IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Каквато държавата, такива и пенсионните фондове

Не може да се срути нещо на кота 0, посочва в блога си Пламен Дерменджиев и пита защо портфолио мениджърите се загрижиха за пазара чак сега

09:47 | 25.10.10 г. 24
Автор - снимка
Създател
Каквато държавата, такива и пенсионните фондове

„Национализират пенсионните фондове”, „Правителството срива капиталовия пазар”, „доверието изчезва” и т.н. все плашещи заглавия в медиите, които вещаят апокалипсис на БФБ.

За да не остана погрешно разбран по-нататък, ще кажа, че предложението на правителството за национализация на професионалните ни пенсионни фондове е абсурдно и ако искаме да правим пенсионна реформа просто трябва да се поучим от Чили.

Въпросът тук е друг - трябваше ли правителството да заплаши, че ще „бръкне” в джоба на финансовите посредници, за да ги събуди от сладката дрямка, която мислеха, че ще продължи вечно. Изглежда портфолио мениджърите са проспали Апокалипсиса.

Разбираемо е, след като си получават възнагражденията, независимо от постигнатите резултати. Какво им пука, че спестяванията на клиентите им са се изпарили, нали все още е останало нещо, с което да им платят заплатите и бонусите.

Сривът на капиталовия пазар у нас, втори след този в Исландия, където банковата система фалира и държавата заедно с нея, не им направи голямо впечатление, просрочията по облигации в портфейлите на управляваните от тях фондове - също. Но когато става въпрос за комисионните им, всички се притесниха сериозно за капиталовия ни пазар.

Спокойно уважаеми – не може да се срути нещо, което е на „кота 0”. Събудете се, апокалипсисът свърши, а вие вероятно ще сте последните оцелели. Единствената заплаха за „частните” ни пенсионни фондове е създателят им – държавата. Така, че ако искате да оцелеете, е време да се събудите и малко да се потрудите, но не плашете с нещо (фондовия пазар), което е нищо.

„Прехвърлянето на активи и ликвидирането на позиции ще срине капиталовия пазар и ще унищожи доверието в него – нещо което не се случи дори в условията на глобална криза – изтъкват от БАУД и БАЛИП.”

„Идеята парите от професионалните фондове да се прехвърлят в НОИ крие непредвидими последствия и звучи шокиращо – твърди председателят на Асоциацията на частните пенсионно осигурителни дружества (АЧПОД) Никола Абаджиев”.

Айде не се шокирайте толкова! Та нали и в други държави това вече се е случвало. Явно тук посредническата общност пак нещо са се объркали. Очевидно е, че доверието в капиталовия ни пазар си отиде още по времето на Апостол Апостолов. И още нещо - ако стойността на един актив вече е паднала с 90%, дали ще падне до 99% няма голямо значение.

Към настоящия момент са оцелели само дългосрочните инвеститори. За тях не е важна депресираната текуща цена на акциите, те нямат проблеми с ликвидността, а с оцеляването на компаниите в портфейлите им. Последното едва ли ще се повлияе от евентуална национализация на пенсионните фондове.

БФБ има вече значение само за акционерите си. За повечето от тях интересът им е финансов, но не и за мажоритарния акционер. Неговият интерес е ПР-ски. БФБ отдавана вече не е пазар на акции от публични компании, а пазар на дялове и няма абсолютно никакво значение за икономиката на страната.

Светът е глобален, малкото ни публични компании гледат към други борси, към други инвеститори. Изглежда портфолио мениджърите проспаха липсата на прозрачност в дейността на т.нар. публични компании. Проспаха и некадърната работа на КФН или може би не спяха, а само си затваряха очите, нали в крайна сметка си взимаха комисионните.

В противен случай трябваше да признаят, че портфейлите им са пълни с „боклуци” (акции и облигации от недостатъчно прозрачни компании), вземали са необосновани решения когато са инвестирали, поемали са прекомерен риск или казано по друг начин - просто не са си вършили работата както трябва, но са си получавали комисионните.

Именно тяхната политика на прикриване и спотайване позволи на лошите практики на корпоративно управление да изместят добрите, а истинските публични компании да гледат към други борси. Между другото, дали балонът на БФБ не беше създаден точно от същите „големи” експерти управляващи пенсионните и други взаимни фондове?


Материалът има аналитичен характер и не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:07 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

24
rate up comment 0 rate down comment 0
SubZero
преди 13 години
Ха, много ми е интересно къде търгуваш "без помощта на посредници"?!?Ако познанията ти за пенсионните системи са подобни на тези за борсовите, защо си правиш труда да пишеш. Нищо лично. До g5kov,Нека не намесваме актюерски разчети. Пенсионните фондове, за които говорим са от типа DC, а не DB, за да твърдиш, че "не могат да изплащат пенсиите в размер и по начин, за който са били създадени". Предполагам разбираш какво имам предвид?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 0 rate down comment 0
Гари
преди 13 години
С това съм напълно съгласен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 0 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
Гари,пазарът щеше да е свободен ако вноските в ПФ бяха доброволни, а не задължителни. Щеше да бъде свободен също така и ако всеки можеше да търгува на борсата без помощта на инвестиционни посредници. Съвременните информационни технологии позволяват такова нещо. Но не и посредниците, които не биха допуснали такава промяна в закона. Но иначе уж са за "свободен" пазар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 1
orchis
преди 13 години
Ситуацията наистина е странна. От една страна съм съгласен, че пенсионните фондове трябва сериозно да се замислят за ралоята си и да са много по-активни. Например това мрънкане че от НАП не им превеждали всички вноски би следвало много отдавна да е ескалирало.От друга, прехвърлянето на парите към държавен фонд ще е пагубно и то далеч не само за БФБ. Това си е жива национализация и последиците от такова действие са добре познати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 0
Тъпо парче
преди 13 години
АЧПОД....муахахаха....ей, да си изядеш дипломата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 1
g5kov
преди 13 години
Да отбележим фактите и тогава да даваме мнения - имаме създадени фондове, който са акумилирали средства, направили са съответните актюерски разчети, те са одобрени от надзорните органи и се оказва, че веже години наред те не могат да изплащат пенсиите в размер и по начин, за който са били създадени. Години наред се отлага стартирането на изплащане на пенсии с цел ... едни хора, които базират бизнеса си на явно тотално погрешни разчети години наред, да продължават да получават заплати и си играят на мениджъри. Защо? Да сте чули някой от тях да тръби в медиите в годините досега, че имат проблем? Да сте чули КФН да отхвърля предложените актюерски разчети? Колко години според тях трябва да се отлага началото за изплащане на пенсии, с каквато цел са създадени? Всъщност освен акумулиране на средства и разходване на полагащия им се процент разходи на база на това, те какво реално са свършили за всички тези години?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 3
bertram
преди 13 години
и какво сега...да казваме, че са стока като не са. Само и само да не им се наруши спокойствието. Освен това даже да бяха много стока Христина дето не почива щеше пак да им вдигне мерника, защото няма повече капацитет да измисли пари за пенсии. Ако зачетеш назад, ще видиш, че пенсиите винаги сме ги критикували и не си прав като казваш, че плюем по капиталиститие.... ако имаше истински капитализам те щяха да са вън от играта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 4
Гари
преди 13 години
Защото, Бертрам, критикувайки ПФ всъщност оправдавате безумието на правителството и давате аргументи за национализиране на фондовете им. Обикновения човек си казва "тези са крадливи ***" и вече лесно преглъща дори такъв абсурден социалистически акт. Айде спрете се малко, как искате обществото да изгради мнение по въпроса когато дори вие, уж привърженици на свободния пазар, плюете по лошите алчни капиталисти. Ето това правите с критиките си. ПФ си имат трески за дялане, но начинът е да се засили конкуренцията между тях, а не да се ликвидират и да остане един държавен фонд без конкуренти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 0
bertram
преди 13 години
Не мога да разбера защо, когато критикуваме ПФ ..веднага ни пишете в групата на национализиращите??Твърдо съм против национализацията на ППФ, но съм твърдо за да се смени начина на получаване на възнаграждение от Управляващото дружество.Пламен го е написал много точно!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 2
SubZero
преди 13 години
Голямо ласкаене пада по адрес на автора, но само един от коментаторите мисли с главата си. Естествено, това не е Nabludatel777...Въпреки изричния "дисклеймър", че не защитава действията на държавата, Пламен насочва огъня именно към Пенсионните дружества. Лапане на такси и комисиони има, вярно, но законите им го позволяват. По същата логика, нека хулим всеки, който плаща само 10% данък общ доход, а не 20 или 30 на сто. Говорим за частни компании, които имат, естествено, финансов интерес да печелят от този бизнес.Както и да е. Проблемът не е, че утре ППФ ще продават "на пазар", а че в вдругиден правителството ще вземе да управлява парите на всички, които се осигуряват в ДПФ и УПФ. Ако писалите по-долу не им дреме дали държавата ще им вземе парите, които пестят през последните десетина години, на мен ми пука. Предпочитам да плащам 1% такса управление на частен пенсионен фонд, вместо "нулева" такса, която ще ми излезе солено след двайсетина години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още