Корпоративна търговска банка (КТБ) е изолиран случай и състоянието на банковия сектор е стабилно. Това коментира в интервю за БНТ управителят на Българската народна банка (БНБ) Иван Искров.
Искров подчерта, че в края на юни в банковия сектор е било изкуствено нагнетено напрежение. “За щастие нещата се разминаха и още от юли ние виждаме едно възстановяване на доверието и отново нарастване на депозитите”, коментира той, като изтъкна, че предварителните данни за август сочат, че депозитите са нараснали с над 1 млрд. лева за месеца.
“Системата работи. Банките, ако страдат от нещо, то е от липсата на добри проекти, които да финансират. И затова Ви моля и Вас, и чрез Вас и колегите Ви и от другите медии, бъдете внимателни, особено когато каните различни “експерти”, които плашат хората постоянно, продавачи на страх. Нека да не си създаваме излишни проблеми, от които нямаме никаква нужда”, посочи управителят на Централната банка.
Според него за напрежението са допринесли и медиите, и политиците “с техните непремерени изказвания”. “Спомняте си нашите изявления всички медийни и политически фактори да се въздържат от крайни изказвания”, каза той.
Той коментира, че “най-лесно се убива банка и муха с вестник”, както и че колкото повече се шуми около банките, “без значение дали става въпрос за Щатите, за Европа, за Япония или за която е да е друга държава, в това число и България, това се отразява на поведението на техните клиенти, което в никакъв случай не е в полза на икономическия растеж на държавите”.
Искров посочи още, че евентуална наказателна процедура срещу България не е в компетенциите на Централната банка, тъй като институцията стриктно следва законодателството.
Той припомни, че в случай на отнемане на лиценза на банка, законодателството предвижда, че в срок от 20 дни трябва да започне изплащането на гарантираните депозити в размер до 100 хил. евро (196 хил. лева).
“Дали това ще се случи с Корпоративна търговска банка и търговска банка “Виктория” е много рано да се каже. Имаме заявени желания от страна на сегашните акционери. Дай Боже да са сериозни, ние ще ги подкрепим. Има политици, пак казвам, които ще се произнесат дали да има държавна помощ, или не и чак тогава ще се реши”, посочи той.
Иван Искров подчерта, че без политическо решение няма как поставената под особен надзор банка да отвори врати. Той припомни, че и в Европа са били национализирани редица банки, но банковите кризи в европейските държави и в САЩ са били решени със законодателни решения. “Няма как да избягат от своята отговорност политиците, тъй като това наистина не е отговорност на Централната банка. Най-отговорно, като управител на Централната банка, и Вашите записи се пазят, предполагам, поне сто години, заявявам, че Корпоративна търговска банка не може да бъде отворена само с усилията на БНБ. А не защото БНБ не иска. Това не беше възможно никъде в света”, посочи той.
преди 10 години Според мен Искров най-накрая накара някои да се замислят какви глупости говорят и дали наистина не се поддават на определени изкуствени слухове. Интервюто е казано с прости думи, така че да бъде разбран от нормалния българин. А дано сега влезе някакъв бистър ум у определени персони. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години В КТБ лихвите бяха високи ,но не само в нея ...това никой не го отразява лихвите бяха малко по-високи ,не за друго а защото държавата си изтегли голяма част от парите и за да компенсира това банката задържа лихвите на частните лица ...От април месец и при нея отпаднаха високите лихви за нови клиенти ..Въпрос на време беше да се намалят процентите и за настоящи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Дано е прав Искров , че КТБ е изолиран случай!..........Щом в ТЗ има фалити , остава ни само да се надяваме отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Този човек да благодари на това че банковата система в голямата си част бе приватизирана от големи стабилни и уважавани банки а не от български собственици Големите банки няма да позволят на филиалите си в България това което се случва в К Т Б Няма Направо ще се разплача като Искров плаче колко много са работили и са припадали на компютрите Трябвало е да работят усилено когато му е било времето а не като се счупи колата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Искров, законодателството е повече от ясно! След като нито собствениците, нито държавата нямат ясно предложение за спасяване на банката, лицензът и трябва да е отнет!Решението е в твои ръце и не се крий зад закона! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Този, който дава интервю е наистина един голям ***. Имам чуството, че това лице е за лекуване при психиатър! През цялото интервю казва, че държавата не му е помогнала. Държавата да не ще да му помага е само резултата от тяхната работа. Ако всеки от тези чиновници си е вършил работата и не си е затварял очите пред отпусканите необезпечени кредити от КТБ нещата няма да стигнеха до този момент! Ако мишочето от статията си отвореше очите, че се сключват договори за депозит за над 8% годишна лихва при средна за банковия сектор 3.5-4% също нямаше да се стигне до тук. Всички тези два факта говорят класически за пирамида и източване на банката, предполагам не без участие на хора от БНБ и лично на мижшочето.Каква помощ иска от държавата? Държавата му е делегирала правото да осъществява контролни и регулаторни функции върху банковата сфера. Защо не признае за личният си провал и криминалните дествия спрямо КТБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар