В тема създадена на 12 декември 2011 г., потребител с име valcalc пише: „Здравейте, силистренци! Бих искал да ви попитам как са нещата с един от вашите икономически стълбове - Меком АД? Как му се отразява кризата, има ли работещи там и каква е обстановката? Ще се радвам на всякаква информация за него. Тук в София разбрах, че закривали някои щандове по големите магазини като Кауфланд... Благодаря!”
Два часа и половина по-късно той пита отново: ”Никой ли няма мнение по въпроса? Това не е ли едно от най-големите, ако не най-голямото силистренско предприятие?”
Първият отговор идва от потребител с име estqwerty (в момента с 694 мнения) вечерта на същия ден и той гласи: ”Заводът не работи от доста време!?! Мисля, че са запорирани нещата но не съм сигурен. Пази една кола постоянно отпред...”
На следващият ден, в 7:47 ч. сутринта, отговаря и потребителят Krasen (в момента с 66 мнения), който пише: ”Аз разбрах, че производството е изнесено в Румъния, не знам точно къде, а колата на банката, която стои пред портала, пази да не се изнасят машини и оборудване. Дано да се намери свестен купувач на предприятието, Белла България предполагам, че да заработи отново. Но силно се съмнявам да се стигне до положителна развръзка.”
Софиянецът valcalc не може да повярва, си личи от коментара му на 14 декември 2011 г.: ”Е, стига де! Наистина ли не работи? Дружеството отчита печалби в отчетите си, а вие казвате, че не работи?!? От колко време е така?”
На 15 декември estqwerty отговаря: ”Меком ми май от пролетта??? Май само завода за пакетаж на силикон бачка."
В отговор софиянецът valcalc пише на 27 януари 2012 г.: ”В отчета на Меком АД има печалба от 1 390 000 лв. за деветмесечието на 2011. Как така не работи и прави печалби ми е най интересно?”
Вероятно този въпрос си задават мнозината, търгуващи с акциите на Меком АД в последните дни, или следящите темата.
Възниква въпросът коя е банката, която "стои пред портала и пази да не се изнасят машини и оборудване” от коментара на Krasen? От отчета към 31 март 2012 г. става ясно, че задължение за 9,7 млн. евро падежира на 29 февруари 2012 г., като то е към ОББ АД. Друго задължение за 1 млн. евро падежира на 31 януари 2012 г.
Общо това са 21 млн. лв., но отчетът към 31 март 2012 г. показва текущи задължения към финансови институции за 11,5 млн. лв., въпреки че всички посочени задължения (за 21 млн. лв.) са текущи. Година по-рано, или в отчета към 31 март 2011 г. тези кредити са с други падежи, а сумите са си същите.
А за кредита от 9,7 млн. евро към ОББ е записано, че „погасяването е договорено да бъде извършено до 30.07.2011 г. Задължението е класифицирано като нетекущ пасив.”
Явно към 31 март 2012 г., или 8 месеца по-късно, все още не е погасено. Възниква и въпросът, защо задължението е било класифицирано като нетекущ актив, след като до падежа му са оставали по-малко от 12 месеца?
За кредита от 1 млн. евро към Уникредит Булбанк АД в отчета към 31 март 2011 г. е записано „непогасената част от заема възлиза на 1 млн. евро (1,956 млн. лв.) и е класифицирана като нетекущ пасив. Главницата се погасява до 31.05.2011 г. включително.”
И този кредит още не е погасен, в случая 10 месеца по-късно от обещаното. Също е бил неправилно класифициран като нетекущ.
Вероятно ОББ или Уникредит Булбанк са визирани като банката, която е запорирала активите на Меком АД в коментарите във Форум Силистра.
Посочените по-горе два кредита са взети от Меком АД, но дъщерните му дружества също имат кредити. По данни от отчета към 31 март 2012 г. те са следните:
За Интерфудс АД:
- 1,9 млн. евро от Уникредит Булбанк, овърдрафт с падеж 20 октомври 2013 г.
- 4,063 млн. лв. (при начални 4 млн. лв.) от Алианц България, овърдрафт с падеж 30 април 2013 г.
- 6,27 млн. лв. (при начални 6 млн. лв.) от Уникредит Булбанк, овърдрафт с падеж 30 юли 2013 г.
За Модена 08 ООД:
- 1 млн. лв. от Пиреос Банк, за оборотни средства с падеж 30 март 2012 г. (датата е минала).
- 1,47 млн. лв. от Банка ДСК, овърдрафт с падеж 30 април 2021 г.
За Кремонини АД:
- 0,39 млн. лв. от Пиреос Банк, инвестиционен с падеж 28 февруари 2013 г.
- 1 млн. лв. от Алианц България, овърдрафт с падеж 30 април 2013 г.
За Сви ООД:
- 0,54 млн. лв. от Райфайзенбанк, инвестиционен с падеж 15 март 2012 г. (датата е минала).
За Садимекс ООД:
- 0,18 млн. евро от Пощенска банка, за оборотни средства с падеж 31 август 2012 г.
На практика почти всички кредити са с падеж през следващите 12 месеца, което отново поставя въпроса, защо като текущи задължения към финансови институции са записани само 11,5 млн. лв. (в последния консолидиран отчет), а като нетекущи присъстват 29,2 млн. лв.
Меком АД е предприятие с интегриран цикъл по производство на месо и месни произведения. През 2008 г. то привлече 5,7 млн. лв. чрез първично публично предлагане при емисионна цена от 2,20 лв./акция. Плановете му да привлече 23 млн. лв. не сполучиха, но все пак IPO-то му беше успешно на 24,4%.
Изразеното авторско мнение има аналитичен характер и не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти.
Свързани компании:
преди 12 години От новия голям акционер не пожелаха да коментират. През юни, веднага след сделката казаха, че ще обявяват плановете си, но до момента мълчат.Няма как да получа мнение, ако не искат да ми го дадат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Авторът проявява завидна форма на НЕпрофесионализъм - прави изводи на база форумни изказвания, които имат най-малкото спорна легитимност. Марияне, ако искаше да го направиш професионално можеше да отидеш до Силистра, да се видиш с хората ам, до завода, знаеш кой стои голям сред новите акционери и т.н. Всичко останало е журналистика с интернет и молив, но така не става. Иначе изобщо не искам да съм адвокат на Меком и Стефан Райчев. Смятам, че това е едно от дружествата с най-лошо корпоративно управление и там доста мирише. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години да! типичен пример на работа на една пирамида: -симулира се някаква дейност-тази дейност се афишира -прави публично предлагане на акции (събира се пара колкото може)-теглят се краткосрочни кредити ( събира се пара колкото може)-всичкият кеш се източва през офшорни компании в австрийски и швейцарски банки-юридическото лице фалира (негласно), но не и този който е зел парата ( продажба на акции + взети заеми) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Пирамида очевидно отговор Сигнализирай за неуместен коментар