IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инвеститорите се броят след криза

Новите инвеститори, навлезли на пазарите в последните 10 години, трябва да знаят, че едва 10% от тях ще останат на пазара, смята анализаторът Мариян Йорданов

08:51 | 07.01.19 г. 20
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Мариян Йорданов. <em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Мариян Йорданов. Снимка: Investor.bg

Успешните инвеститорите се броят не по време на растеж, а след поредната криза, каквато неминуемо настъпва на почти всеки 10 години.

Авторът на тази статия следи пазарите от 1995 г. и наблюденията му са от лични срещи с инвеститори в последните 23 години. Бил е на групови срещи на инвеститорите с над 100 участници, до 20% от персонала на някои фирми са търгували на борсата, а сега с търговия на пазарите се занимават единици от тях.

Новите инвеститори, навлезли на пазарите през растежните последни 10 години, трябва да знаят, че едва около 10% от тях ще продължат да се занимават с инвестиции след следващата криза. Успехът не се измерва с това, че са постигнали по-добри резултати от S&P 500 или SOFIX в последните години. Успехът ще се измери с това дали ще устоят на изкушенията при следващата криза, която рано ии късно ще дойде след 10 години на възход на пазарите.

А изкушенията са много. Например поевтинели акции, които обаче поевтиняват след това още много. Или поемането на дълг, за да се купят поевтинели акции. Също и рязкото влошаване на корпоративното управление по време на криза - възможно е мениджмънт, който е бил коректен по време на възхода, при криза да се превърне в крадец и мошеник. Така фалитът на отделни „перспективни компании“ става задължителен.

В ситуция на поевтиняващи акции инвеститорите, свикнали с добрите времена, се опитват да „скочат два пъти“ и отчаяно търсят свещения граал, който да ги изведе до нулата или по-малка загуба, а това води до още по-големи загуби, защото по време на криза всичко действа наопаки.

Резултатите от кризите са, че след кризата от 1998-2001 г. на борсата останаха единици участници. И това е валидно както за България, където акциите поевтиняха около 85%, така и за САЩ с пускането на интернет балона и за германския DAX, където цените на акциите паднаха със 70%. Основен проблем е, че инвеститорите очакват спад с 10% или максимум 30% и влизат в пазара прекалено рано, с дълг и то в компании, които ще фалират.

Друг основен проблем, е че следващият възход ще е с нови лица и нови компании.

Нито Tesla, нито Netflix, нито Facebook са били част от предишния възход на борсите. Apple влиза в индекса Dow Jones Industrial 30 едва през март 2015 г., измествайки динозавъра AT&T. Apple не е част от елита на върха през 2007 г., а скоро стана първата компания, достигнала пазарна стойност от 1 000 000 000 0000 долара.

Старите звезди залязват, а с тях и старите инвеститори, които са останали привързани към миналите величия.

Bitcoin също е добър пример, нямаше го при предишния период на растеж, много е вероятно да не съществува при следващия.

По същия начин се развива и ситуацията в България. Едни от най-поскъпващите компании в последния цикъл бяха Софарма Трейдинг АД, Спиди АД, Адванс Терафонд и М+С Хидравлик АД, които или не бяха листнати на борсата до предния връх от 2007 г., или бяха извън инвеститорското внимание.

Емблематични ракети на предния борсов цикъл, като Холдинг Пътища АД и Мостстрой АД, фалираха, а други останаха със 70-80% под върховите нива. В продължение на 10 години старите инвеститори подсмърчаха, че "трябва да има наваксване до старите нива". Това не се случи. Поговорката, че "ново заведение със стари работнички не се прави", важи в пълна сила.

Именно затова инвеститорите не могат да победят резултатите на борсовите индекси. Просто машините автоматично включват в състава си поскъпващите компании и разпродават поевтинелите. Хората не са автомати, те имат своите емоции и пристрастия и грешат, вярвайки в старото. При криза хората още очакват, че играта се играе по старите правила и губят.

Малцина и буквално единици се решават да излязат на кешови позиции, нещо повече, в главите им кешът не е позиция, а пропусната възможност. Кешът буквално им „пари в ръцете“ и те не могат да го държат.

Мнозина са свикнали дотолкова да търгуват с привлечен капитал (ливъридж, или с други думи - кредити), че не го връщат и дори с ниски нива на дълг от 10% фалират, както много едри български спекуланти с милиони при предишната криза от 2007 - 2009 г. Известният инвеститор Уорън Бъфет казва, че има три начина човек да се провали и това са алкохолът, дамите и кредитите.

Заради всичко гореописано не е учудващо, че по инвеститорските сбирки вече се срещат единици от инвестиращите в акции през 2006-та г. Брокерите и фонд мениджърите също вече са нови лица. Сегашните инвеститори не са виждали криза. Но истински инвеститор се става след две преживени кризи.

Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за проджбо-покупка на ценни книжа. Авторът притежава акции в някои от изброените компании.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 7 rate down comment 24
redcretin
преди 5 години
Точно тая кратуна да прави статии и коментари е пълен майтап :)Известен с мошеничества и далавери, разследван и глобяван дори от КФН!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 12
ПИЧ
преди 5 години
Танцува пазара - нагоре-надолу, докато бъдеш обран . Но пък има и такива хора, които само инвестират на пазара в Америка и той расте и надминава спадовете, такива хора се пенсионират по-богати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 15
doc
преди 5 години
bitcoin e oshte po-ograniche resurs ot zlatoto ako triabva da badem tochni...matematicheski e zalojeno da badat 21miliona i krai...bitcoin e nai-decentralizirania coin na sveta,ima nai-golmeia mrejovi efekt,brand,developeri,potrebiteli,holderi,nai-goliamata mreja ot miniori,koeto go pravi nai-sigurnia blockchain na sveta...vseki moje da si pravi coini,no te niamat nishto obshto s bitcoin
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 21
doc
преди 5 години
bitcoin ne e akcia na compania,a digitalno zlato...i tochno v periodi na borsova kriza i nesigurnost zlatoto se predstavia dobre...sashtoto shte se sluchi i s bitcoin
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 21
national power
преди 5 години
Четиво за напреднали и упорити ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 35 rate down comment 6
SoHo
преди 5 години
Много добре написана статия! Пазарът се промени през 2018-та и трябва да сме много внимателни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 26 rate down comment 3
FNM
преди 5 години
Добре казано
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 32 rate down comment 6
Toranaga
преди 5 години
напълно съм съгласен. Това което мене ме сърби - винаги има акции, които се качват или падат.Ще успея ли да влезна в тези, които ще ми дадът поне малка възвръщаемост ?? Така разсъждавам аз ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още