Докато американското разузнаване преглежда електронни и хартиени документи, придобити преди близо седмица от скривалището на Абу Бакр ал Багдади, един въпрос излиза на преден план: как така лидерът на „Ислямска държава“ е могъл да намери убежище в сирийска провинция, чиято сигурност се гарантира от турската армия и нейните съюзници?
Американски служители от силите за национална сигурност са споделили пред автора на Bloomberg Ели Лейк, че искат да научат повече за информацията, с която Анкара е разполагала за местонахождението на Багдади. Сега, една от важните задачи пред екипа, който проверява материалите, конфискувани по време на акцията срещу Багдади и друга срещу говорителя на терористичната му организация Абу Хасан ал Мухажир, е да се установи връзката между турското разузнаване и „Ислямска държава“.
И двамата мъже са се укривали в близост до турската граница на сирийска територия. Мухажир бе открит в Джарабулс – град в провинция Алепо, патрулирана от турски сили. Багдади на свой ред бе в провинция Идлиб, където има множество турски контролно-пропускателни пунктове.
Разбира се, възможно е двама от най-издирваните терористи в света да са успели да се промъкнат под носа на членката на НАТО Турция. Но служителите на американското разузнаване са подозрителни. И това тяхно съмнение се основава не само на това къде в Сирия са били открити Мухажир и Багдади, посочва още Лейк в материал за Bloomberg.
В началото на сирийската гражданска война турското разузнаване позволяваше на чуждестранни наемници от Европа и Африка да преминават пред Турция към Сирия. По това време Турция гонеше политика за промяна на режима в Сирия, подкрепяйки много джихадистки бунтовници срещу правителството на Башар Асад.
В по-скоро време американското правителство е установило, че най-малко един представител на ръководството на „Ислямска държава“ се намира в Турция. През август 2017 г. американското финансово министерство отбелязва, че т. нар. финансов министър на групировката се е преместил от Ирак в Турция по-рано същата година. Както споделя пред Лейк американски държавен служител, ангажиран отблизо със сирийската политика: „Турция направи всичко по силата си, за да подкрепи най-лошите играчи в сирийската гражданска война“.
Том Джоселин от мозъчния тръст Foundation for Defense of Democracies посочва, че се знае за турски атаки срещу убежища на „Ал Кайда“ и „Ислямска държава“. Въпреки това американски източници съобщават за джихадисти, които „обикалят свободно“, което според него повдига въпроса за това каква е истинската политика на Турция спрямо „Ислямска държава“
Всичко това навежда на сравнение с Пакистан. През 80-те години ЦРУ работеше с Пакистан в подкрепа на джихадистки бунтовници, които се сражаваха със съветските сили в Афганистан. Също както през първите години на войната в Сирия ЦРУ непряко подкрепяше джихадистки елементи, сражаващи се срещу режима на Асад. С времето обаче интересите на САЩ започнаха да се разминават с тези на техните съюзници.
Лидерът на „Ал Кайда“ Осама бин Ладен бе открит през 2011 г. в Аботабад в Пакистан, където се намира и най-престижната военна академия в страната. Багдади пък бе открит в Идлиб – област в Сирия под надзора на турската армия.
До ден-днешен САЩ не са обвинили пакистанското разузнаване за укриването на Бин Ладен, въпреки че според американската армия елементи от пакистанското военно разузнаване работят съвместно с талибаните в Афганистан. В същото време през осемте години от провеждането на акцията в Аботабад някога обтегнатите американо-пакистански отношения се стабилизираха. По-рано тази година президентът Доналд Тръмп покани пакистанския премиер на посещение в Белия дом.
Подобни събития може скоро да се разиграят и с Турция, прогнозира Лейк. Тръмп покани Реджеп Ердоган в Белия дом. Турският президент обаче заяви, че може и да не отговори на поканата, след като Камарата на представителите в САЩ прие резолюция, която осъжда Анкара за ролята й в арменския геноцид. Междувременно турската армия наруши сключеното по-рано примирие в Северна Сирия и поднови кампанията си срещу кюрдите, посочиха кюрдски лидери в Сирия.
Все пак именно водената от кюрдите организация на Сирийските демократични сили разработи източника, който успя да открие местонахождението на Багдади. Анализаторите на американското разузнаване може съвсем скоро да установят дали Турция не е знаела през цялото време къде се е намирал лидерът на „Ислямска държава“.
преди 5 години Саддам Хюсейн по-хуманно ли требеше иракчаните? До когото се докопаше изчезваше, а до когото не може го мореше с газ. И колко иракчани уби в ирано-иракската война? Вярно е че в случая няма доби, а само лоши и зли но такъв е живота. PS Сега поне имат право да протестират против правителството. И пак се убиват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Yes :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Осведомените и мислещи хора твърдяха, че Ирак има химическо и биологическо оръжие и продава ядрен материал на терористи. И освободено и мислещо убиха 150 хиляди души и сринаха цялата и инфраструктура. Изобщо това осведомените и мислещи хора сте ГолЕма работа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години за сащ вече не е ли изгодна? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години За осведомените и мислещи хора ИД е изгодна само за Иран, Русия и Турция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар