IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

УД Карол: БФБ е в низходящ тренд, който бавно и мъчително ще продължи

От упрaвляващото дружество са позитивни към Русия, Румъния и Украйна и негативни към Сърбия, България и Хърватска

11:22 | 19.07.10 г. 15
УД Карол: БФБ е в низходящ тренд, който бавно и мъчително ще продължи

С оглед на сравнителната сила, която показват пазарите на Русия, Румъния и Украйна, сме позитивни към тези пазари, докато по-малките и неликвидни пазари като Сърбия, България и Хърватска са еднозначно в низходящ тренд, който бавно и мъчително е вероятно да продължи, заяввяват eкспертите на УД Карол Капитал Мениджмънт (ККМ) в свой анализ за второто шестмесечие на 2010 г.

Пазарите в Източна Европа бяха силни през първите четири месеца на 2010 г., като много впечатляващи ръстове направиха Украйна (над 75% ръст) и Румъния (над 30% ръст). През месец май обаче настроенията се промениха и пазарите от Източна Европа се оказаха под силен натиск, споделят от Карол.

Първото полугодие на 2010 г. определено не бе добро за по-малките страни от Балканите. „Спадът през май и юни на американския фондов пазар задава негативен тон за търговията и през следващите месеци до края на 2010 г.”, е прогнозата на Александър Николов, портфейлен мениджър на Адванс Източна Европа. „Много е вероятно да станем свидетели на низходящ пазар, макар все още да са възможни и някои по-позитивни сценарии. Дори и при негативно развитие на фондовия пазар в САЩ обаче считаме, че низходящото движение ще бъде в голяма степен „контролирано” и няма да е така силно, както бе през 2008 г. Също така вероятно низходящото движение ще бъде и по-селективно, което означава, че някои пазари и сектори ще се представят по-добре и дори може да останат във възходящ пазар през следващите месеци", смята Николов.

Предпазливи инвестиции е основната теза в анализа на УД Карол Капитал Мениджмънт за второто шестмесечие на 2010 г. "През изминалото шестмесечие на годината станахме свидетели на много резки движения на капиталовите пазари. След позитивното първо тримесечие за основните глобални индекси второто донесе много негативизъм и завърши на червено, като изтри положителния резултат за периода. За този кратък срок развитите пазари отбелязаха няколко резки спада от по 10-15%. Развиващите се пазари отбелязаха значително по-големи спадове, някои от които надминаха дори 15%, което напълно съответства на по-високата волатилност, с която те се характеризират, споделят от ККМ.

Въпреки последиците от финансовата криза и тежките проблеми в Западна Европа експертите на Карол не очакват рецесия с двойно дъно, макар че за някои икономики в Европа тя може би е неизбежна. Предвид сериозните проблеми с дълга и предстоящите предизвикателства пред европейската икономика и проблемите в САЩ с безработицата и ниското потребление те са по-позитивни за икономиките на развиващите се пазари от Азия и Латинска Америка. Макроикономическите показатели и перспективите пред тези страни остават много силни.

На БФБ 2010 г. стартира с минимални повишения на индексите, но ентусиазмът бързо се изпари. При последвалия бавен и мъчителен спад (засилил се значително през май), SOFIX приключи полугодието с понижение от 12,7% при ниво 373 пункта. В процеса бяха пробити важни нива на подкрепа, което доведе до обръщане на краткосрочния тренд в негативен. Сред най-пострадалите са АДСИЦ дружествата, инвестиращи в недвижими имоти – индексът BGREIT, измерващ изменението им се срина с близо 20% за полугодието. Едни от най-губещите сред ликвидните акции бяха Петрол (-65%), Мострой (-47%), Феърплей Пропъртис (-41%) и БАКБ (-39%), а сред малкото поскъпнали - Албена АД (+27%), ЦКБ (+9%), Алкомет (+5%), Девин (+4%) и Монбат (+3%).

"Макроикономическата картина в страната в момента е все още негативна, като вероятно в момента икономиката е близо до дъното на цикъла. България се очертава като една от малкото страни в света, които няма да отбележат ръст на БВП през тази година. Инфлацията в страната е под контрол, като това изглежда е единственият плюс от кризата. Дефицитът по текущата сметка също е на едно от най-ниските си нива, но и преките чуждестранни инвестиции (FDI) спадат тревожно. "Претегляйки различните сценарии и вземайки предвид техническата картина, вече считаме, че шансовете 2010 да завърши позитивно за пазара на български акции са минимални", казва Даниел Ганев, портфейлен мениджър на Адванс Инвест.

"Въпреки че пазарът така и не успя да навакса изоставането си спрямо регионалните борси, тоталната липса на инвеститорски интерес е факторът, който диктува посоката. Поради това към момента натежават аргументите за продължаващо негативно развитие през следващите месеци, преди да бъде достигнато дъно за обръщане на тренда", завършва Ганев.

Въпреки че са далече от нивата преди кризата, данните за първото шестмесечие на Европейската асоциация на фондовите борси сочат чувствително нарастване на броя на IPO-та в Европа спрямо година назад. Общо 111 нови компании са придобили публичен статут за периода януари-юни, 2010 г. спрямо едва 30 през същия период на миналата година. Отново лидер е Варшавската борса, на която са листнати 40 нови компании – над 35 % от общия брой IPO-та в Европа за периода. “Въпреки несигурната все още ситуация на пазарите, очакванията ни са, че тенденцията на активизиране на IPO-тата ще продължи, за което сочат и данните за новозаявени IPO-та в Европа”, смята Надя Неделчева, портфолио мениджър на Адванс IPO Фонд.

Оптимизъм за повече активност за нови IPO-та дават данните, че при 9 от 10-те най-големи IPO-та в Европа тази година се е наблюдавал ръст в цената при стартирането на търговията на вторичен пазар, което вероятно и ще създаде повече увереност сред потенциалните емитенти, че излизането им на борсата би срещнало интерес и биха получили търсените средства. Перспективите пред IPO сегмента в Централна и Източна Европа в дългосрочен план остават благоприятни предвид началния стадий, на който се намираше преди кризата практиката за набиране на капитал чрез борсата, като и поради наличието на държавни предприятия в региона, за които се предвижда приватизация чрез листване на борсата.

Суровините остават една от най-добрите възможни инвестиции и за следващото шестмесечие, според ККМ. Позициите на медта и никелът бяха много добри през първото шестмесечие на 2010 г. Прогнозите за златото остават позитивни. Експертите на Карол са позитивни и за цените на селскостопанските стоки, където се очаква съживяване през следващите 6 месеца. "Занапред очакваме силно движение при газа", казва Катерина Атанасова, портфейлен мениджър в Карол Капитал Мениджмънт. "Този ресурс изостана от ръста на капиталовия пазар и може да се счита за подценен актив към настоящия момент", уточнява тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
krasus
преди 14 години
I kakuv tehni4eski analiz na taia zaspala borsa s obort na den kolkoto 2 C klasi nai evtinite oba4e...tova da ne e S&P.Stiga ve4e gluposti-ostavete vseki sam da si preceniava....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
uspeh
преди 14 години
Лошо....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 0
olimpiec
преди 14 години
Като изключим Русия,Румъния и Украйна са "бомби" със закъснител,но пък Карол винаги са давали толикова "точни прогнози",че как да не им вярваме.А и всичките им клиенти продават,дано пак да не познаят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 2
krasus
преди 14 години
a kude otidoha prognozite na g-n Nikolov 4e rano ili kusno prez 2010 godina shte ima VUZHODIASHTO dvizenie...Otidoha na bokluka !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 2
Graf
преди 14 години
"Макроикономическата картина в страната в момента е все още негативна, като вероятно в момента икономиката е близо до дъното на цикъла. България се очертава като една от малкото страни в света, които няма да отбележат ръст на БВП през тази година. Инфлацията в страната е под контрол, като това изглежда е единственият плюс от кризата. Дефицитът по текущата сметка също е на едно от най-ниските си нива, но и преките чуждестранни инвестиции (FDI) спадат тревожно."Това изчерпва всичко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още