Като група се опитваме да правим всичко сами, доколкото е възможно. Това ни позволява да сме независими и да поддържаме бюджета, с който работим на разумно ниво. Това е начинът за една независима група през 2020 г. да бъде устойчива - членовете й да се научат да правят възможно най-много неща сами. Това заяви в "Bloomberg TV Bulgaria Интервю" Благослав Анастасов, вокал и китара на българската инди рок група Hayes&Y.
Hayes&Y са Благослав Анастасов (вокали, китара), Радослав Лозански (китара), Ивайло Делев (бас) и Денис Холбек (барабани). Те са една от най-прогресиращите и идейни български групи в терена на алтернативното. Не се ограничават в стила си, заради което всеки един от тях е допринесъл по нещо за това, което е Hayes&Y.
„За да бъдат родните изпълнители успешни извън границите на държавата ни, трябва много силна държавна политика за популяризирането им, а това липсва в България“, коментира Благослав Анастасов.
Групата Hayes&Y успява да пробие както на българската сцена, така и на британската. Той подчерта, че ако групата е достатъчно добра, сама ще си намери пътя.
„Групата се самофинансира изцяло, като концертите ни са много добре посетени и това ни дава възможност да реинвестираме в групата“, разкри музикантът.
Анастасов работи и с други български изпълнители, като композира музика и пише текстове. Той определя цената на труда си по два фактора – успехът на предишните му песни и усещането му за конкретната песен.
Написал е последния албум на Стенли, но работи също с Михаела Филева, Ирина Флорин и други.
Той потвърди, че е много трудно да определиш цената на продукцията си, но посочи, че тя се базира основно на успеха.
„Ако си талантлив и знаеш какво правиш - резултатите ще са налице и другите ще ги видят“, смята мениджърът на Hayes&Y. - Най-голямото перо от бюджета на един изпълнител идва от концертите, защото приходите от излъчване по радио и телевизия и стримийнг са доста ниски. Що се отнася до продажбата на песни, това може да е добро перо, но не всеки може и иска да го прави.“
За разликите межди България и Великобритания Анастасов е на мнение, че в нашата страна всичко е много повече на любителско и аматьорско ниво, докато във Обединеното кралство мрежата е много голяма и реализацията на една нова група там е по-лесна.
„В България за една група няма място, на което да стартира“, подчерта музикантът от Hayes&Y.
Най-голямата публика, пред която Hayes&Y свирят, е на Spirit of Burgas през 2015 г. при подгряване на друга група, но Атанасов заяви, че много по-ценно е да събереш много по-малка публика, но на собствен концерт.
По думите му най-голямото предизвикателство на групата досега е преместването във Великобритания, но на второ място поставя събирането на софийска публика.
Защо българската държава не помага на музиката? Може ли да се издържат и от други професии музикантите от Hayes&Y? Как българската инди рок група проби в Европа и САЩ? Колко струва записването на една нова песен?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на рубриката "Bloomberg TV Bulgaria Интервю" може да видите тук.