Когато енергийните министри на страните от Г-20 се срещнат в Япония, те ще се придържат към старата мантра, че газът е преходно гориво и е необходим за трансформацията на енергийния сектор от изкопаеми горива към чисти енергийни източници, пише Euractiv.
Това обаче не е добра новина за климата, смята Лика Бергамасчи, анализатори от мозъчния тръст E3G и бивш съветник в кабинета на италианския министър-председател.
Според него далеч не е сигурно, че ще енергийните министри могат да постигнат консенсус за съвместно окончателно комюнике. Противоречивата геополитика на природния газ и изменението на климата са в основата на този застой.
Следвайки установения модел, откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп встъпи в длъжност, срещите на Г-20 и Г-7 станаха изключително спорно пространство, водено от позицията на САЩ за борба с климата и изкопаемите горива.
Въпреки че САЩ са изолирани в противопоставянето си на парижкото споразумение за климата, други страни, добиващи изкопаеми горива, са щастливи да видят напредък в забавянето на декарбонизацията. Това наскоро бе потвърдено от Русия, която публично обяви декарбонизацията за основна заплаха за националната сигурност. Това е разбираемо: без приходите от износа на петрол и газ, контролът на Путин над Русия и влиянието му по света не биха могли да се запазят.
Потенциалната нестабилност и каскадните ефекти, които ще последват срива на властта на Путин, предизвикват тревога у мнозина, особено в Европа. Ето защо европейските лидери искат да дадат увереност на Русия, че Европа ще се нуждае от газ за десетилетия напред. Постоянната подкрепа на германския канцлер Ангела Меркел относно газопровода „Северен поток 2“ може би е най-добрият пример.
Този вид „геополитически договор“ се възприема от европейците, по-специално Германия и Италия, като начин за управление на отношенията с Русия и поддържане на стабилност. На практика Европа е готова да продължи да предоставя на Путин най-големия си финансов и политически лост, дори ако го използва, за да блокира демократичния напредък в Русия, да се намесва в националните дела на други страни и да води до все по-голяма фрагментация и напрежение на международната сцена.
Когато министрите на енергетиката на Г-20 се срещнат в Япония, те ще се преструват, че геополитиката няма да бъде фактор в разговорите им. Вместо това те ще се застъпят за своите предишни виждания, че газът е гориво на прехода и е необходим за енергийната трансформация.
Това ще задоволи петролните и газовите компании и ще поднови доверието на световните инвеститори в нови проучвания и производство на природен газ, както и в инфраструктурата за втечнен природен газ.
Това не е добра новина за климата. Днес природният газ е най-бързо развиващото се в света изкопаемо гориво и има значителен принос за изменението на климата, което е причина за около 20% от емисиите на въглероден диоксид, отделян от страните от Г-20. В държавите, които са по-малко зависими от въглища, като Великобритания и Италия, газът вече е с най-голям принос за въглеродните емисии в секторите на електроенергията и топлоенергията.
Основният сценарий на Международната агенция за енергия (МАЕ), който е един от основните инструменти за информиране при избора на инвестиции и политика, очаква до 2040 г. потреблението на газ да се увеличи с 45%. Това, което често се пропуска при съобщаването на този сценарий, е, че този път ще доведе до ускоряване на глобално затопляне и въздействията върху изменението на климата ще станат неуправляеми. Ето защо МАЕ е под нарастващ натиск да преосмисли своя подход към проектирането и съобщаването на своите енергийни сценарии.
За разлика от това, за да се постигне по-безопасната цел от Парижката спогодба от 1,5 градуса по Целзий без надвишаване, всички сектори на икономиките на Г-20 трябва да достигнат нулеви емисии около 2050 г. За природния газ това означава, че потреблението му трябва да намалее със 74% до 2050 г.
Свръхинвестирането в нова газова инфраструктура рискува да създаде блокирани активи или да заключи света в силно зависима от газ енергийна система, чиито емисии биха надвишили критичната цел от 1,5 градуса. Избягването на превишаване е важно, защото намалява риска от нарушаване на необратимите екологични ефекти. Например, надвишаването на 1,5 градуса може да предизвика съществен ръст на морското равнище в продължение на стотици години поради нестабилността в Антарктика и Арктика; кораловите рифове и други морски и крайбрежни екосистеми могат да изчезнат. Също така, връщането към по-ниски нива на затопляне след превишаване е изключително трудно и в резултат на това никога няма да се върнем към по-безопасни нива.
Реалността е, че европейската икономика се променя бързо и вече намалява зависимостта си към изкопаемите горива чрез енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници, които намаляват търсенето на газ много по-бързо от очакваното. Технологиите вече са по-ефективни при балансиране на мрежата и предоставяне на услуги за гъвкавост. Разходите за съхранение на батериите намаляват бързо и скоро ще бъдат по-конкурентни от решенията, базирани на газ.
Газът е достигнал края на безопасния. Различните региони са изправени пред различен избор на газ, но общите цели трябва да бъдат избягване на прекомерно инвестиране в нова газова инфраструктура, да се даде приоритет на алтернативи с нулеви емисии и да се изгради общество без въглерод за всички, включително за тези, които все още нямат достъп до енергия.
Г-20 няма да могат да постигнат значителен напредък при сегашните политически обстоятелства, но европейските лидери трябва да помислят внимателно какво обещават и към кой лагер се насочват. Те могат и трябва да докажат, че е възможно преход от газ към чисти алтернативи и да подкрепят другите държави, заключва Бергамасчи.
преди 5 години Чакай сега - каква е идеята - да "закопаме" Русия или да се грижим за климата? Ако е първото - интересно - каква ще е цената на аржентински газ - първо втечнен, после докаран до Европа, после пак вгазен - сравнен с газът по тръбата? - Аржентина е по-далече и от САЩ, отделно няма лостове за политически рекет, каквито имат САЩ и ПАК никой не им се връзва. Австралия е точно от другата страна на планетата и не е фактор, освен регионален - изнася за Китай - ама и там Газпром навлиза - китайците искат ного газ, макар сами да добиват. Катар и сега се мислят за фактор - ама са съмнителен такъв. Друго?Абе, Фонов - вземи проучи по-сериозно бизнесът с газчица - кой колко произвежда, кой закъде изнася, кой колко внася и колко изнася... виждам - любознателен момък си. Аз съм правил това ного време - защото инвестирам в газ - Газпромчета, Мидички, ВР - и други ще включа... та не бой се - тури и ти някой лев, то не е толкова страшно - стига само: цък-цък по клавишите на празен ход. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Готов съм да приема твоето становище. 10% - това ли е голямата хвалба - след разходи за... колко ГБ? Казваш - все едно произвеждат половината. Е, още 4 ПЪТИ да увеличат - и ще могат да компенсират бъдещото преминаване от ДВГ на електрически коли.С въглищата какво правим? И дори специалистите да не го отчитат на база капацитет - това не означава, че политици и екоталибани не правят това. Благодарение на Зелков хванах в лъжа германският енергетически сайт, според който черните плочки произвеждат 9% от токът в - дори зимата - сутринта в 5 часът, когато слънцето - колкото въобще го има през зимата, не се е показвало от 12 часа !!! ВЕИ-тата дори само въглищата като енергиен източник трудно ще заместят (ако го направят, ще е супер, въглището ного цапа), камо ли повече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ето от вчера много интересна статия за Аржентинаhttps://***.energyvoice.com/oilandgas/americas/201162/shale-gas-drives-argentinas-lng-export-ambitions/Страната реализира вече шистова революция с втечняване на газ и се очаква към 2023-та да изнася към 99 милиарда м3. Значи тогава Катар, Австралия, САЩ и Аржентинта ще закопат тотално руския газ с по над 100 милиарда м3 газ експорт годишно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Отделно промяната на климатът, до който водят ВЕИ. Цял професор по климатология каза, че десетките хиляди набучени по крайбрежието на атлантикът перки отнемат енергия от вятърът - който твърди обратното, твърди, че те произвеждат ток от нищото, ама леля Физика не е съгласна с тая работа. И това не е някакъв вятър, но океански - който носи зимата топлинка в Европа, а лятото - хладинка и най-вече дъжд. Да - перки - ниско разположени и не спират чак толкова вятър, но стават все повече - а климатът е ного-ного фина система !!! Тия все по-студени зими и все по-убийствени летни суши в Европа (в Германия - миналата година - невиждана суша от столетие) не са случайни. Накратко - преди Глъфстрийм ни топлеше зимата директно и безплатно - сега ще ни топли през перчиците и ще плащаме. Случайно ли екоталибанците са избрали за свое знаме дете идиoтчeнце? - Не мисля - тя е естествен символ на цялото екоталибанство. Въобще - бичете яко газчица - дядо ви Боже (вече мисля, че той е някакво програмистче) за това я е направил - и вместо да пищите по площадите - засаждайте дървенца - и си купете ебасиводорасли... щото ако няма къде да си заредите мобата даже, за да драскотите из Интернет, хич няма да ви хареса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Производството от ВЕИ не се отчита на база капацитет, това са някакви долнопробни слухове по сайтове субсидирани от руското посолство и вече дава реално 10% от тока в света, колкото е и този от АЕЦ с "неизчерпаемата енергия"https://***.bp.com/content/dam/bp/business-sites/en/global/corporate/pdfs/energy-economics/statistical-review/bp-stats-review-2019-full-report.pdf отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Леле, трябваше да се консултират първо с нашия Император. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Една недълга статия, а толкова безумия в нея !!!!1. Горката Русия, ако разчита на Газпром да я издържа. При печалба на компанията на година около 12-13 МБ около 30% дивидент от печалбата, при държавният дял в - това са към 1.5 МБ дивидент за руската държава - примерно. Ама то е по-лесно да се драскотят статийки, отколкото да се чете.2. Природният газ е ЧИСТО ГОРИВО. Това, че отделял въгледвуокиси, не е проблем, ако те се улавят и преработват отново в кислородец. Това го знаят и децата, ама на някой му е било по лесно да бяга от час по ботаника.3. Проблемът, ерго, е обезлесяването на Европа - и не само - ама аз не съм чул пищящите вечно екоталибани да отидат и да засаждат дървенца, вместо да врещят.4. Съществува вече биотехнология за целта - едноклетъчни водорасли, дето усвояват въглероден двуокис десет ПЪТИ повече от дървенцата. Те се отглеждат лесно, некапризни са и подходящи и за региони с уверен климат. Дори в домът си да има човек завеса от прозрачни тръбички, пълни с такива водорасли, с площ 2 метра, то е все едно да си има цяло дърво в стаята. Смятайте, ако с такива инсталации се покрият дори само калканите на софийските панелки например... екоталибаните обаче игнорират тая иновация... защо ли - и кой им плаща?5. Природният газ няма да е "преходно гориво" - поне до появата на някаква супер нова технология, а ла Никола Тесла, която днес не можем да си представим. С отказът от въглищата (дано стане), постепенният отлив от слузта, замразеното развитие на ядрената енергетика, "цивилизованата част" на света има една проста дилема - или превръща Газчицата в основно гориво, или загива енергийно - и никакви перчици и черни плочки не могат да променят това, ако ще екоталибаните да си ги набучат и по aнaлните зони. Достатъчно е една по-суровичка зима енергийната система на половин Европа да се срине - и екоталибаните ще бъдат избивани с камъни по площадите, което и заслужават - начело с шведското дeбилче грета незнамкояси. Пълен абсурд е това: в 21 век - най-развитата (поне доскоро) част на света, да се води по акъла на някакво с доказани ментални увреждания, при това бягащо перманентно от училище. 6. Това, че всички държави от Г-20 трябвало да достигнат "нулеви емисии" просто няма как да се случи, освен ако не се върнат в каменната епоха... ама не става, щото и пещерните хора са си палели огньове, за да не измрат от студ. Единственият вариант е да внасят огромни количества ток от "варварските" държави, без да се интересуват как ТЕ го произвеждат... което ще е голямо "облекчение" за климата. Ама няма проблем де - Газпром е и колосален производител на електроенергия - вместо тръби ще опъва далекопроводи. 7. Не знам къде авторът е видял, че търсенето на газ "намалява" - напротив - не само Газпром, но и колоси като Мидичката и ВР, а и американски компании, произвеждат все повече и повече и повече - и се бият за всяка нова концесия по света - и всичко се продава... ама то е по-трудно да се ЧЕТЕ, лесно е да се драскоти. 8. "Производството" на ток от ВЕИ е една колосална лъжа - отчита се на база капацитет, който пък се изчислява така, все едно над черната плочка денонощно и целогодишно грее ярко весело слънчице... ама който не се е родил кьорав знае, че понякога слънчицето се скрива. 9. Голяма част от писъците за "нулеви емисии" са насочени срещу класическите автомобили, горящи слуз - и за подмяната им с електробрички... но това значи ръст на консумацията на точец с 35-40%... и никой екоталибан не казва, от къде ще се вземе тоя точец. Въобще - Инвесторът - докога ще се излагате в бълвoчи стил Грета Някоя си? Тя е дете идиoтче, защо мислите, че и читателите ви са такива? отговор Сигнализирай за неуместен коментар