- Какво мислиш за Виетнам?
Забелязах, че икономически растеж има само когато населението расте. Япония може да напечата колкото си иска пари – няма да расте! Европа, за съжаление, също. Икономиките изискват съвсем друга структура, но това не се преподава нито в университета, нито има желание да се промени. Инфлацията идва от растежа на населението и стабилна икономическа система.
Във Виетнам никой не го интересува кой е на власт. Хората искат спокойствие и предвидимост. Като прибавя и геополитическата ситуация - Виетнам е единствената страна в Югоизточна Азия, която залага на военна мощ – разбира се, в нейните възможности, което в момента много се харесва на САЩ заради Китай. Дори Apple инвестира 1 млрд. долара в научно-изследователски център там. Изведнъж няма страх за трансфер на know-how. Страната буквално е залята от капитал, но правителството въпреки това селектира и отхвърля предложения. Виетнамците работят по 7 дена в седмицата и служители на 5-дневна работна седмица се оплакват, че 2 дни са свободни. Когато им кажа, че в Европа хората иска 4-дневна работна седмица, ми се смеят и не ми вярват.
След моите грешки в инвестирането, търсих нови решения и възможности и така открих Виетнам. Аз не мога да оправя проблемите и слабостите в развитите пазари, затова реших да потърся „ново решение“. За да мога да се съсредоточа на този пазар, отхвърлих товара на „старите“ пазари. Разбира се, не всичко върви по мед и масло, но редовно има осъдени за финансови злоупотреби и корупция. Там съм инвестирал в каучуковата промишленост, рибни ферми, бирени компании, безалкохолни напитки, кабинков лифт, пристанища, логистични, опаковащи, фармацевтични и танкерни фирми.
Според мен всеки инвеститор или трейдър трябва да намери стратегия, която да отговаря на неговия характер и възможности. Наблюдавал съм различни стратегии и не мога да кажа коя е лоша или добра. Виждал съм успехите и загубите, затова дискусиите във форума за мен са много важни, защото различните участници виждат различни неща и това допълва картината.
За мен е трудно да продам, когато някоя фирма ми е донесла добри печалби. Знам, че не съм прав, но го намирам „нечестно“. Затова когато утроя позиция, продавам 2/3 от бройките и останалите не пипам повече. При падащ пазар, със сигурност лошо решение, но този лукс го „дължа“ на фирмата. Ако някое решение ме е подразнило, то гледам да продам и тази фирма не съществува за мен повече.
Ако започна да разказвам детайли, ще трябва да напиша книга.
Харесвам Investor.bg. Бих желал да стане място, където повече пазари да бъдат коментирани – защо българите да коментираме по американски или английски страници? Ограничението за писане само на кирилица лично мен ме притеснява. Бих предложил и „рейтинг“ при коментарите - не само под статиите, но и във форума.
преди 8 години "...някои гледат към звездите" Поздрави за мирогледа и нови успехи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Респект на Огнян Николов. Вписва се в профила на големите инвеститори1) Умен и мислещ2) Очевидно много чете и се интересува от икономиката и процесите по цял свят3) Инвеститорски нюх4) КЪСМЕТ! Това с минаването на Leverage и излизането през 2000та за да купи магазин... чист късмет. Със същия успех можеше да изкопае дъното. Такива неща са способни да те занулят и на практика да те откажат.И два генерални извода с много ++ от мен1) Развитите борси в момента са за спекуланти а не за инвеститори. Разчиташ на ръст на цената за да печелиш, не на дивидент2) Печалбата е в бедни, многолюдни държави, с положителен прираст и политическа и икономическа стабилност. За момента аз виждам 2 такива в света - Виетнам и Чили. Твърде вероятно е, скоро и Куба да се превърне в една добра възможност, но все още не е станало отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не ми хареса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Браво.Продължавай все така.Успех ти желая. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години страхотно интервю, стори ми се много кратко, но наистина те кара да се замислиш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Браво на Огнян Николов! отговор Сигнализирай за неуместен коментар