САЩ изпращат истински звезден отбор на тазгодишните Олимпийски игри в Рио де Жанейро, Бразилия, това лято.
Лидерството им обаче не трябва да се приема като даденост, тъй като отборът на САЩ ще трябва да се конкурира с елитни спортисти от Китай в почти всяка дисциплина, коментира MarketWatch.
Като цяло се очаква САЩ да задминат Китай в общия броя на спечелени медали, базирайки се на предишни представяния и икономиката, сочат икономисти. Предвид превръщането на Китай в световен играч в глобалната политика и икономика обаче Олимпийските игри ще се окажат поредната арена, на която двете държави ще премерят сили.
Goldman Sachs наскоро прогнозира, че американските атлети ще се завърнат у дома със 106 медала, 45 от които златни, докато Китай ще грабне 89 медала, включително 36 златни. Веднага след тях са Великобритания с 59 медала, Русия с 58 и Южна Корея с 51.
Франческо Гарцарели, ръководител на глобалните макро и пазарни проучвания в Goldman Sachs, отбелязва, че финалните резултати зависят от представянето на Русия предвид забраната за участие на леката ѝ атлетика заради допинг.
„Тъй като Русия обикновено е сред топ 5 на спечелилите медали, това може да има значителен страничен ефект върху останалите прогнози, каквато липсата на участие на по-малка страна не би имала“, казва Гарцарели.
PricewaterhouseCoopers (PwC) също очаква САЩ да са на първо място по брой медали със 108 срещу 98 за Китай. Консултантската компания, която представи доклада си преди забраната срещу Русия, смята, че страната ще е на трето място със 70 медала, последвана от Великобритания с 52 и Германия с 40.
Очаква се Бразилия като домакин да получи голям тласък напред, макар че самите игри няма да повлияят сериозно на затрудената ѝ икономика, която се намира в дълбока и продължителна рецесия.
„Тъй като домакините обикновено „надскачат себе си“ на Олимпийските игри, се очаква Бразилия да се справи добре в Рио въпреки последните икономически проблеми на страната“, казва Джон Коксуърт, ръководител на макроикономическия отдел на PricewaterhouseCoopers във Великобритания, според който южноамериканската страна ще спечели 25 медала.
Въпреки това 10-те млрд. долара, похарчени от Бразилия за организирането на игрите, няма да бъдат достатъчни, за да съживят икономиката, твърди Goldman Sachs.
Дори при това положение бразилските акции вероятно ще се възползват от Олимпийските игри. Ако погледнем назад до 1992 г., обикновено фондовият пазар на страната домакин отчита ръст средно от 0,53% през годината на Олимпиадата, твърди главният пазарен стратег на CMC Markets Колин Чижински.
преди 8 години Ако изгонят и Китай освен Русия медалите им могат да станат и повече . Пък ако си играят сами стой та гледай :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Стандарт и *** , Мъдис и Хич още не са ли дигнали рейтинга на САЩовете ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Еми направо да им ги дават, като е решено. За кво се хабят хората да ходят да се състезават. отговор Сигнализирай за неуместен коментар