Африка ще се превърне в значим фактор в процеса на формиране на световните енергийни тенденции през следващите десетилетия, тъй като континентът претърпява мащабна урбанизация, вероятно най-интензивната и голямата, която някога светът е виждал, сочи доклад на Международната агенция за енергия (МАЕ).
Проучване на агенцията, включено в „Energy Energy Outlook 2019“, установява, че настоящите политически и инвестиционни планове в африканските страни не са достатъчни за задоволяване на енергийните нужди на младото и бързо растящо население на континента. Днес 600 милиона души в Африка нямат достъп до електричество, а 900 милиона нямат достъп до чисти съоръжения за готвене.
Очаква се броят на хората, живеещи в градовете на Африка, да нарасне с 600 милиона през следващите две десетилетия, което е много по-голямо от увеличението, преживяно от китайските градове през 20-годишния икономически и енергиен бум на страната. Общото население на Африка се очаква да надхвърли 2 милиарда души преди 2040 г., което представлява половината от глобалното увеличение за този период.
Тези дълбоки промени ще доведат до икономически растеж на континента, развитието на инфраструктурата и от своя страна потреблението на енергия, което се очаква да нарасне с 60% до около 1,320 милиона тона петролен еквивалент през 2040 г. въз основа на настоящите политики и планове.
От доклада на МАЕ става ясно, че енергийното бъдеще на Африка не е предопределено. Настоящите планове биха оставили 530 милиона души на континента все още без достъп до електричество през 2030 г. Но с правилните политики страните тук могат да достигнат целта за тотална електрификация, като същевременно Африка ще се превърне в първия континент, развиващ икономиката си главно чрез използването на съвременни енергийни източници. Възползвайки се от богатите природни ресурси и напредъка на технологиите, до 2040 г. континентът може да отговори на енергийните нужди на икономика, четири пъти по-голяма от днешната, само с 50% повече енергия.
„Африка има уникалната възможност да следва един изчистен от въглерод път на развитие за разлика от много други части на света“, заяви Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ. „За да постигне това, континентът трябва да се възползва от огромния потенциал, който предлагат слънчевата, вятърната, водната енергия, както и природният газ и енергийната ефективност. Например Африка има най-богатите слънчеви ресурси на планетата, но досега е инсталирала едва 5 гигавата фотоволтаици, което е по-малко от 1% от глобалния капацитет.“, посочва още Бирол.
Ако политиците поставят силен акцент върху технологиите за чиста енергия, соларната енергия може да стане най-големият източник на електроенергия на континента по отношение на инсталирания капацитет до 2040 г.
Междувременно природният газ вероятно ще съответства добре на индустриалния растеж в Африка и нуждата от гъвкаво електроснабдяване. Днес делът на газа в енергийния микс на Субсахарска Африка е най-ниският от всеки регион в света. Но това би могло да се промени, особено като се има предвид възможността за доставки, разкриваща се пред Африка - тя е дом на повече от 40% от глобалните открити находища на газ за това десетилетие.
Природните ресурси на Африка не е ограничават до слънчева светлина и други енергийни източници. Континентът също така притежава големи запаси от минерали като кобалт и платина, които са необходими в бързо развиващите се промишлености за чиста енергия.
"Африка държи ключът към глобалния енергиен преход, тъй като е континентът с най-важните елементи за производство на критични технологии", споделя още Бирол.
Африканските държави са на първа линия по отношение на изменението на климата, което означава, че планирането на енергийната инфраструктура на континента трябва да е устойчиво на климата.
До 2040 г. се очаква допълнително половин милиард души в Африка да живеят в райони, изискващи някаква форма на охлаждане, тъй като населението се разраства и средните температури се повишават.
За този доклад МАЕ разработва нов сценарий, който анализира как енергийният сектор може да стимулира амбициите на Африка за растеж, като същевременно постига ключови цели за устойчиво развитие до 2030 г., включително пълен достъп до електричество и чисти съоръжения за готвене.
преди 5 години След *** си е същата работа- доволни са тези дето цоцат. Тия дето идваха на власт след 89-та повечето са с много малък % от населението клонящ към облажилите се + няколко заблудени камилчета. Релно мнозинството от населението не гласува...Като гледам 30 години правим преход към същата система- 5-10 % *** цоцащи от другите. Така си е на запад, така си е на изток и в миналото и сега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години всеизвестен факт е че комунизма го обичат само тия дето бяха привилигировани от него и тия дето хептем за нищо не ставаха, защото сега не могат да си намерят работа ... другите го мразеха .... а и тея дето не са били родени, по някакъв начин успяха да ги излъжат че било мега якото нещо тогава :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години що , ти колко имаш :))) ... пхах , винаги се сещам , някой като започне да обяснява едно време как се е работело :))) ... в бригадата дето бачках (имам 3 месеца държавна работа :))) ) от 15 човека на авария работеха 3 + мен да подавам клещи и да държа капаци :))) , а останалите се скатаваха , и от 14:00 се започваше едно раздаване на сливенска или калвадос та до 19:00 ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години кое е моето поколоение, аз коя година съм роден ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Твоето поколение е тотално прецакано, почти без пари, без нормална работа, често без семейство и без жилище. Вие младите май сте почти без нищо и затова държавата ние е такава... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години айде, време да станат и те консуматори и да бачкат за ипотека до живот.... да видиме тогава ще правят ли по 10-15 деца отговор Сигнализирай за неуместен коментар