IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Исландия въвежда в експлоатация най-голямото съоръжение за улавяне на въглерод

Структурата ще улавя 4000 тона емисии на въглероден диоксид годишно, което се равнява на годишните емисии на едва около 250 жители в САЩ

22:45 | 08.09.21 г. 21
<p>
	<em>Снимки: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимки: Bloomberg L.P.

В арктическа Исландия, нова структура, подобна на контейнер, се издига заедно със стълбове пара в близост до геотермалната електроцентрала „Хелишайди“. Задачата на това съоръжение е да премахне някои от щетите, които емисиите на въглеродния диоксид нанасят на планетата, пише Bloomberg.

Съоръжението, наречено Orca и построено от швейцарския стартъп Climeworks AG, ще улавя въглероден диоксид от въздуха. След това исландският стартъп Carbfix ще го инжектира дълбоко в земята, превръщайки го в камък. От 16 те инсталации, които Climeworks е изградила в цяла Европа, Orca е единствената, която трайно съхранява въглероден диоксид вместо да го преработва.

Структурата ще улавя 4000 тона емисии на въглероден диоксид годишно, което го прави най-голямото съоръжение за директно улавяне от въздух в света. Но това компенсира годишните емисии на едва около 250 жители в САЩ. Капацитетът на съоръжението също е много далеч от първоначалната цел на компанията да улавя 1% от годишните глобални емисии на въглероден диоксид - повече от 300 милиона тона - до 2025 г. Сега компанията е насочена към 500 000 тона до края на десетилетието.

1 1

Climeworks все още се надява един ден да достигне целта от 300 милиона тона, „но графикът се промени, тъй като отнема повече време, отколкото първоначално очаквахме за изграждането на цяла индустрия“, споделя Ян Вюрцбахер, един от съоснователите на стартъпа.

Инвестициите в улавянето на въглерод продължават да нарастват, докато компаниите и правителствата търсят начини за овладяване на глобалното затопляне, което ангажира човешкото внимание чрез опустошителни метеорологични събития. Все пак екоактивистите твърдят, че прекаленото фокусиране върху технологиите за улавяне на въглерода може да отвлече вниманието от работата по незабавно намаляване на емисиите.

Основното предизвикателство за Climeworks е намаляването на цената на услугата. Хората, които искат да закупят въглеродни компенсации, могат да платят на компанията до 1200 долара за тон въглероден диоксид. За покупки на едро, като тези, направени от Бил Гейтс, цената е по-близо до 600 на тон.

2 2

Climeworks има за цел да намали тези разходи до200-300 долара на тон до 2030 г. и до 100-200 долара до средата на следващото десетилетие, когато дейността ѝ се развие в пълен мащаб, изтъква Вюрцбахер.

Изграждането на Orca струва от 10 до 15 милиона долара, включително строителството, разработката на съоръженията и съхранението.

Climeworks е подкрепена от група частни инвеститори, както и от швейцарската банка Zuercher Kantonalbank. По-голямата част от приходите на Climeworks идват от корпоративни клиенти, включително от Microsoft, Stripe Inc., Shopify Inc. и Swiss Re AG.

Climeworks използва технология, която филтрира самия въздух, което означава, че има ограничение за това колко евтино може да бъде услугата ѝ, тъй като процесът е много енергоемък.

3 3

Съоръжението Orca вкарва големи количества въздух посредством огромни вентилатори, като довежда въздуха в контакт с химикали, които могат избирателно да отстраняват въглерода като същевременно освобождават азот, кислород и други газове обратно в атмосферата. След това богатите на въглерод химикали се нагряват до около 100 по Целзий, за да се отдели въглеродният диоксид в чиста газообразна форма.

Carbfix смесва газа с вода и го инжектира дълбоко в базалтова скала. Разтвореният въглерод кристализира в минерал за около две години, което го съхранява за постоянно. Енергията за всички тези мерки идва от геотермалната централа „Хелишайди“.

Вюрцбахер споделя, че местоположението на следващото, по-голямо съоръжение ще бъде потвърдено след няколко месеца. Исландия остава „много привлекателно място“, добавя той, наред с Оман и Норвегия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 5 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
жеков , както винаги блестиш с умозаключения и математика ... :))) ... кандидатствай във фондацията на бил , ще те финансират ... там гении се търсят постоянно ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 3
vzhekoff
преди 3 години
Между другото изгарянето на един тон въглища в зависимост от вида им създава между 2.5 и 3.5 т. СО2. Т.е. тази "инсталация" може да се спести ако се намали изгарянето на 1500 т. въглища. За справка - световното производство на всички въглища е около 7500 млн. тона Иначе казано тази "инсталация" може да улови една пет-милионна част :) Целта явно е да се усвояват средства ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 0
vzhekoff
преди 3 години
Другото интересно в тази тъпотия е колко СО2 са създали при производството на всичката тази железария.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 0
mrynmryn
преди 3 години
Същност се мъчат, но почвата е кофти, а когато са заселили острова са затрили почти всички дървета и сега се мъчат да възстановяват горите. Около 1% от територията им е гори. За сравнение, у нас е над 1/3.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 2
vzhekoff
преди 3 години
Един хектар гора в слънчев ден поглъща 200 кг СО2. За една година това са средно 40 тона. Тези юнаци можеше просто да засадят 100 хектара гора - за сравнение - 100хектара са 1 кв. км.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 3
grainis
преди 3 години
Сигурно знаеш, че в момента в атмосферата на Земята има 900 милиарда тона СО2, увеличават се с 10-20% всяка година и ще ни трябват още около 1000 планети като Земята, покрити изцяло с гори, които да "изядат" това количество, за срок от около 1000 години .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 4
grainis
преди 3 години
В Австралия построиха завод за утилизация на СО2 в "Камъни" от Магнезиев Карбонат - Серпентинит , които се формоват в различни строителни блокчета, плочи и др. материали, обаче разбира се процесът се оказа твърде скъп - със сигурност десетки пъти по-скъп от Бамбуковата Утилизация , за която говоря по-горе, и която засега е възможно най-евтиния и ефективен метод за CCUS-Секвестиране . Хиляди тонове Бамбукова Биомаса дневно ще бъдат също така утилизирани във вид на Органични Торове, които ще престояват с десетилетия дълбоко в почвата, също така в Хартиено-Целулозни Пулпове, БиоПолимери, Текстилни Материи и др., които ще се подлагат на многократно Рециклиране, съхранявайки СО2 за десетилетия . Системата ORCA на Climeworks е с много , много висока цена и ниско КПД , за съжаление . Само си представете как всички отходни СО2 газове на ТЕЦ-овете ни се консумират изцяло и преобразуват в полезни материали от големи Бамбукови В-Ферми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 5
alphaomega
преди 3 години
Нагледен пример до къде може да стигне човешката глупост!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 4
analog
преди 3 години
Идеята е страхотна. Най-много ми харесва нейната рециклируемост. След като сегашната истерия отшуми друга компания, или пък същата, ще копае заровените камъни и ще ги превръща отново в СО2. За да спаси примерно горите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
grainis
преди 3 години
Обясних му на Крис от Клаймуъркс Швейцария, че една 50м висока Вертикална Аеропонна Ферма - https://vertikalna-ferma.alle.bg може да складира над 1000 Тона СО2 НА ДЕН, в Свръхбързорастяща (1м/ден) Бамбукова Биомаса - той не ми вярва . Бамбуковите стръкове се сушат , пресоват се през валци , обмазват се с биополимерно целулозно лепило (добито от същия Бамбук) и се ламинират в различни форми и размери - суперздрави плочи, профили и др., които складират гигантски количества СО2 за десетилетия .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още