IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Финансовите инструменти бавно намират място в семейния бюджет на българите

Консерватизмът и липсата на достатъчно добра финансова култура все още пречат на българите да повишат стандарта си на живот

08:14 | 30.09.16 г. 51
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Финансовите консултанти разбиват и друг стереотип – този, че с малки суми не може да се инвестира.

Според Ачев най-добре е всеки, който има дори минимални спестявания, да се насочи към комбинация от няколко продукта, за да получи едновременно защита на парите си (при депозита), доходност (при инвестицията във фондове) и сигурност срещу неочаквани рискове (при застрахователните продукти).

„Ако имаме малка сума спестявания и искаме да разполагаме с нея след кратък период от време, най-добър вариант си остава депозитът с гаранцията, която дава на капитала. Инвестицията във фондове предоставя възможност за по-висока доходност във времето, а застраховките живот предлагат много добра комбинация и от застрахователен, и от инвестиционен елемент, смята представителят за България на Pioneer Investments.

„И не е нужно при всички случаи да се поема голям риск, за да се получи по-висока доходност. Има нискорискови взаимни фондове, които носят годишен доход от около 3%“, обясни от своя страна консултантът на „Елана“ Николай Павлов.

По думите му отделянето на малки суми всеки месец при инвестирането в по-рискови фондове също има предимство, защото така се неутрализират движенията на финансовите пазари. 

„За тези хора са подходящи спестовните планове, които позволяват с 50 -150 лв. всеки месец за различни периоди също да получат по-високи резултати от лихвените“, съветва специалистът.

„С малки суми може да се инвестира и в акции. Ако някой желае да се възползва от настоящите нива на пазарите на суровини като петрол и злато, може да инвестира и в борсово търгувани фондове, свързани с тези пазари и т.н. Но в рисковите инструменти е по-добре да се инвестира само частта от спестяванията, която не е необходима за „черни дни“, подчерта Павлов.

Общото в мнението на всички експерти е пределно ясно - много е важно всеки да започне да спестява.

„Добре е всеки месец всеки да отделя процент от своя доход, които да бъдат инвестирани дългосрочно. Съветът ми към младите хора е да направят това колкото се може по-рано и да не отлагат това свое решение. Колкото по-дълъг инвестиционен хоризонт имат пред себе си, толкова по-позитивен ефект ще има това върху ръста на финансовото им богатство“, обясни от своя страна портфолио мениджърът на „Карол“.

Според Георгиев инвестициите на равни месечни вноски са практичен начин да направят това, като по този начин минимизират и риска. С течение на времето те ще натрупат значителна сума, като и самите инвестиции ще допринесат за това с генерираната от тях доходност.

От своя страна Явор Ачев подчертава, че макар и малък по мащаби в сравнение с европейския, българският финансов пазар предлага много добри продукти.

„Утвърдени европейски и световни имена в сферата на управлението на активи и застраховането са представени със своите продукти на нашия пазар и офертите им не се различават по такси и комисиони, по доходност и по права на инвеститорите в сравнение с развитите пазари. Остава единствено ние, като общество, да се научим как да ползваме финансовите инструменти“, коментира Ачев. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

48
rate up comment 3 rate down comment 1
catomid
преди 8 години
Импе, има смисъл да учиш някой, който иска и който вдява. Иначе са само приказки на маса.ppl, до един момент имаш право, но от друга страна всеки пазар си има цикли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 4 rate down comment 1
catomid
преди 8 години
Личи си, че не познавате колоритния изказ на Императора. *** са ромите, финансово неграмотни са масата, за която пише в статията. Защо мислите, че се отнася за някой от вас? Импе е един от малкото, които са показали портфейла си във форума и чест му прави, че се опитва да помага със съвети, когато може.Misanthrope, благодаря за споделеното! Ако имаш, животозастраховка или пенсионна осигуровка, не я приключвай! Щом имаш толкова опит, сигурно вече си разбрал кога да инвестираш и кога да излизаш, в какво и т.н. Дано това да ти помогне в крайна сметка да си на +. Delco, напълно съгласен съм за земеделската земя, ама нали разбираш, че акционерни компании и финансови пазари има от над 100г. и ще продължава да има. Диверсификацията е номера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 7 rate down comment 4
ppl
преди 8 години
Авторката странно мълчи за десетките измамници, собственици на фондове, листваните на борсата компании. Особено на българската такава - то не бяха свързани,то не бяха източвани, но аз досега от голям финансист негативен коментар не съм чел! Това първо. Второ - проста математика! Няма как да се включват все повече хора и всички да печелят. Статията е насочена към алчните балъци, да се набълбукат и примерно кака ви Банева пак да отиде на почивка на Малдивите. Щом златото, което се търгува на световните борси е над 1.5 пъти в повече от реално съществуващото, изобщо не ми говорете, че ние сме консервативни и не разбираме! Ама само си представете фондова борса или взаимен фонд и всички на печалба!!! Това е по-зле от утопия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 11 rate down comment 3
delcoSmoka
преди 8 години
Ха ха ха Императора е ГОЛ ! Явно комисионната му се е свила и дращи по форумите пропаганда за балъци !Интересно в какво ще ни посъветва да си вложим париците? Може би в ДЦК на Гърция ха ха ха или такива с ОТРИЦАТЕЛНА ЛИХВА ха ха ха или пък в акции на ГУБЕЩАТА по 500 МИЛИОНА на година ТЕСЛА ха ха ха Света на тези ФИНАНСОВИ ГУРУТА се крепи ЕДИНСТВЕНО И САМО на 2,5 ТРИЛИОННАТА печатница на ЦБ !!! Когато играта свърши А ТЯ ЩЕ СВЪРШИ СКОРО ВСИЧКИ така ще се напечелят че ми е мъчно за децата им ха ха хаЕДИНСТВШНАТА инвестиция е в земеделска земя, метали, инструменти и покрив над главата !!! Ето това е кошницата МИЛИ ИМПЕ ! Не нули и единици на нечии ком дето казват ПУФ за един миг ! Лошо е да лъжеш другите за да изкарваш насъщния пич!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 10 rate down comment 2
Стоян Петров
преди 8 години
Ако ти можеш да познаеш кои акции ще станат от 1.8 на над 5 кинта, щеше да влезнеш в този сайт само за да ни теглиш една м******! Поне аз щях да постъпя така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 9 rate down comment 1
comet
преди 8 години
Поздрав за опита и благодарност за споделеното му!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 22 rate down comment 4
misanthrope
преди 8 години
И за да турна точка на спора, ще опиша личния си опит Аз не съм финансист, трейдър анализатор и т.н., по-скоро съм лаик, НО смятам че зная много повече за финансовите инструменти от средно-статистическия българин, че даже и европеец. Вкарвал съм пари в много неща - взаимни фондове, акции чужбински, акции на БФБ, злато,форекс, живото и пенсионни застраховки, недвижими имоти, собствен бизнес. Мога да кажа, че съм спечелил единствено от недвижими имоти. Печелил съм и от собствен бизнес, но това не го смятам като доход от капитал, а като доход от личния ми труд, умения и контакти. От всичко друго съм бил и на + и на - но в крайна сметка загубата е била голяма. Сега, Импа ще каже, губил си, щото си охъл. Е да де, ама както казах, убеден съм, че зная много повече за тези неща от 80% от българите и от 60% от европейците. Та.. как тези средно-статистически лекари, инженери, продавачи, обущари... да очакват, че няма да се минат, ако си купят финансови инструменти? Точно това ще стане
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 10 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
"Така че - всеки да прави каквото ще, но не обичам арогантството - хора, дето все са на "въпреки", макар сами да виждат, че са неправи."Ами точно това си мисля аз за теб. Кой от нас е прав, никога няма да разберем. Виж, кой е арогантен е съвсем очевидно. Аз никого не наричам охъл, мързелив, неграмотен финансово, ***.. за разлика от теб
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 13 rate down comment 0
doba
преди 8 години
Определено акциите не са номер 1 активи за много българи.Малко по малко ще навлизат, както се посочва в статията.Народна поговорка: по-добре гълъбче в ръката, отколкото патица в небето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 5 rate down comment 11
Императорът
преди 8 години
Съмнявай в каквото си искаш. Случва се и да губя, но това е рядко, пропуснати ползи - по-често се случва, но загубата си е част от играта.Давам акъл, защото и ти правиш това, без ного-ного да разбираш нещо. Говориш ми за КТБ и сосни лихви, само дето по същото време аз си преформатирах портфейлът, така че всички компании в него да носят поне 10% дивидентна доходност. Зарибявах тогаз един приятел - ама и той каза като тебе, че КТБ е ного по-сигурна. После - когато бамката каза: "Ба-а-ам !!!", ми бе хем тужно, хем забавно да му гледам стресираната физиономия... да не говорим, че акциите, дето го карах да си ги купува на 1.8 кинта, вече струваха над пет кинта.Така че - всеки да прави каквото ще, но не обичам арогантството - хора, дето все са на "въпреки", макар сами да виждат, че са неправи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още