Малцина се интересуват кой е произвел противогрипната ваксина или задължителните детски имунизации срещу редица смъртоносни заболявания. Но коронавирусът промени това, след като ангажира целия свят да търси начини за борба със заразата.
Засега дозите от вече готовите ваксини срещу COVID-19 остават оскъдни на фона на глобалната надпревара за изграждане на стаден имунитет, подсилена от спора между Европейския съюз (ЕС) и британската фармацевтична компания AstraZeneca Plc.
Докато светът се намира по средата на началния тласък на мащабното ваксиниране, на хоризонта се появяват нови ваксини, които тепърва ще подлежат на одобрение от съответните органи.
Много хора, които обръщат внимание на статистиката относно нивото на ефективност на ваксините, предпочитат сами да изберат медикамента, с който да се предпазят от заразяване, пише Bloomberg.
„Изискваме правителството да предостави на хората правото на избор“, изтъква Гергели Арато, член на опозиционната унгарска Демократическа коалиция.
През последните месеци Унгария се ангажира с един по-различен курс спрямо ЕС, след като одобри руската ваксина „Спутник V“ и тази на китайската компания Sinopharm Group Ltd. наред с трите ваксини, които вече получиха зелена светлина от блока – тези на Pfizer Inc., Moderna Inc. и AstraZeneca.
Въпреки че на практика премиерът на страната Виктор Орбан предоставя възможност за по-богат избор на ваксини за своите граждани, неговото промотиране на китайската и руската ваксина потиска желанието на хората да се ваксинират, смята Арато.
В САЩ, където за момента са разрешени за ползване ваксините на Pfizer и Moderna, изборът не попада до такава степен в ежедневния фокус на обществеността, тъй като и двата медикамента имат сходни характеристики по отношение на ефективността.
Дубай и Хонконг
В Дубай жителите могат да избират между ваксините на Pfizer, разработена съвместно с BioNTech, и на Sinopharm.
В Хонконг властите са поръчали достатъчно дози от ваксините на Pfizer/BioNTech, Sinovac Biotech Ltd. и AstraZeneca – като планират да осигурят поне още един вид ваксина, за да бъдат покрити всичките 7,5 млн. жители.
Липсата на достатъчно голям мащаб в производството и доставките на COVID ваксини в по-голяма част от света лишава гражданите от правото на избор. Много от хората, които са били ваксинирани до момента, не са имали представа кой медикамент ще бъде използван преди да влязат при своя личен лекар или в пунктовете за ваксинация.
Това обаче може да се промени, ако ваксините на Johnson & Johnson, Novavax и CureVac NC скоро получат одобрение за използване, а Sanofi и Novartis AG последват техния пример.
Одобрение от ЕС
Дори да не предлагат някакъв избор, здравните служители трябва да решат кой каква ваксина в крайна сметка ще получи.
ЕС, който беше критикуван за забавянето при одобрението на ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna, предостави възможност за по-голям избор на своите граждани, след като одобри и медикамента на AstraZeneca.
Във Великобритания, където броят на заразените и смъртните случаи остава много по-голям от този в Хонконг например, здравните власти дават приоритет на процеса на инокулиране, който да покрие възможно най-много хора. Доставката на втората доза на ваксината обаче се бави, тъй като властите искат да предоставят първите инжекции на допълнителен брой хора, като други страни също обмислят подобни стъпки.
Ниво на ефикасност
Въпреки че Великобритания е определила списък с приоритети за ваксинациите, фокусирайки се първоначално върху най-възрастните и уязвими свои граждани, страната не разпределя видовете ваксини според профила на човек. Така един 80-годишен британски гражданин може да бъде ваксинират с медикамент на AstraZeneca, докато друг негов връстник може да получи ваксина на Pfizer.
Някои британски, позовавайки се на патриотизма, обявяват своите предпочитания към ваксината на AstraZeneca въпреки различното ниво на ефективност и страничните ефекти, пренебрегвайки по-добрите показатели на Pfizer.
„Хората заявяват, че искат да изчакат британската (ваксина)“, поселя в телефонно интервю Джими Уитуърт, професор по медицина в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина. „Мисля, че това е една изцяло националистическа гледна точка“, добавя той.
преди 3 години Има си причина антинелата да изчезнат. Дори да ги няма пак си защитен от този и други подобни на него вируса. Вземи прочети малко стига ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ще се консултирам първо с личният лекар разбира се ... теоретично имам имунитет , на практика обаче защо има хора които се разболяват пак ... ?! в повечето случаи по-леко го изкарват . работя с хора доста , да го срещна отново е напълно възможно . вирусолозите не знаят колко продължава имунитетът след изкарване на болестта . на практика антителата спадат рязко след третият месец , след 6-ят месец гарантирано нямаш . за ваксините е сигурно , че го усилват и удължават поне 6-8 месеца засега , теоретично 2 години . смятам че така първо за мен ще е по-сигурно , и второ ще пазя хората около мен ... мнението ми не се влияе от пещерните хора по форумите и антиваксърите . големите имена в света на вирусологията и ваксините препоръчват ваксиниране . смятам тях да слушам и личният лекар ...също така мисля да не се пробвам повторно на вирусът и да не го прехвърлям на хората около мен ... който се прави на много смел , прав му път . дано го изкара леко или да има места по болниците , ако е по-тежко . задъхването изчезна , ама сърцето продължава да ме боде , нищо че кардиологът каза че било здраво и няма проблеми ... имам познати ходиха на скенер на белите дробове след не много тежко изкарване на болестта . ами в дъното на дробовете си имат онези характерни бели петна , доживот ше си им остане . гадината поразява доста неща из организъма , може веднага да не ти се случи нищо , но пораженията си остават и може да дойде момент да съжаляваш , че си го допуснал . а с ваксините един здравословен проблем по-малко ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ти нали си прекарал вируса.....,каква ваксинация ще правиш.....?Питам защото аз също се "сборих" с вируса и по последни данни ние нямаме нужда от ваксина..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години твойте набори сега се ваксинират ... лятото вече нема вирус ...излиза в отпуск . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години за pfizer виж като направят имунизационните центрове във ВМА и ги отворят за граждани , там има фризери за -70 , май и в няколко РЗИ-та ще има , на друго място почти е сигурно че няма да могат да ти гарантират избор щото логистиката е сложничка и ваксината не е от евтинките за да я хвърлят ... следи графикът на доставките в порталът за ковид и се ориентирай по-отдалече чрез личният ти лекар ... да ти даде някой контакт ... не е сложно , малко желание трябва . наесен ще стане навалица според мен . и аз ще бързам да се ваксинирам преди лятото ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години : ))) ... Канев , тъй както я караш , ше лепнеш вируса от телевизията ... : ))) ...баси докъде може да стигне зомбирането на хората !Всъщност , когато човек не вярва в нищо , той вярва на всичко ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години 1. файзър2. модерна3. джонсън4.зеника, китайската и руската може би са на едно слабо около или под 50% ефикастност нивоФайзър беше първата и най-успешна ваксина и си остава такава. Ако сложа ваксина ще е само такава. Ако не ми дадат да видя какво пише на шишето с ваксината - ставам и си тръгвам.И с ваксините има риск за здавето и живота за съжаление, но рисковете са много по малки отколкото ако вземеш вируса. И то зависи какъв вирус товар вземеш. Не съм стоял в къщи година за да ми слагат каквото си поискат.Другият вариант е да продължавам да стоя в къщи/ не е възможено завинаги/, но засега ще чакам поне още месец-дваТетия вариант е да взема само първата доза на Файзър и продължавам да нося маска, дистанция и изолационен начин на живот , но с повече движение в обществото.от 30 милиона ваксинирани 250 са умрели след ваксинаот 30 милион с ковид 500 000 са умрелиЯсно се виждат ползите от ваксината, но въпростие до каква степен си предпазен и за колко време остават... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години https://***.youtube.com/watch?v=emFRM32LyHIIsrael: Hunderte Personen erkranken nach Pfizer/BioNTech-Impfung an COVID-19 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години хаха ... "свободата" да избираш ... всички пътища водят до Рим . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Имаме световна пандемия от която всеки ден измират хиляди и световната икономика е в колапс. Имаме ваксина с което може да се сложи край на всичко това, но световните лидери и всички хора по света не могат да се организират да произведат достатъчно бройки от тази ваксина. Имаме даже караници коя ваксина е по добра и коя отговоря на патриотичните ни чуства. Ако някой извънземен ни гледа отстрани би решил че човеците сме абсолютни *** и откачалки. Другия вариант е, че никой не бърза с ваксинирането защото тази пандемия е толкова удобна за всички лидери по света. отговор Сигнализирай за неуместен коментар