София заема 79-о място сред 140 града в индекса на Economist Intelligence Unit на най-добрите градове за живот в света. Те са били оценени по критерии като стабилност, здравеопазване, култура и околна среда, образование и инфраструктура.
Столицата ни изпреварва Белград и Букурещ, които делят 82-о място в индекса и изостава от Атина, която е поставена на 72-о място.
Виена сложи край на седемгодишното господство на Мелбърн като най-добрия град за живот в света. Австрийската столица е оценена с 99,1 от максимални 100 точки в индекса на Economist Intelligence Unit, а градове в Австралия и Канада заемат шест от първите десет места в класацията. САЩ отново не са представени в топ десет. След Виена и Мелбърн се нареждат Осака, Калгари, Сидни, Ванкувър, Токио, Торонто, Копенхаген и Аделаида.
Големи финансови центрове като Лондон (48-о място) и Ню Йорк (57-о място) страдат от собствения си успех, като претовареният обществен транспорт, по-високите нива на престъпност и задръстванията подкопават привлекателността им.
Хонконг (35-о място) изпреварва с малко местния си конкурент Сингапур (37-о място) в индекса, след като подобрява резултата си по критерий стабилност.
Други два азиатски града – Осака (3-о място) и Токио (7-о място) също се изкачват в класацията до най-високата им позиция от над десет години насам на фона на спада на престъпността и подобряването на обществения транспорт.
Повечето от най-добре представилите се градове са със средни размери и се намират в богати държави със сравнително ниска гъстота на населението.
Хонолулу е най-добре представилият се американски град, като заема 23-о място, следван от Питсбърг на 32-о място.
На дъното на индекса, който включва 140 града, се намира разкъсваният от война Дамаск. Градове с лоша инфраструктура като Хараре или със сериозно замърсяване на въздуха като Дака също се представят зле.
„В глобален план това беше година на много промени. Виена измести Мелбърн и се превърна в най-добрия град за живот в света, а общо 77 града отчетоха промяна в рейтинга си. Завръщането към относителна стабилност след няколко големи терористични атаки и инциденти, свързани с гражданско неподчинение в голяма част от Западна Европа и Северна Америка, означава, че само девет града губят позиции в този период“, отбелязва Роксана Славчева, главен редактор на изследването.
Манчестър (35-о място), Париж (19-о) и Копенхаген (9-о) постигат най-голям скок в индекса сред европейските градове със съответно 16,13 и 12 места. Подобряването на позициите на Манчестър и Париж се дължи на устойчивостта им след терористичните атаки в последно време, въпреки че резултатите им по критерий стабилност са сред най-ниските в Западна Европа.
преди 6 години Гр. София носи името на..... излекувана, дължащо се на вълшебното действие на въздухът! В момента гр. София е затвор за наказание и изтезание на гражданите си. Перспективата е още по- мрачна и ако не са "дебелите пипала на октопода" да хрантути 1/2 от населението, градът е обречен. Няма инфра структура, няма перспектива, има едно безмилостно разграбване! В статията, посредствено платено клише, липсват критерии за оценка, но София реално е на 1079-то мясо! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Достатъчно е някой от оценяващите да бъде прекаран от летището към Ботевградско шосе през дупките ***-ганското гето, кози, коне, горящи гуми, разпиляни *** по ливадите, външни ке-нефи със сателитни антени монтирани на тях, сигурно да се забавляват вътре докато вършат обичайните неща. Това е ужасно връзката на летището със северна България през Ботевградско шосе е някъкъв кошмар. Ако това беше в някоя нормална държава,където земите около основното летище в столицата са доста скъпи заради логистичните компании, нямаше отдаван ада има и помен от това гето там. Много ми се иска да чуя Фъца какво мисли по този въпрос. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Явно не знаеш, че стотици доброволци в София имат станции за измерване на прахови частици, показанията от които са достъпни на airsofia.info. Гледай каква е динамиката на въздуха и ще ти се изяснят някои неща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Толкова сме далеч от света че просто е ПЪЛНА ТРАГЕДИЯ,тотална липса на компетентност от кадрите по министерствата,тотална липса на визия за собствено развитие на държавата,9г вече един пожарникар управлява и нищо отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Да видим "ромските квартали" дали също ще бъде цензурирано. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не преувеличавай. Такова замърсяване има само в *** квартали и то е само по няколко дни на година, а основната причина за тези нива на замърсяване е температурната инверсия, която пречи на ветровете да разсеят замърсяването. При такива климатични условия който и да е голям европейски град ще превиши нормата на прахови частици в пъти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години моля изброй поне 30 от гетата, че настана спор в офиса :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Изкара ли за едно кафе? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години това - надявам се - е проява на сарказъм? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не е много челна позиция, но все пак е добре. Браво на кмета ни г-жа Фъндакова за доброто управление на столицата, както и на ГЕРБ че дава всичко за столицата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар