IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

А. Ягодин: Лихвите по банковите депозити са високи и ще падат

Няма логика от толкова скъп ресурс, тъй като депозитите са единствена алтернатива за спестяванията, след като пазарите на имоти и акции са замръзнали

12:33 | 26.03.12 г. 22
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Асен Ягодин,&nbsp;генерален изпълнителен директор на ББР и председател на Борда на директорите на БФБ-София.</p>

Асен Ягодин, генерален изпълнителен директор на ББР и председател на Борда на директорите на БФБ-София.

Лихвите по депозитите на банките са високи и ще падат, макар и плавно, и такава тенденция е налице, заяви Асен Ягодин, главен изпълнителен директор на ББР след пресконференция по повод отпускането на кредитна линия от банката.

Не е логично банките да плащат лихви от 5-6% и после средствата да се инвестират в ДЦК при 4% лихва. Единствената логика е, че банкерите се страхуват от развихряне на депозитен туризъм като през 2009 г. Всяко намаляване на лихвите от една банка доста бързо може да й намали депозитната база. Затова процесът на намалението е постепенен.

Няма логика от толкова скъп ресурс, когато банковият депозит е единствена алтернатива за спестяванията при положение, че инвестициите в недвижими имоти и акциите, например, не са такава в момента - тези пазари са замръзнали.

Също така банките трябва да намалят цената на привлечения ресурс защото това им намалява рентабилността, а те имат нужда от печалба, за да се справят с увеличаващите се лоши кредити.

Във връзка с предложението на вицепремиера Дянков за референтен курс по кредитите да се използва Euribor или SOFIBOR, а не базов лихвен процент на банката, Ягодин посочи, че западните банки се финансират на нива близки до Euribor, но в България това не е така и по-реален е индекс, близък до цената на привлечения чрез депозити ресурс.

По отношение на приватизацията на БФБ-София той заяви, че до края на 2012 г. очаква да има договорена продажба на мажоритарния дял със стратегически инвеститор.

Ягодин смята, че въпросът с инвестирането на средствата от Сребърния фонд в български акции, е преекспониран, но разбира се привличането на инвеститори (включително в лицето на фонда) би увеличило ликвидността на пазара. 

 

Свързани компании:

Българска фондова борса АД /БФБ/(BSE)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

21
rate up comment 2 rate down comment 0
aidriell
преди 12 години
Председателя на борда на директорите на БФБ нека се погрижи за това за което му плащат преди да се излага да коментира финанси Нека някой коректно обясни на този шмок че нивото на лихвите по депозитите отразява рискът от фалит в една порутена икономика като Българската който е на всеки 5 минути поради реална ситуация на критична неплатежоспособност засега в частният сектор но което много скоро може да прерастне в държавен проблем Бойковата дружина явно не знае че докато налага измислени ограничения такси лицензии и стотици манипулации на изнеса това е = непредсказуемост в банките и оскъпява кредитният ресурс Много фирми тепърва ще излизат като Кърджали и Мадан не е чудно вътрефирмена задлъжнялост 10 пъти БВП то,лошите кредити 50 %, двуцифрена инфлация кражби -бонуси ,рестрикции в бизнеса ,горива поскъпват ежедневно плюс минимални заплати които се вдигат за подарък в България обвързани с всички видове заплати на административният *** лихвите са пределно ниски дори за риска
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 0
mikewolf
преди 12 години
И още от утре1. Започват да си теглят депозитите.2. Започва се едно купуване на стари панелки и мухливи боксониери 3. Започва и отново едно голямо теглене на ипотечни кредити.4. На теб не ти остава време да си правиш профили.Да,да вярвам, вярвам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 1
bstoyano
преди 12 години
в теорията на финансите има две понятия - adverse selection и moral hazard. мисля, че много грешиш като казваш, че скъпите кредити са добре, било то за бизнеса или за домакинствата. скъпият ресурс по принцип влияе зле на бизнеса и ик. развитие като цяло, а скъпите пари са от арсенала на рестриктивната макроик. политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 1
vankata89
преди 12 години
Аз съм доволен от лихвите както са сега. Хора заем се тегли само при необходимост не да си купите нова кола лаптоп или нещо от тоя вид. А тоя дет иска да почва бизнес трябва добре да се замисли може ли да си плати заема и какъв е риска. Тай че по добре скъпи кредити и по - големи депозити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 0
totovdbg
преди 12 години
Мястото на всички БГ-банкери е гара Левски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 0
Crux
преди 12 години
Съгласен съм, че лихви по депозитите повече от 1-2% не трябва да има, ама и лихви по кредитите по-високи от 4-5% не трябва да има. Първо да намалят лихвите по кредитите и после да смъкват и лихвите по депозитите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 0
ceneto
преди 12 години
как изчезна част от коментара на Бате Пешо отворих специално да се посмея на неговия коментар, а той орязан
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 0
baba_meca
преди 12 години
А как ще коментира въпросния г-н, това че лихвата зависи от риска? През последните години на лягане и ставане ни повтаряха, че това е причината за високите лихви по кредитите.Биха ли обяснили защо след като риск-а сега е много по-голям за депозитаря, лихвите ще падат според него?А риск-а е по-голям защото:-преди 2-3 години банките имаха 5-6 % лоши кредити, а сега над 22%-преди 2-3 години гарант-а(държавата) на депозитите имаше повече от 8 милярда резерв, а сега и 4 милярда няма, а след 1 година и 1 милярд дали ще има!лихвите преди 2-3 години бяха към 8-10% за 3-6 мес депозити, а сега са 4-6% По-скоро банкерите да се гласят за по-високи лихви по-депозитите, ако искат да има такива. Че ако ще ми дават 1-2 % по-висока лихва от немска банка, тогава по-добре депозита да ми е в Германия например, там поне лошите кредити са по-малки, а и Германия ми се вижда по-добър гарант от България
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 1
Зайо Байо
преди 12 години
Доста хора, които имаха доларови депозити в Минералбанк, сега са на мнение че Бурканбанк не е лоша банка, независимо от специфичните и рискове и липсата на лихва по депозита (особено в несигурни времена като днешните).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 5
metody72
преди 12 години
аз бих казал, че са луди тези които си държат парите при евреите в техните банки а то други уви няма, по добре да се инвестира в нещо или временно да помогнеш на приятел така поне ще направиш добро според мен банките трябва да се закрият и как така аз като си дам парите ще ми казват колко те ми дават а когато те ми дават аз нямам глас , мръсни евреи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още