IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК разкри условията, при които разреши на България помощ за банковата система

До два месеца след отпускане на помощта държавата трябва да излезе с план за преструктуриране или ликвидация на подкрепените трезори

16:02 | 13.08.14 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
ЕК разкри условията, при които разреши на България помощ за банковата система

Европейската комисия (ЕК) публикува писмото си до България от 29 юни, с което дава разрешение държавата да осигури помощ за банковата система в размер на 3,3 млрд. лв. Още на следващия ден – 30 юни – бе проведен извънреден аукцион за 5-месечни държавни ценни книжа с обща номинална стойност 1,23 млрд. лв.

В писмото, подписано от вицепрезидента на ЕК Хоакин Алмуния, се посочва именно 5-месечният срок на помощта, която се състои в предоставянето на „временни депозити на банки в България при навременен и ефективен начин“.

В документа не се споменават конкретни банки, но в края на юни напрежението около Корпоративна търговска банка АД и Първа инвестиционна банка АД бе най-високо. Предположенията са, че държавата е депозирала цялата сума именно в ПИБ.

България поиска разрешение да приложи финансовата схема „в отговор на ликвидната криза в българския финансов сектор с цел запазване стабилността на финансовата система“. Според описанието на помощта България може да депозира средства в „кредитни институции, които се нуждаят само от ликвидна подкрепа, а не изпитват капиталов недостиг“.

В прессъобщението на МФ от 1 юли, с което се оповестява проведеният търг за продажба на 5-месечните ДЦК, се казва, че с набраните 1,23 млрд. лв. „правителството осигурява първия транш от ликвидния буфер, насочен срещу спекулативните банкови атаки“.

Ако сумата е предоставена на ПИБ, то изникват въпросите – набрана ли е изобщо пълната сума от 3,3 млрд. лв., възползвала ли се е друга банка, кога ще бъде и изобщо ще има ли втори транш, ако това е бил първият, и какво е предназначението на останалите 2,07 млрд. лв., ако такива са осигурени?

В съвместно писмо до ЕК служебният министър на финансите Румен Порожанов и управителят на БНБ Иван Искров изчисляват, че 1,636 млрд. лв. би бил недостигът във Фонда за гарантиране на влоговете в банките, ако трябва да се покрият всички гарантирани депозити в КТБ и ТБ Виктория. Правителството имаше намерения да осигури и тези средства от пазарите.

Едно от условията, под които ЕК разрешава на българското правителство да осигури ликвидна помощ, е „депозираните средства да бъдат предоставени срещу възнаграждение, което да бъде поне на пазарното ниво, наблюдавано през едномесечния период преди държавната намеса, и със същия срок“.

Освен това „България поема ангажимента да предостави на ЕК индивидуални планове за преструктуриране или ликвидация на банките, възползвали се от мерките, в рамките на два месеца след намесата“, гласи още писмото на ЕК. В такъв случай, ако действително само ПИБ е получила финансовата подкрепа, то до края на август или началото на септември трезорът ще трябва да излезе с план за преструктуриране на дейността.

Банка, получила държавната помощ, не може да извършва придобивания, обратни покупки на собствени акции, дивидентни или купонови плащания, докато не върне средствата в пълния им размер. Кредитната институция не бива да използва подкрепата с рекламни цели. Това са другите изисквания, които ЕК излага на преден план в писмото до българското правителство.

Към 15:30 часа на БФБ акциите на ПИБ поевтиняват с 4,8% до 3,20 лв. за брой. От началото на годината тяхната стойност се увеличава с 31%.

Свързани компании:

ТБ Първа Инвестиционна Банка(FIB)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 2 rate down comment 0
Dimat
преди 10 години
Не съм категоричен,но доколкото разбрах от писанията по случая,ЕК "разреши" отпускането от БНБ сумата от 4,3 млд лева,за спасяването на КТБ.Това "разреши" не би трябвало да означава "отпусна", а рзавързване на ръцете на БНБ,да си осигури тези пари,както намери за добре,включително и "напечатването" им,без да се съобразява с действието на "валутния борд",с други думи,без евро покритие.Какво означава това,нека всеки сам си го обясни.ВАЖНОТО Е БАНКАТА ДА БЪДЕ СПАСЕНА,А НЯМА БАНКА,КОЯТО ДА НЕ Е ЕВРЕЙСКА(ПРЯКО,ИЛИ КОСВЕНО),ВКЛЮЧИТЕЛНО И ТАКА НАРЕЧЕНАТА "БНБ".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 7
Stoqn_Trakiev
преди 10 години
Така. И сега излиза че Банките получват помощи от държавата т.е. данъците на хората, но хората не получават никаква помощ, нашпример при изплащане на собствените си заеми. Е честно ли е държавата да подпомага с парите на данъкоплатеца, милионерите, докато народа мер в недоимък ?http://iconomicabg.blogspot.com
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 5
polki
преди 10 години
ЕК отпусна на България 3.3 млрд. лв. от които 1.2 млрд. лв. бяха дадени в подкрепа на ***. Останаха 2,1 млрд. лв. които и до ден днешен стоят в БНБ. КТБ нямаше да имат нужда от пари в наличност, ако държавните дружества не бяха изтеглили 600-700 млн. лв. за една седмица по указание на министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. Целта беше да се унищожи КТБ, а не да и се помага - това вече го разбраха хората не само в България, но дори и в Европа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
avramcho
преди 10 години
щом ще свалят административно Уихвите по депозитите - това е Добра новина паразитизмът свърши , идва активното участиене става ясно и там ли ще се чака шест месеца-преди да им дадат гарантираните до 100000 Е депозити ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 1
Людени
преди 10 години
Когато от КТБ са поискали ликвидна "подкрепа" .... вече е било започнало разследването срещу тях. Така беше съобщено ... поне !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 23 rate down comment 3
misanthrope
преди 10 години
Всъщност, ти от къде знаеш че държавата е наляла пари в ***? А че можеше да се подкрепи и КТБ, можеше, НО то ако искаха да я подкрепят, нямаше да я бутнат :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 25 rate down comment 7
Nikola666
преди 10 години
Без да заставам на страната на който и да било и без да имам пари в нито една банка притежавана от българин бих задал някои въпроси.Защо за *** реагираха по този начин а за КТБ не? И някой провери ли кредитите на *** преди да налее държавни (наши) пари в нея? И с какво собствениците на *** са по-мили на БНБ в сравнение с тези на КТБ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 5
misanthrope
преди 10 години
Всъщност, дали изобщо е оказана някаква ликвидна подкрепа на *** аз не бих се обзаложил. Натиск имаше в петък, когато банката затвори поради изчерпване на ликвидност, но до този момент нямаше ликвидна подкрепа. В понеделник напрежение почти нямаше. Имаше по 10тина човека пред офисите, а *** каза, че има още ликвидни инструменти, но трябва време да се обърнат в кеш. Дали всъщност този милиард е депозирани в *** или с него (или част) са изкупени обратно ДЦК държани от *** и къде изобщо са тези милиард и 200 ИЗОБЩО не е ясно и това е сериозен въпрос
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 2
misanthrope
преди 10 години
Пак се хвърлят някакви кьор фишеци. Ако е малка дума и много мирише. Ако е депозирано в ***, ако излезе че трябва да се възстановят всички гарантирани депозити в КТБ ( а тая сметка малко крива, щото ФГВ има 2М КТБ има 1 М в ценни книжа, а общо депозити за 5.5М, та.. колко да са гарантираните)Изобщо от много "ако" ама основно от БНБ идва напоследък
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 2
tyu
преди 10 години
Абе това "оманец" да не означава будала, който се чуди къде да си хвърли парите? Хептен на базик ги взехте тези оманци, като няма кой да пълни дупки в избушени "институции", дайте те да наливат в дупката ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още