IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Французите май са прави за американците

САЩ винаги са загърбвали съюзниците си в преследването на своя национален интерес

10:59 | 24.09.21 г. 26
Автор - снимка
Създател
<p>
	Байдън и Макрон. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Байдън и Макрон. Снимка: Bloomberg

Гневът на Франция относно сделката за подводниците е в няколко направления. Най-очевидното е, че загубата на договор за 50 милиарда австралийски долара е тежък удар за отбранителната ѝ индустрия и още по-голям за галската ѝ гордост. Поради островните си територии Франция е най-силно представената във военно отношение европейска държава в Индо-Тихоокеанския регион. Тя изграждаше собствено партньорство за сигурност с Австралия. Стратегическото споразумение Aukus (между Австралия, Великобритания и САЩ за противодействие на Китай – бел. прев.) го разби на пух и прах.

Това, което е наистина възмутително, е почти безразличното нарушаване на доверието от страна на Байдън. Преговорите на Вашингтон с Канбера продължиха месеци. Те бяха пазени в тайна дори когато американската администрация насърчаваше Франция и ЕС да положат свои собствени усилия за противодействие на все по-войнствената позиция на Китай в региона. Това се брои за откровена измама.

Великобритания, представяна от Макрон като доброволен васал на САЩ, има дълъг опит с такава безскрупулност. Администрацията на Дуайт Айзенхауер наложи унизителното британско оттегляне от Суец през 1956 г. Четвърт век по-късно приятелството на Роналд Рейгън с Маргарет Тачър нямаше никакво значение, когато той пожертва британските средства за възпиране в преговорите за ядрените оръжия със съветския президент Михаил Горбачов.

Трябва да се каже обаче, че Франция е в небрано лозе, когато се оплаква от преследването на национален интерес от страна на другите. Ако САЩ изградиха международната система по свой образ, Франция се опита да направи почти същото чрез процеса на интеграция в ЕС. Погледнато от Елисейския дворец, целта за „повече Европа“ винаги е била повече Франция.

По-големият проблем на Макрон е, че да бъдеш прав относно коварството на САЩ не е отговор на нищо. Той може да възприеме последния епизод като подтик към „стратегическа автономия“ за Европа, ядрото на френската външна политика от Суец насам. Това е изключително разумен проект, към който другите трябва да се включат. Но ако германската предизборна кампания е някакъв ориентир, най-мощната европейска държава няма намерение да поема голяма част от тежестта на сигурността за континента.

Преди Brexit да взриви европейския стълб на външната ѝ политика, Великобритания се опитваше да действа като мост между Европа и САЩ. Франция се стремеше да изгради ЕС като противовес на американската мощ. Войната в Ирак - разделила Европа и принудила Великобритания да избира - показа, че и двете стратегии са се провалили.

Сега Великобритания се позиционира като отстъпчив партньор на Вашингтон. Останалата част от Европа остава пред дилема. Тя може да се опита да играе равноотстоящо между Китай и САЩ. Или може да признае, че когато изборът е между американската арогантност и китайската хегемония, има само една страна, на която да застанем. Да прощава Макрон, но не е достатъчно да си прав.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 4 rate down comment 0
Кисимов
преди 3 години
Наполеон е предал френските интереси, продавайки Луизиана по-евтино от Аляска за да финансира еврокампанията, която също ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 1
khao
преди 3 години
и да добавя... на Гугъл печалбата им не идва изцяло от реклама, а те не държат съдаржание (без youtube, но там съдържанието е достъпно за всички). Има и гугъл адс, но зада ги виждаш не е нужно те да ти правят акаунт... с други думи за гугъл си безплатен като юзер, но за фейса не си ... има разходи покрай теб! ... така че това с рекламите го забрави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 1
khao
преди 3 години
междудругото и аз незнам от къде им идва печалбата? Предполагам от търговия с лични данни, но няма как да съм сигурен ... само не ми казвай, че идва от реклама. :):) Понеже работя в тази сфера, ще ти кажа че няма сайт с безплатен достъп който да ти дава неограничено да качваш снимки и видео, което да е достъпно само за част от потребителите, че даже в началото не можеше да си изтриеш акаунта !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 3 години
А на въпроса какво произвеждали Епъл, Майкрософт, Гугъл и Амазон - мога само да ти се изсмея, невежа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Щом не знаеш откъде идва печалбата на ФБ, какво изобщо се напъваш тук?? ФБ е медия, рекламна медия, както телевизия, радио и тн. Болтове ли трябва да произвежда, еййй, аман от слабоуми!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 1
khao
преди 3 години
тоест сме им пратили изработени стоки срещу напечатани хартийки ??? Ей нямам нищо против да е наобратното!И я кажи коя война се води от америка за наш интерес ? ...че не се сещам!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 4
korn
преди 3 години
Освен разходите за отбрана поемат и разходите за нападение. Някои от войните в които са замесени САЩ са в интерес на европейците. Тръмп до като беше на власт изкара едни данни, от които излиза че американците имат дефецит от над сто милиарда от търговията с ЕС, не чух някой от Европа да оспори това твърдение. Тези пари отиват за една по добра социална европейска система сравнение с американската. Но ние като европейци сме длъжни да се възмутим от държанието на САЩ хаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 2
khao
преди 3 години
всъщност още не е паднал на нивото на Тръмп... но определено върви в тази посока! Оказа се същия глууупак като рижия, което донякъде се очакваше... след 4 години очаквам още по голям глууупец да ги подхване!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 2
bgMan
преди 3 години
Рейтингите на Байдън, на демократската администрация, на вицето Камала Харис и на държавният секретар са рекордно ниски. Вече дори Тръмп ги изпреварва всичките по рейтинг, хаха. Чакам материал по темата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 3
abdul
преди 3 години
Отваряме и гледаме:top 5 US по MC1United StatesAppleDecrease2,050,000[16]United StatesAppleIncrease2,286,000[16]2United StatesMicrosoftIncrease1,778,000[17]United StatesMicrosoftIncrease2,040,000[17]3United StatesAmazonDecrease1,558,000[18]United StatesAmazonIncrease1,735,000[18]4United StatesAlphabetIncrease1,395,000[19]United StatesAlphabetIncrease1,680,000[19]5United StatesFacebookIncrease838,720[20]United StatesFacebookIncrease985,920[20]Кажи се, кво произвеждат тия освен сгъстен въздух и intelligence системи за подслушване и следене + реклама? С какви активи разполагат и колко бързо може да изчезнат..Не ми отговаряй.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още