Българските власти ще вземат решение за Корпоративна търговска банка (КТБ) след като получат резултатите от одита на банката към средата на октомври. Това е коментирал президентът Росен Плевнелиев пред Ройтерс.
Съдбата на четвъртия по големина кредитор на България е в състояние на неопределеност, тъй като усилията за спасяване на банката се препънаха в Парламента. Властите изчисляват цената за спасяването на банката на около 1,5 – 2 млрд. лева, отбелязва информационната агенция.
Президентът на България заяви, че централната банка може да вземе решение през октомври дали да се стабилизира банката, или тя да бъде оставена да фалира. Тогава ще стане ясно и как точно ще бъдат защитени вложителите. Плевнелиев обещава, че неговата администрация ще окаже пълна подкрепа на усилията на централната банка.
Днес Плевнелиев назначи служебно правителство за втори път в мандата си, след като правителството на водената от социалистите управляваща коалиция подаде оставка. Утре той ще разпусне и Парламента.
В интервюто за информационната агенция българският президент заявява, че служебният кабинет ще работи за присъединяването към европейския банков надзор. Той допълва, че ще бъде стартиран и процес, за да се даде възможност на България да се присъедини към еврозоната до 2020 г.
Проявете търпение
Държавата пое контрола над КТБ през юни, след масирано теглене на депозити, и нареди да бъде направен одит на финансовата институция. Паниката се разпространи сред вложителите на още една банка, което наложи подготвянето на спешна кредитна линия от вече бившето правителство на България, припомня информационната агенция.
КТБ трябва да осъществи плащане по емисия облигации с падеж на 8 август. Малко вероятно е обаче банката да изпълни задълженията си към облигационерите. Заради това група инвеститори заплаши, че ще предприеме правни действия срещу България, пише Ройтерс.
Росен Плевнелиев призовава облигационерите на банката да проявят търпение, докато тече одита на банката. По думите му КТБ е “специален случай” и че като цяло българските банки са много стабилни и ликвидни.
Българският президент припомни и за успешната емисия държавни облигации, пласирана успешно през юни, въпреки банковата паника.
Замразените пари от ЕС
В понеделник Парламентът на България отказа да одобри предложение за разширяване на фискалния дефицит и увеличаване тавана на дълга, както и да делегира правото на служебното правителство да води преговори и да сключва договори с международни институции.
Росен Плевнелиев подчертава, че така или иначе ще предложи увеличаването на дефицита в рамките на установената в еврозаконодателството “здравословна” граница от 3% от планираните 1,8%. Предложението му трябва да бъде одобрено от следващото правителство и Парламент.
Той посочва, че иска част от допълнителните приходи да се използват за разплащане със строителни фирми, чиито плащания са забавени.
Плевнелиев обещава също така, че временното правителство ще използва правомощията си, за да намали разходите с около 100 млн. евро, за да освободи средства, с които да съдейства за отблокиране на замразените плащания по две оперативни програми.
След парламентарните избори през октомври България ще има пето правителство за две години и Плевнелиев призовава политическите партии да погледнат по-дългосрочно на перспективите пред страната. “Днешните проблеми в България са много различни от проблемите на политическите партии. Това е моят призив – моля ви, спрете вашите партийни игри, погледнете проблемите на нацията си, на народа си”, коментира президентът.
Всичко по казуса с КТБ можете да проследите тук
Свързани компании:
преди 10 години Защо средата на октомври за да са минали изборите ли.Стига вече се гъбаркахте с нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Aйде да запре празните приказки а да плаща защитените депозити.Повече пари в българска банка няма да държа до края на живота си.Това беше.Аз нямам доверие на тези хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Aйде да запре празните приказки а да плаща защитените депозити.Повече пари в българска банка няма да държа до края на живота си.Това беше.Аз нямам доверие на тези хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар