima pechalba
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 0
johndaniels
преди 14 години
Е, повечето така наречени мениджъри на пенсионни и взаимни фондове са мухльовци , които се учат на управление, четат учебници писани за западните пазари и имат самочувствие (непокрито) до небето. Истината е, че никъде на запад не биха ги взели и за това да правят кафе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 0
prodigal
преди 14 години
Комплименти и от мен! Бих допълнил, че не е само роден патент инвеститорите да нямат хал хабер какво точно търгуват, просто тук е доста по-изкривено. Не лесно да си рекордьор по спад в световен мащаб без причина, така или иначе ;)Конкретно, за новите лафове за напудрени отчети и как мажоритарите не ставали (ама сега де, преди си били ок, явно) винаги ми досмешава като чуя подобни. А като им видя на дружествата премийните резерви и ги разделя на свободните акции по днешни цени и повече ме досмешава :):) Да се твърди, чеотчетите са по-напудрени от времето на IPO бума, е не просто нагло а и лишено от логика. Ако аз съм мажоритар ще пробвам да скрия 1 милион печалба вместо да добавя такъв, така и така на пазара му дреме за него. Със свободните 100К мога да си избера дали да вдигна цената на акциите си (особено ако са турбо подценени и освен че са ми безплатни ще носят и печалба), или пък да не съкратя 10 човека, или да инвестирам в дружеството и т.н полезни опции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 0
Fossil
преди 14 години
Браво на автора!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 0
KARA
преди 14 години
Поздравления и от мен за написаното. Най-накрая да прочета нещо наистина смислено !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 0
unseen
преди 14 години
Браво и на Ивестора за това , че публикуват мнение ,което се различава от тъпите клишета на родните ни коментаторчета.Днешната сесия показа колко е прав е автора.Препоръчвам на Мариян да извади от анонимност така нареклите се портфолио мениджъри на пенсионните фондове .Драсни няколко реда за екипът , хората които управляват парите ни за пенсии.. Така и не научих поне имената им.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
FREEBORN
преди 14 години
Истината, в тези редове е стара колкото пазара, и е валидна за всякакъв ТАКЪВ, по времеме на криза.Истината за нашия пазар е, че ТАКЪВ :) .... няма !Иначе разбирам и споделям гневът на автора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още