Българският фондов пазар е все по-малък като пазарна капитализация и дял от БВП, както и все по-неликвиден Това обобщение направи Надя Неделчева, CFA и портфейлен мениджър на ДФ Адванс Възможности в Нова Европа по време на международната Investor Relation конференция “IR ДНЕС – В ОКОТО НА ТИГЪРА?”, която се провежда днес в София. Организатор е Асоциацията на директорите за връзка с инвеститорите в България, а на събитието има участници от 10 страни.
Неделчева представи обобщена картина на родния капиталов пазар от върха през 2007 г. досега, като данните не са никак обнадеждаващи.
Пазарната капитализация като дял от БВП намалява от над 14 млрд. евро през 2007 г. и 46,5% от БВП, до едва 8,6% от БВП през 2015 г. или едва 4,1 млрд. евро. През 2014 г. пазарната капитализация на пазара ни е била по-висока, или 12,4% от БВП. Така се оказва, че през 2015 г. се отчита най-ниското ниво от 2007 г. насам.
"Нашият пазар е един от най-зле представящите се от началото на кризата в цял свят със спад на основния индекс SOFIX от над 75%. Освен това възстановяването от дъното през 2009 г. при нас е едно от най-слабите и е под 100% към днешния момент, спрямо над 100-150% за някои съседни пазари. Освен това на нашия пазар има постоянни делиствания на компании, основно поради факта, че по-голямата част от 370-те компании са станали публични не по тяхно желание", заяви Неделчева.
Първото нещо, което чуждите инвеститори искат да видят, е ликвидността, показват наблюденията на портфолио мениджърът. Сега тя е 0,7 млн. евро на ден и е на рекордно ниско ниво от 2007 г. насам. Във върховата година тя е била 17,1 млн. евро, през 2014 г. е била 1,6 млн. евро на ден, а през 2013 г. - 3,2 млн. евро.
Дневният оборот дори е по-нисък, защото в тези 0,7 млн. евро влизат прехвърляния на пакети. Така се оказва, че реално ликвидността е още по-ниска и се влошава, уточни Неделчева (в последните дни оборотът на БФБ-София е под 0,2 млн. евро на ден, бел. ред.).
Силно намалява делът на акциите, собственост на чуждестранни лица. От върховите 7,8% през 2007 г. сега те са едва 3,4% (през 2015 г.), спрямо 3,7% за 2014 г., 4,5% за 2013 г. 5,1% през 2012 г. През 2011 г. делът е възлизал на 7,7%, като в периода 2007 -2011 г. е над 7%, но впоследствие пада двойно.
„Чужденците се страхуват да навлязат на пазара ни, защото трудно ще влязат и после трудно биха излезли“, споделя анализаторката. Като показатели страната ни е пред балтийските страни, но след Сърбия.
Освен това според Неделчева липсва правителствена стратегия за развитие на пазара в България и дори понякога държавата прави неща, които увеличават риска, тоест налице е голям политически риск. Освен това по думите ѝ няма видима връзка между пазара и реалната икономика.
Основните държатели на български акции са пенсионните фондове и взаимните фондове и по-малко индивидуални инвеститори. Последните започнаха да влагат в пазара през 2006 и 2007 г., когато стана очевидно, че е можело да се изкарат пари на БФБ-София, и след 2007 г. загубиха много, обобщи още Неделчева.
"Но надежда има", отчита все пак Неделчева. От една страна - няколко нови компании излизат на пазара, като в процес на IPO е голямата българска IT компания Сирма. IPO планира и компания за биохрани. Ако тези две предлагания са успешни, те ще предизвикат и други компании да излязат на пазара, смята анализаторът.
"Има глад за нови компании, защото на пазара има пари. От една страна имаме растяща пенсионна система с около 5 млрд. евро, както и много депозити на населението в банките, където средната годишна лихва е само около 1%. Налице е и голям потенциал за наваксване на спада от 75%", оптимистична е тя.
преди 9 години А и знае къде да се снима - на фона на бургаския мост ;)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И убава, и умна! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Браво! Хубава мениджърка:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар