До края на август Българска народна банка (БНБ) ще очаква конкретни предложения от най-големите акционери в Корпоративна търговска банка (КТБ) за бъдещето на банката. Това става ясно от прессъобщение на БНБ, в което се казва, че днес са изпратени специални писма до „Бромак“ ЕООД и оманския фонд.
В съобщението си БНБ посочва още, че на КТБ не е предоставена помощ по одобрената от Европейската комисия схема за ликвидна подкрепа на българските банки, тъй като не може да се прецени дали банката е платежоспособна. Друг важен акцент е, че във Фонда за гарантиране на влоговете (ФГВ) към момента няма достатъчно средства за покриване на гарантираните депозити в банковата група КТБ.
Разговорите с акционерите
До момента мажоритарният акционер в Корпоративна търговска банка (КТБ) - „Бромак“ ЕООД, не е проявил никаква инициатива пред БНБ за оказване на подкрепа на поставената под специален надзор банка. Освен това не е търсено обсъждане нито на текущото състояние на институцията, нито на необходимия финансов ресурс за възстановяването на дейността на банката.
Вторият по големина акционер - Фондът на Генералния държавен резерв на Султаната на Оман, пък обвързва разговорите за намиране на възможни решения за бъдещето на банката с „наличието на яснота по отношение на състоянието на банката и значителна ликвидна подкрепа от страна на БНБ, което е невъзможно, съгласно действащото законодателство“, обясняват от централната банка.
От страна на ВТБ Капитал, които са трети по големина акционер, още в края на юни бе обявено, че няма интерес към подпомагане на КТБ, припомнят от БНБ.
От БНБ посочват, че извън предвидените в законодателството стъпки и регулаторни мерки остават в „готовност за контакт и обсъждане на различни законово допустими „пазарни решения” и предложения от сегашните акционери на КТБ, включително за предоставяне на необходимата за възстановяване на дейността на банката ликвидност“.
Схемата за държавна помощ и КТБ
Централната банка посочва, че на КТБ не е предоставена държавна помощ съгласно разрешението на Европейската комисия от края на юни, тъй като нито към тогавашния момент, нито към настоящия, може да се каже категорично дали КТБ е платежоспособна или е имала единствено ликвидни проблеми.
„Основно изискване е държавна помощ в ЕС да се предоставя единствено на платежоспособни и икономически жизнеспособни банки. По-конкретно: в случаите на схеми за предоставяне на ликвидна подкрепа същите следва да бъдат използвани единствено за банки без недостиг на капитал, което обстоятелство трябва да бъде удостоверено от компетентния надзорен орган по достатъчно категоричен и неоспорим начин“, обясняват от БНБ.
Освен това по случая с КТБ не са били налице и условията за предоставяне на ликвидност от страна на централната банка чрез кредитиране на банки срещу обезпечение, тъй като банката не е разполагала с ликвидни активи, отговарящи на законовите изисквания, които да предостави като обезпечение на БНБ, категорични са от централната банка.
Изплащане на гарантираните влогове
По отношение на исканията за незабавно изплащане на гарантираните депозити в банковата група КТБ от БНБ припомнят, че съгласно действащото българско законодателство те се изплащат след отнемане на лиценза на банката. Освен това такива плащания не могат да започнат, тъй като във Фонда за гарантиране на влоговете (ФГВ) няма достатъчно средства.
Към момента гарантираният размер на влоговете в КТБ е 3,685 млрд. лв., а в ТБ Виктория – 55,1 млн. лв. Към 31.07.2014 г. натрупаните във ФГВ наличности от премийни вноски са в размер на 2,1 млрд. лв., което означава, че има недостиг в размер на 1,636 млрд. лв.
„Общоизвестен факт е, че политическите сили в 42-то НС отказаха да подкрепят предложението на президента на България за актуализация на държавния бюджет в това отношение, за което действие БНБ също не би могла да носи отговорност. Очакваме това да бъде приоритетна задача на 43-то НС“, обясняват от БНБ.
преди 10 години Тя БНБ освен да очаква/ чака, друго правила ли е досега и може ли въобще? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да видим има ли други балъци освен българите.Да са останали случайно нЕкви инвеститори, които да дойдат в страна управлявана от българската политическа мафия, рожба на ДС и на руските тайни служби?Ако са останали подобни *** Доган в сътрудничество с руснаците и техните български слуги с удоволствие ще си присвоят и преразпределят инвестициите им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Никой нищо няма да даде . Всички чакат отнякъде държавата да изсипе милиарди и да си приберат вложените пари , ако може това да е на гърба на всички . Много се обясняват как в Кипър били спасили разни банки , но хитро мълчат ,че дори там прибраха по 60% от влоговете над 100 хил евро . Но за да се оздрави системата и тук така , една банка няма да стигне , ще трябва милионите и в други банки да изгорят с по 60% .Тук милионерите си правят разни сдружения ,но единствената цел е ако може банката да отвори за 2-3 месеца , да изтеглят парите и после пак ще фалира . Тази банка на практика е фалирала , няма никакво доверие в нея , всеки би си изтеглил парите , особено пък на смешните лихви които дава . В крайна сметка масовият вложител е сложил парите си в нея , първо защото закона му е гарантирал сумите до 100 хил евро и второ заради по добрата доходност от лихви . Никой не е длъжен да си държи там парите си за да финансира мръсните кампании на Цв. В. , Пеевски и Бареков . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Лъжене и мазане с 2думи отговор Сигнализирай за неуместен коментар