Банковият лиценз на Корпоративна търговска банка ще бъде отнет. Сметките в банката ще бъдат прехвърлени в Креди Агрикол България. Тя пък ще бъде национализирана. Това става ясно от изявление на гуверньора на Българска народна банка Иван Искров, разпространено до медиите.
Креди Агрикол България ще бъде капитализирана със средства от Фонда за гарантиране на влоговете, държавния бюджет и Българската народна банка. Оздравената финансова институция ще бъде отворена на 21 юли, посочи Искров.
Решенията на БНБ бяха представени от ръководителя на институцията Иван Искров на брифинг, за който информация са имали само определени медии. От пресцентъра на банката заявиха, че БНБ сама определя с кои медии да комуникира. В редакцията на Investor.bg не беше получена никаква информация за събитието, не са поискани и данни за акредитация.
"Резултатите от прегледа на независимите одитори в Корпоративна търговска банка /КТБ/ говорят, меко казано, за действия, несъвместими с добрите практики", каза в изявлението си управителят на БНБ Иван Искров.
"Липсват съществени части от кредитния портфейл на банката в размер на 3,5 млрд. лв.", съобщи Искров. Поради тази причина първоначалният план за оздравяване на банката се променя - всички добри активи и пасиви на КТБ ще бъдат прехвърлени в свързаната с КТБ "Креди Агрикол България", която е в много добро състояние и ще бъде придобита от държавата", обясни Искров.
В КТБ ще останат само сметките на мажоритарния собственик и свързаните с него фирми, които няма да бъдат защитени. В Креди Агрикол ще бъдат прехвърлени всички депозити на граждани и фирми и всеки ще може да разполага със своите сметки в пълен размер, обяви гуверньорът на БНБ. Както е предвидено, вложителите ще имат достъп до своите сметки на 21 юли 2014 г., посочи Искров.
Единственото изключение ще бъде мажоритарният собственик в КТБ и свързаните с него лица и фирми - техните средства няма да бъдат гарантирани от държавата, заяви Искров. Ликвидност за "Креди Агрикол България" ще бъде осигурена от Фонда за гарантиране на вземанията, от БНБ и няма никакъв проблем да бъдат осигурени толкова средства, колкото е нужно, заяви Искров.
"Креди Агрикол България" ще бъде преименувана от новия си собственик - държавата, а лицензът на КТБ ще бъде отнет и предстои банката да бъде обявена в несъстоятелност, обясни Искров. Той посочи още, че докладът на одиторите за състоянието на КТБ ще бъде предаден на прокуратурата.
Чрез трето лице мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев е изтеглил в кеш близо 205 887 223 лева, като по-голямата част от сумата е била в евро. Това се е случило на 19 юни, ден преди в банката да влязат квестори, се казва в изявлението на Иван Искров.
КТБ бе поставена под специален надзор от БНБ на 20 юни, петък. Два дни по-късно – в неделя, от централната банка поставиха под надзор и дъщерната банка Креди Агрикол България. Членовете на управителните и надзорните съвети на двете банки бяха отстранени и бяха назначени квестори.
Впоследствие БНБ обяви, че Корпоративна търговска банка ще отвори отново на 21 юли, като ще се търси увеличение на капитала на банката със средства от Българска банка за развитие и Фонд за гарантиране на влоговете.
Едно от първите публично оповестени решения на назначените от БНБ квестори беше да променят лихвените проценти по депозитите, привлечени в банката. Така високодоходните продукти, които КТБ дълго време предлагаше на своите клиенти, останаха в историята.
КТБ придоби окончателно Креди Агрикол България в началото на юни тази година, след като бяха получени разрешения от страна на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Българска народна банка. Самата сделка бе обявена през януари, когато между КТБ и предишните собственици на Креди Агрикол България бе подписано споразумение за продажбата.
През първото тримесечие на 2013 година КТБ постигна печалба в размер на 13,1 млн. лв., което е увеличение от 18 на сто на годишна база. Активите на банката пък достигнаха 7,3 млрд. лв. Това е ръст от 15 на сто спрямо март 2013 година и с 8,3 на сто само за първите три месеца на 2014 година.
За цялата 2013 година пък финансовата институция постигна 71,2 млн. лв. печалба и увеличение на активите с близо 20 на сто до 6,74 млрд. лв.
Към момента на спиране на търговията с акции на КТБ – 20 юни 2014 година, пазарната капитализация на банката беше в размер на 468,3 млн. лв. Финансовата институция излезе на борсата през юни 2007 година. Най-високата цена на акциите й беше достигната през септември същата година – 110 лв. за брой, а най-ниската – през юли 2009 година – 44,5 лв. за брой.
Всичко за КТБ може да проследите тук
преди 10 години Василев не е в България доста пред 13.06.2014г.Това означава, че на 19.06.2014г. неизвестно лице от негово име е изтеглило милиона.Как са ги да ли тези пари без да се свържат с Цветан, кое е това лице да го посочат.В този период вероятно са влезли незнайни люде и са унищожавали архива.Това е само моя хипотеза, но следва да се разследва в тази насока, защото искат да ни накарат да мразим само Цецо и че той е виновен за всичко.Подхвърлят една разписка за милиона и хайде готово стадото е подкарано. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Под тази статия и в тази ситуация мога да дам само един коментар - цитат от култава чалга от началото на 90 те, който идеално описва състоянието на цялата ни държава... "Човека взе парите, каза чакай малко.. хвана самолета - чакай да се върне"...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години По думите на Чобанов държавата има към 130 млн. лева в КТБ в момента на затварянето на банката. Искам да попитам в такъв случай държавата сама ще гарантира ли собствените си вложения?? И как така някой може да гарантира сам себе си, точно както Барон Мюнхаузен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И сега въпрос за 100 000 лв-кво е общото? Или е важно да си тролим?? И я дай линк да видим как точно е налял тия милиард и половина. До тук-нито един аргумент как е виновен към днешна дата за състоянието на КТБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Хайде ще се заема с надзора на банките ще направя фирма с малък и стегнат екип от одитори, финансисти и прависти има няма 20-30 човека всяка седмица ще ме надзирава гражданска инциативна комисия от финансисти, одитори, счетита и т.н - хем по малко ще ни излезе на държавата от тези близо няколко стотин души в БНБ! Може и друг да създаде такова нещо - вижда се какво става като има един контрольор и регулатор и никой над него, всичко правейки по задкулисен начин. Абе те и в най-*** държави дето не сме ги чували няма как да не знаят че близо половина от кредитният портфейл на банка Х, няма документи да - какво по дяволите?!??! Директна оставка на всички - не случайно и Ореха ще е до 6 Август на власт! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ще дойдете на мойта, от 2 години ви говоря едно и също, те ми плямпат, да съм ходел да избирам по-малкото зло. Тая система е тотално дискредитирана. Отделно, че се докараха нещата дотам, че сега и Дедо Боже да слезе, няма да може да ги оправи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ако гръмне още една голяма банка имаме 2 възможни изхода:1. Нова задушевна връзка с нашите приятели от МВФ, заедно със всичките последствия от нея2. Падане на валутния борд (тук вече подозирам, че ще се появят няколко кредитни милиардери ако стане) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години виж отзивите в сайта всички се кефят на закачливи подмятания майтапи ако някой предложи нещо веднага минуси без да дават алтернативи народа трудно се обединява за нещо защото всеки си гледа личния интерес и натова разчитат крадците измамниците и мошеницитече народа няма да се обедини защото ще загуби 2 лева а щеги остави те да му откраднат 100 лвза мен промяна може да дойде и сама при мажоритарен вот чист ясен мажоритарен вот може и само на първи тур без балотаж при сегашната система на контролирани медии и да иде да гласува гласува за статуквото ако не гласува пак влиза то ако ги задраска пак печеляттъй че и до луната да не ходят смисъл от тази избирателна система няма отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години виж отзивите в сайта всички се кефят на закачливи подмятания майтапи ако някой предложи нещо веднага минуси без да дават алтернативи народа трудно се обединява за нещо защото всеки си гледа личния интерес и натова разчитат крадците измамниците и мошеницитече народа няма да се обедини защото ще загуби 2 лева а щеги остави те да му откраднат 100 лвза мен промяна може да дойде и сама при мажоритарен вот чист ясен мажоритарен вот може и само на първи тур без балотаж при сегашната система на контролирани медии и да иде да гласува гласува за статуквото ако не гласува пак влиза то ако ги задраска пак печеляттъй че и до луната да не ходят смисъл от тази избирателна система няма отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години На дали ще се наложи пряко да капитализираме с 3.5 милиарда, просто всичко до 100к го местят в кредито и КТБ го оставят на самотек - явно това им е плана но дали ще се получи това са 3.5 милиарда не 35 милиона .... По вероятно да теглим още няколко милиарда но ЕК това как ще го одобри директна наливане нали уж е неконкурентно хаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар