IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Режим на тока в Калифорния: Какво се случва, когато Холивуд превземе енергетиката?

Сляпото преследване на екологичните цели в енергетиката застрашава сигурността на глобалната енергийна мрежа

14:30 | 16.08.20 г. 54
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

В петък вечерта енергийната система на щата Калифорния не издържа и бе въведен временен режим за милиони домакинства. Подобно нещо не се е случвало там от 2001 г. Тогава всичко се дължи на търговски спекулации с цената на тока, днес обаче проблемът е много по-базов – просто няма достатъчно електричество, за да работят климатиците в жегата, пише в свой коментар Боян Рашев, управляващ партньор в Denkstatt България.

Как стана така, че жителите на световния център на иновации, на които разчитаме да измислят, финансират и въведат технологиите, които трябва да спасят планетата от изменението на климата, изведнъж се оказаха обратно в 19-ти век – на тъмно и горещо и то насред пандемията?

Графиката по-долу (Източници на електричество в Калифорния в петък) показва какво и кога се случва.

В конкретния случай става дума за температури над 40 градуса, които водят до ръст на потреблението за климатизация в късния следобед. Това се комбинира с облачност, която ограничава производителността на слънчевите централи и тихо време, тоест и вятърните не дават почти нищо. После идва и неизбежният ежедневен залез и изведнъж се оказва, че токът не стига.

1 1

Всички индустриални потребители, които могат, са принудени да ограничат потреблението до абсолютния минимум. Дори при рекордни цени от $1000/MWh обаче, две газови централи не успяват да компенсират недостига, а трета изобщо не тръгва. Техническият капацитет на вноса и големите ВЕЦ бързо се изчерпва и накрая California Independent System Operator (местното ЕСО) хвърля бялата хавлия и започва поетапно спиране на тока. Същата история се повтаря и събота вечер. Очакванията са дискотеката да продължи цяла седмица, докато траят жегите. Нали се сещате колко струва всяка минута от това представление на най-голямата икономика в САЩ?

Сега е ред на по-задълбоченото обяснение, защото такива истории не са моментни грешки, а се дължат на наслагване на множество неправилни решения във времето. Забележете, че пиковото потребление в петък следобед достига 46,8 GW. През 2006 г. подобна гореща вълна също поставя енергийната система на изпитание. Тогава обаче не се стига до режим, въпреки че пиковото потребление достига 50,3 GW.

Какво се е променило в тези 14 г. години, че тогава „старата“ система се справя, а „модерната“ днес издиша дори при по-слаб натиск?

Краткият отговор е прост: Климатични политики в комбинация с анти-ядрени настроения!

Дългият включва подробностите:

1. Калифорния инвестира милиарди във ВЕИ, които в „добро“ време дават повече, отколкото е нужно, но в „лошо“ спадат почти до нула.

2. Поради многото нови ВЕИ, на Калифорния се налага да инвестира още повече милиарди и за изграждане на нова преносна мрежа вместо да подобрява качествата на наличната. Това е огромен проблем, защото жегата води до чести аварии – това е основният източник на горски пожари в щат, където явлението е ежегодно и особено опасно.

3. Калифорния затваря множество въглищни централи. Те не са запазени, за да осигуряват студен резерв за подобни ситуации. Защото това струва пари, а и хич не изглежда "еко".

4. Калифорния затваря ядрени реактори, така че днес липсват достатъчно мощности, които да дават големи количества надеждна базова енергия.

5. Газовите централи в щата водят непрекъсната битка за оцеляване срещу активисти, политици и агенции, защото и те са „замърсители“... според Грета и Холивуд.

В края на краищата днес се стига до три основни резултата:

1. Цената на тока за домакинствата в Калифорния експлодира – ръстът ѝ в последните 10 г. е 6 пъти по-бърз от този в останалите щати на САЩ (вижте графиката на цените), а абсолютната стойност вече гони средната за Европа.

2 2

2. Заради гигантските флуктуации на ВЕИ, нуждите от и цените на горещия резерв скачат много. Но никой не иска да плаща за него, тъй като това значи още по-високи цени за крайния потребител. Накрая просто газовите централи се поддържат на ръба.

3. Още по-малко внимание се отделя на поддръжката на студен резерв. А неговата роля в енергийната система е точно такава – да се включи, когато всичко друго е изчерпано. Обаче и за това трябва да се плаща.

Забележете представянето на енергийните източници на графиката. По принцип при такива данни се започва с източници, които би трябвало да осигуряват базовата енергия в системата – големи и неизменчиви количества. На графиката обаче най-отдолу стоят ВЕИ, а ядрената енергия (която би трябвало да играе тази роля) е тънка линия най-отгоре. Това е абсурдно и показва нивото на отдалечаване от реалността, което са достигнали „спасителите на планетата“ в Калифорния в опитите си да бъдат твърде еко.

Честно казано, не ми пука дали в Сан Франциско, Берлин или Брюксел ще си направят правилните изводи от тази история и ще вземат мерки. Те са толкова богати, че могат да си позволят и да нямат ток от време на време (явно е модерно!). Ние обаче не сме и не можем да си го позволим. Затова трябва да внимаваме какво приемаме и планираме в рамките на Европейската зелена сделка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 7 rate down comment 5
Hahoto2
преди 4 години
А така те искам Ватьо,... дишай, ... плувай,... дишай... плувай... ! На мен не ми пречиш! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 2
zelka007
преди 4 години
ток за гърция и турция е изнасян в смешни количества ... стига с тази опорка ... :))) ... специално гледах статистики на производство и износ преди 1990 ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 4 години
От разни соц мишлета, като тебе ли да ми прилошее, тавариш?? Ее чак толкова не мислв да се смея с теб! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 4
Hahoto
преди 4 години
Гледай да не ти прилошее от зл.оба и нен.авист! Че малко лабилен ми се виждаш. По-спокойно! Дишай, дишай... А сега плувай...плувай .... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 9
Dr. Vatnikov
преди 4 години
И още нещо към всички копейладжийчета - защитници на руския нефт и атом, предпочитам да плащам тройно по-скъп ток, вместо да ме вали радиоктивен дъжд от поредната руска скрита авария или да дишам въглищен прах и сажди!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 9
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Горкия тошовист, скапания ви соц фалира за пореден път, затова и падна строя. Вземи прочети документите, вашите са ги писали, не други! Предишните фалити завършиха със изнасяне на златото от резерва за Масква, а тоя път с фалирала икономика и външен дълг от 8 милиарда долара, които са над 20 милиарда по сегашна стойност!Чували сме ви всички митове, легенди и глупости за соца, айде бегай да си ги дрънкаш другаде!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 5
Hahoto
преди 4 години
Ейде пак на евтиинджос пропагадата! Виж какви бяха базовите мощности и колко ток трябваше за народното стопанство и за бита. За това правиха Чеира, Белене ТЕЦ Марица изток 3 и нови блокове в ТЕЦ 2. Просто икономиката ни беше енергоемка и се получи недостиг. Ама спокойно бре, утре ще се топлите на либералните ВЕИта и ще си светите с тях и ще плащате тройно, щото е много евтино!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 13 rate down comment 2
bgMan
преди 4 години
Прекрасна статия.Само не мога да разбера как така е прескочила цензурата и е публикувана в медия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 3
scott
преди 4 години
ток имаше - колкот искаш!ОБАЧЕ: ИЗНАСЯХМЕ В ГЪРЦИЯ И ТУРЦИЯ. И! За тех - непрекъснато захранване, щот си бецален, нищо че продавахме по-скъп ток у българеска. Българите се третираха кат унтерменшъни и подчинено стадо. това - режим на тока три към едно е нещо, което требваше да се изтърпи по заповед на БКП! Тез, окошарените могат ли да платът в зелено? искат ли? могат ли оказа съпротива? НЕ! ЗЕМИ ТОГАЗ ТОЗ РЕЖИМ, ИЗНОСА ДА ВЪРВИ! Унтерменъшни ***...............
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 5
ing5rov
преди 4 години
хаха ... зелена сделка ли ? ами кат ти спрат тока и водата у панелката ше се умиришеш жив , Лапник !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още