Анализаторът коментира и евентуалните реакции на родния пазар и отражението на разпродажбите върху инвестициите на договорните фондове, пенсионните и застрахователните дружества.
„Доходностите на българските договорни фондове и на нашата борса не изглеждат много розови. Нашата икономика е обвързана със световната, като може да има отражение, но с известно забавяне. До този момент просто нямаше много инвестиции на българския пазар, но ако волатилността продължи и движенията надолу продължат и нямаме скорошно възстановяване, рано или късно ще се отрази“, коментира Стойков и добави, че корелацията на българския пазар със световния е малка и може би има известно забавяне в реакциите.
„Като цяло не съм оптимист относно българския пазар, но основните играчи изчакват, не продават на тези нива. Но със сигурност не са ентусиазирани“, каза още портфолио мениджърът.
Андрей Стойчев, „Делтасток“: Корекцията е очаквана, но настъпи по-рано от очакваното
Движението, което наблюдаваме, е корекция, очаквана от анализатори и трейдъри, но появяването й е „малко по-рано от очакваното“, смята Андрей Стойчев, дилър в „Делтасток“.
„Вливането на ликвидност към европейските пазари от страна на ЕЦБ е в разгара си,… индикации за вливане на ликвидност имаше и в Азия, което по принцип отрича един такъв спад“, заяви Стойчев.
Но по-ранното низходящо движение „идва закономерно“, с оглед на проблемите, които се породиха в Китай, очакваното покачване на лихвения процент от страна на Федералния резерв и спада на цената на петрола, смята експертът. По-евтиният петрол се отразява негативно върху цели сектори компании, които се занимават с добив, преработка, продажба на петрол и петролни продукти.
Низходящото движение не е нещо необичайно след възходящия тренд, на който бяхме свидетели през последните 6-7 години, заяви още той. „Съвсем нормално беше в крайна сметка страстите да се охладят и част от играчите да приберат печалбите си, продавайки активите си, да има обезценяване на едни валути за сметка на други. Съвсем в реда на нещата, без да говорим за някаква паника, масови разпродажби, и т.н.“, смята Стойчев.
Според Стойчев е възможно корекцията да продължи една година – до догодина по това време, което означава, че сега не е моментът за влизане на пазара. „Човек, който иска да вземе участие и да инвестира в капиталовите пазари, не трябва да гледа графиките от последните пет дни, да види, че цените са паднали, и да прецени, че сега е моментът за покупка, а трябва много внимателно да си направи анализ и да изчака подходящия момент, който въобще не смятам, че е настъпил.“
За да се преустанови спадът, трябва да настъпят няколко събития, смята експертът: цената на петрола трябва да се стабилизира, което ще стане, когато се укрепи китайската икономика, трябва да се стабилизира и европейската икономика.
„Догодина пък се очакват и избори в САЩ, което обикновено води след себе си движения на пазарите - преди изборите по-скоро в негативен план, а след тях има до известна степен обрат“, посочи още дилърът в Делтасток.
В момента обаче се наблюдава сравнително добро представяне на акции на компании, които не са силно зависими от китайския пазар. „Инвеститорите там са доста по-спокойни от инвеститори, които са инвестирали парите си в компании с пряк интерес от доброто развитие на икономиката на Китай“, посочи още Стойчев.
преди 9 години БФБто никога не съм го търгувал тва животно, но е идеален контра индикатор .... :)) Когато цял свят се срива наща борса нараства и обратно, когато всичко цъфти ние сме зле. Значи като стане Армагедон, то при нас ше е Райска Градина :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Корелацията е супер слаба, това е така. Но ситуацията на БФБ няма нищо общо с нормална борса и причинно следствени връзки. Виждаме, че и при 2% ръст на БВП пазара не отлепя, нещо по лошо дори, "позволява" си да пада. БФБ вече е място само едва ли не за "дялови" инвестиции. Именно за това интерес поддържат основно дивидентните компании. Отсега може да се прогнозира, и че при едно възстановяване на международните борси тук съществен ефект няма да има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар