Българска народна банка (БНБ) дава на Първа инвестиционна банка АД (ПИБ) време до края на април 2017 г. да увеличи своя капитал. Това става ясно от индивидуалните банкови данни от резултатите от прегледа на качеството на активите (Asset Quality Review, или AQR) и стрес теста на българската банкова система, оповестени от международната консултантска компания Deloitte и Българска народна банка (БНБ).
ПИБ следва да изгради подходящо ниво на своя капиталов буфер, като конкретните мерки за подобрение и за достигане на препоръчания капиталов излишък в размер на близо 206 млн. лв. са официално съгласувани с БНБ, пише в изводите на централната банка относно третата по големина банка у нас.
Мерките, които трезорът ще предприеме, се състоят от четири ключови дейности.
Първата предвижда запазване на печалбата, генерирана от обичайната й дейност, като няма да разпределя и дивиденти. Месеци преди резултатите от ПИБ обявиха намерението си да капитализират полугодишната си печалба към 30 юни 2016 г. Генерираната през първите шест месеца на годината печалба преди обезценка и данъци е в размер на 146,6 млн. лв.
Втората мярка е насочена към намаляване на рисковите експозиции, като банката възнамерява да продължи да диверсифицира и намалява риска в своя портфейл.
Третата стъпка включва продажба на придобити активи, като банката ще ускори процеса по продажба на активите, придобити като обезпечение.
Четвъртата стъпка включва и увеличение на капитала от външни източници, като крайният срок за това е до април 2017 г. Банката ще излезе на финансовите пазари при наличието на благоприятни условия.
Капиталовата позиция на банката към 2015 г. след AQR осигурява съотношение на капиталова адекватност (TCR) на ниво от 8,7% спрямо 8%, каквото е минималното изискване на БНБ. Към 31 декември 2015 г. и преди AQR показателят е 14,7%.
Базовият собствен капитал от първи ред (CET1) намалява до 5% след AQR при минимални 4,5% и 11,3% към 31 декември 2015 г.
Допълнителни 135 млн. лв. от полугодишния резултат на банката за 2016 г. допринасят за увеличение на капиталовата адекватност след AQR до ниво от 10,3%, изчисляват от ПИБ в документ с акценти от предприетите действия за развитие на капиталовите излишъци.
Графика: ПИБ
От ПИБ посочват, че оценката потвърждава качеството и стабилността на активите и капиталова й позиция. Оценяването на активите на ПИБ бе проведено от международната фирма за одитни, данъчни и консултантски услуги Mazars Group.
Кредитната институция подчертава, че подходът и резултатите от стрес тестовете в България са в съответствие със резултатите, наблюдавани при други европейски банки.
„След преминаването на процеса на AQR основният акцент в дейността на банката ще бъде кредитирането на малки и средни предприятия, както и на физически лица“, посочват от ПИБ.
Действията, които банката трябва да предприеме, „допълнително ще подсилят стабилността и устойчивостта“ й, както и „ще увеличат потенциала за бъдещ солиден растеж“.
Свързани компании:
преди 8 години от статията се разбира,че 135М (прчалбата за Q1) са част от изискваните от БНБ 206М за фостигане на капиталова адекватност от 13,5%. едва ли не са необходими още 71М, за да се изпълни предписанието на БНБ.от графиката обаче се вижда, че при КА 8,7% след стрес теста, при добавяне на прчалбата 135М седостика КА 10,3%. Ако се запитаме колко млн. трябват, за да се достигне КА 13,5%, едва ли 71 млн. ще стигнат... отговор Сигнализирай за неуместен коментар