Компании като Goldman Sachs и Monsanto се заеха сериозно с това да направят работния процес по-гъвкав.
Благодарение на приложения и джаджи можете лесно да работите от разстояние, седейки на дивана в хола. Всичко това има скрита цена и това не е само перспективата да бъдете достъпни денонощно.
Неотдавнашен работен документ на Международния валутен фонд измерва от колко заплати японските служители биха били готови да се откажат, за да се насладят на по-здравословен баланс между професионалния и личния живот. Според документа служителите, които правят 3 млн. йени (27 600 долара) годишно, биха се отказали от почти половината от доходите си, за да избегнат 45 часа или повече извънреден труд на месец. Този резултат е приблизително същия и при работниците с по-високи заплати.
Най-очевидното решение е компаниите да направят всичко възможно, за да бъдат работните часове приемливи, а служителите - по-щастливи и евентуално по-продуктивни, според Рейчъл Розентал от Bloomberg.
Има обаче една важна уговорка - жените са много по-склонни от мъжете да се откажат от пари, за да получат време. Това се обуславя от по-дълбокото чувство на вина, според документа, не само заради отглеждането на деца, но и заради общите домакински задължения като готвене или грижа за застаряващите родители.
Въпреки че това заключение не е революционно, последиците за политиката са големи. На мястото на всяка жена, която е готова да приеме по-малко пари за по-голяма гъвкавост в работното време, има някой, който е склонен да работи през тези 14 часа.
Това предполага, че компаниите, готови да дадат на жените по-голям избор, предлагайки четиридневна седмица или по-кратък работен график, могат неволно да допринесат за задълбочаване на разликите в заплащането на половете.
По-добрият начин да се постигне баланс между професионалния и личния живот е всички служители - мъже, жени, млади, възрастни и родители - да прекарват по-малко на брой, но по-продуктивни часове на работното място.
Има достатъчно проучвания, които показват, че не е задължително допълнителната работата да доведе до по-добри резултати. Всъщност производителността спада, когато служителите работят повече от 50 часа седмично, показва проучване на университета в Станфорд. Независимо дали работите 70 часа или 56 часа, продуктивността е приблизително същата.
Въпреки репутацията на служителите в Япония, които работят до среднощ, американците работят още повече: 1786 часа годишно в сравнение с 1680 часа в Страната на изгряващото слънце, според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. В Германия работят 1363 часа и все пак в тази страна се отчита най-голяма продуктивност в сравнение с трите изброени. Показателят е измерен въз основа на брутния вътрешен продукт за час.
Добрата новина е, че работодателите започват да реагират. През август Microsoft е изпробвала четиридневна работна седмица в Япония. Производителността е нараснала с 40% спрямо година по-рано. В офис на местното управление в центъра на Токио са прибегнали до това да изключват светлините в 7 ч., за да принудят служителите да се прибират. А в Европа групи от финансовата индустрия притискат Лондонската фондова борса да намали търговския си ден с 90 минути.
Всички това е полезно, но работодателите и политиците трябва да признаят и възможните клопки. Най-тревожният елемент от документа на Международния валутен фонд може би е желанието на жените да правят по-малко пари в страна, в която вече има голяма разликата в заплащането на половете. Средният доход за мъжете от Япония е с 24,5% по-висок, отколкото при жените. За сравнение, средният доход на мъжете в страните членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е по-висок с около 13,5% , а в САЩ – с 18,2%
Гъвкавата работа може да означава много неща: телекомуникации, по-кратки работни седмици или дори възможността за задаване на плаващ график, стига да се изработят определен брой часове. Тези възможности са от полза както за мъже, така и за жени. Няма родител, който да не оценява възможността да отговаря на имейли, докато седи в чакалнята при педиатъра.
Но какво се случва, ако целият този мултитаскинг само допринася за увеличаване на нивата на стрес? Някои жени са готови да се откажат от голямо заплащане, за да могат да положат пълноценни грижи за своето дете без да изпитват вина, че са отложили част от работата за сутринта, когато всъщност те биха могли да я свършат и по-бързо. Дори компаниите с най-добри намерения имат затруднения да отчитат разтегливата дефиниция за това какво включва времето, прекарано в работа.
Ето защо гъвкавите HR политики са безсмислени, ако културата не се развива по-бързо. Японските служители получават най-дългите семейни отпуски в света, но все пак малко бащи се възползват от тях, както отбелязва Аняни Триведи. Хората там буквално се трудят до смърт със 100-часови работни седмици.
Коносуке Мацушита, основателят на Panasonic и гуру по бизнес мениджмънт, казва, че трябва да мислите за кариерата си като за "тридневна работа“. Време е да поемем толкова ангажименти, колкото са полезни за нашето благосъстояние.
преди 4 години По отношение на спора сега или преди хората работят повече:Не мислите ли, че има вариант и двете страни ЕДНОВРЕМЕННО да сте прави! Не е нужно единия като е прав, другия непременно да греши и да глупав, недодялан и неразбран!Чисто и просто - и преди и сега има хора, които работят много и такива, които не работят много. И винаги ще бъде така. И преди и сега е имало хора, които се оплакват, че точно те се прецакани видиш ли, а на другите всичко им пада лесно от небето.Това, което наистина много се различава от преди 1990 и сега са следните неща:1. Сега ако работиш много и си интелигентен, пресметлив, упорит, способен, предиприемчив и все пак имаш някакъв нормален късмет, можеш да печелиш много повече, несъизмеримо повече от това, което е могло преди 1990.2. Сега в почти всички сфери:2.1. Работата е много по-ефективна от преди, заради развиетието на технологии и т.н.2.2. Изисква се много повече образование и други способности.2.3. Има повече напрежение, но по-малко физически труд.По отношение на статията:Би трябвало, поне на хартия, с навлизането на повече технологии и развитие на света с единица (или 1 час) работа, човек да може да си докарва повече качество на живот. Аз, лично смятам, че в България това е така. Преди, хората са живяли по-зле. Имали са по-лоши домове, по-малко екстри, по-малко възможности за пътувания, развлечение и т.н. Сега консумират и живеят много по-добре, но повечето не го оценяват, а само се сравняват с другите и се оплакват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Дойде ред и на бабите.По това време на зима бяха с хурката и вретеното, предяха.После с чакръка пресукваха.Отделно и 'въртенето' на къщата.И ходенето им в ТКЗС-то за надник/всеки лев беше ценен/.Не знам дали си живял по времето 196х и 197х, поразпитай.АКО ти се живее така, има комуни по Света, може да опиташ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Сега и за дядо/баба едно време.Единият ми дядо беше строител, другият дървар, отделно гледаха и животни/зеленчуци.Работно време:Ставане към 04:30, чистене на ***/изпражненията на коне/***/овце.След това доене на овцете - станало е към 06:00.Закуска, тоалет и на 'държавна' работа до към 17:30, с връщането вкъщи 18:00.Работа в градината, към 19:00 се прибираха овцете от паша, прибирането имОтново храна за добитъка, доене, към 20:30 вечеря.В събота/неделя имаше и разнообразие - освен че се гледаха животните се ходеше на лозето и бостана.Зимно време/къде казваш че почивали по към 3месеца/ - единият дядо беше в дърводелската му работилница, другият режеше дърва. С бичкията, нямаше щилки тогава.Това всеки ден. Без отпуск. Без болнични. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Чудех се дали да пиша, ще отделя 10'.198х година, леене на плоча на село/на сравнително средна къща.Участвал съм лично няколко пъти, бях юноша(по модерно му тийнейджър).30-на мъжаги цял ден бъркахме пясък, цимент, вар и някакви други чудеса, не съм чак толкова навътре. Отделно го качвахме до 3-тия етаж по стълби с кофи, една по една. Там майстори го разпределяха и до вечерта плочата беше готова. Вечерта домакинът правеше огромна маса, често продължаваше и няколко вечери/когато младежите бяхме повече. СпомениДнес. Идва сутринта бетон-помпата, майсторите са на 7-мия, 10-тия, 15-тия етаж. Един след друг бетоновозите изсипват готовия бетон и той се сипе от 'хобота' някъде в небесата. До вечерта плочата на сградата/несравнима по големина с тази на една къща/ е готова. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години айде де.... един път да водя в нещо и ти да не ми кажеш в кво .... сега цел работен ден ли да чакам и да не работя ? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години тоест ти си работливия в чата :):)и с кво водят ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Дотук мързелите водят с 4 към 1. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години сори, незнаех че сме в детската градина и с иприказваме детски приказки .... ае сега бърже ми разкажи и за щуреца и мравката отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Автоматизацията прави живота на хората много по-лесен.----щом ти е весело, весели се ... щом ти се отричат очевадни факти, отричай ги!Цитирането на автоматизацията в едно изречение с което си мислиш че обясняваш всичко е още по жалко :):)Днес и жените работят, когато е бил жив дядо ти не са работили ! ... па ти си се смей ! Дядо ти едно време е почивал 3- месеца през зимата, щото зимата на нивата не се работи, днес ние почиваме макс 4 седмици ! ... па ти продължавай да се смееш !Автоматизацията няма да те направи по грамотен ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години khao,Пиши ме и мен от работещите, от 8 клас съм работил през ваканциите за джобни, преди това съм помагал вкъщи и на дядовците ми.Колкото че се работи повече - само ме развеселяваш.Автоматизацията прави живота на хората много по-лесен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар