Когато енергийните министри на страните от Г-20 се срещнат в Япония, те ще се придържат към старата мантра, че газът е преходно гориво и е необходим за трансформацията на енергийния сектор от изкопаеми горива към чисти енергийни източници, пише Euractiv.
Това обаче не е добра новина за климата, смята Лика Бергамасчи, анализатори от мозъчния тръст E3G и бивш съветник в кабинета на италианския министър-председател.
Според него далеч не е сигурно, че ще енергийните министри могат да постигнат консенсус за съвместно окончателно комюнике. Противоречивата геополитика на природния газ и изменението на климата са в основата на този застой.
Следвайки установения модел, откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп встъпи в длъжност, срещите на Г-20 и Г-7 станаха изключително спорно пространство, водено от позицията на САЩ за борба с климата и изкопаемите горива.
Въпреки че САЩ са изолирани в противопоставянето си на парижкото споразумение за климата, други страни, добиващи изкопаеми горива, са щастливи да видят напредък в забавянето на декарбонизацията. Това наскоро бе потвърдено от Русия, която публично обяви декарбонизацията за основна заплаха за националната сигурност. Това е разбираемо: без приходите от износа на петрол и газ, контролът на Путин над Русия и влиянието му по света не биха могли да се запазят.
Потенциалната нестабилност и каскадните ефекти, които ще последват срива на властта на Путин, предизвикват тревога у мнозина, особено в Европа. Ето защо европейските лидери искат да дадат увереност на Русия, че Европа ще се нуждае от газ за десетилетия напред. Постоянната подкрепа на германския канцлер Ангела Меркел относно газопровода „Северен поток 2“ може би е най-добрият пример.
Този вид „геополитически договор“ се възприема от европейците, по-специално Германия и Италия, като начин за управление на отношенията с Русия и поддържане на стабилност. На практика Европа е готова да продължи да предоставя на Путин най-големия си финансов и политически лост, дори ако го използва, за да блокира демократичния напредък в Русия, да се намесва в националните дела на други страни и да води до все по-голяма фрагментация и напрежение на международната сцена.
Когато министрите на енергетиката на Г-20 се срещнат в Япония, те ще се преструват, че геополитиката няма да бъде фактор в разговорите им. Вместо това те ще се застъпят за своите предишни виждания, че газът е гориво на прехода и е необходим за енергийната трансформация.
Това ще задоволи петролните и газовите компании и ще поднови доверието на световните инвеститори в нови проучвания и производство на природен газ, както и в инфраструктурата за втечнен природен газ.
Това не е добра новина за климата. Днес природният газ е най-бързо развиващото се в света изкопаемо гориво и има значителен принос за изменението на климата, което е причина за около 20% от емисиите на въглероден диоксид, отделян от страните от Г-20. В държавите, които са по-малко зависими от въглища, като Великобритания и Италия, газът вече е с най-голям принос за въглеродните емисии в секторите на електроенергията и топлоенергията.
Основният сценарий на Международната агенция за енергия (МАЕ), който е един от основните инструменти за информиране при избора на инвестиции и политика, очаква до 2040 г. потреблението на газ да се увеличи с 45%. Това, което често се пропуска при съобщаването на този сценарий, е, че този път ще доведе до ускоряване на глобално затопляне и въздействията върху изменението на климата ще станат неуправляеми. Ето защо МАЕ е под нарастващ натиск да преосмисли своя подход към проектирането и съобщаването на своите енергийни сценарии.
За разлика от това, за да се постигне по-безопасната цел от Парижката спогодба от 1,5 градуса по Целзий без надвишаване, всички сектори на икономиките на Г-20 трябва да достигнат нулеви емисии около 2050 г. За природния газ това означава, че потреблението му трябва да намалее със 74% до 2050 г.
Свръхинвестирането в нова газова инфраструктура рискува да създаде блокирани активи или да заключи света в силно зависима от газ енергийна система, чиито емисии биха надвишили критичната цел от 1,5 градуса. Избягването на превишаване е важно, защото намалява риска от нарушаване на необратимите екологични ефекти. Например, надвишаването на 1,5 градуса може да предизвика съществен ръст на морското равнище в продължение на стотици години поради нестабилността в Антарктика и Арктика; кораловите рифове и други морски и крайбрежни екосистеми могат да изчезнат. Също така, връщането към по-ниски нива на затопляне след превишаване е изключително трудно и в резултат на това никога няма да се върнем към по-безопасни нива.
Реалността е, че европейската икономика се променя бързо и вече намалява зависимостта си към изкопаемите горива чрез енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници, които намаляват търсенето на газ много по-бързо от очакваното. Технологиите вече са по-ефективни при балансиране на мрежата и предоставяне на услуги за гъвкавост. Разходите за съхранение на батериите намаляват бързо и скоро ще бъдат по-конкурентни от решенията, базирани на газ.
Газът е достигнал края на безопасния. Различните региони са изправени пред различен избор на газ, но общите цели трябва да бъдат избягване на прекомерно инвестиране в нова газова инфраструктура, да се даде приоритет на алтернативи с нулеви емисии и да се изгради общество без въглерод за всички, включително за тези, които все още нямат достъп до енергия.
Г-20 няма да могат да постигнат значителен напредък при сегашните политически обстоятелства, но европейските лидери трябва да помислят внимателно какво обещават и към кой лагер се насочват. Те могат и трябва да докажат, че е възможно преход от газ към чисти алтернативи и да подкрепят другите държави, заключва Бергамасчи.
преди 5 години Ами хайде опровергай ме бе, крeтен !!! Чакам !!! Всяка маймyна в зоопарка има повече мозък от тебе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Айде, умнико, кажи нещо по същество, вместо да лееш празните си приказки от празната ти глава. Импето ви скапа тука сичките зелени мафиоти с ФАКТИ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Браво на шефа на клуб "Земята е плоска"! Такива дълги и изчерпателни коментари. Изпълнени с факти и теории на конспирациите. Без никакви обиди и поучавания към опонентите му! Лъхащи на вяра в светлото бъдеще на майка Русия и нейната неоспорима мощ и чадо ГъзПром! Браво, браво ИмпестораХахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ето и историята на хипермегаебасияките водорасли. Лесно и евтино може да се реши проблемът с въглеродните емисии - но това не се прави - защо? ПАРИТЕ, банда - мангизите !!!! Т.нар. "зелена енергия" е бизнес за трилиони - които се грабят от джоба на наивните граждани на развитите държави - зеленашите това ги интересува - да си пълнят сосно джоба и не се свенят да експлоатират за целта дори тийнеджъри с дeбилство - представяте ли си как биха се почувствали, ако някакви водорасълчета им изтръгнат тлъстата хапка от устите? Зеленашите ного добре знаят, че техните перчици и черни плочици не могат да задоволят енергийните нужди на човечеството - но не им и пука - те си усвояват гигабимбериците !!!Ето линк:http://news.bnt.bg/bg/a/zelena-svetlina-zavesi-ot-vodorasli отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Нека благодарим на Фонов за полезният линк към. Извънредно полезно четиво - един вид: пълна така да се каже: дисекция на световната енергетика. Изводите са:1. "Чистата енергия" търпи провал в опитите да се превърне в значим фактор в световната енергетика. Факт - потреблението на слуз, газ, въглища не само че не намалява за сметка на - но дори расте вратоломно. Язък за изсипаните във ВЕИ цели гигабимберици. 2. Конкретно за природният газ - и темите които спорихме:А/ Греша в разбирането си, че САЩ са нетен вносител, макар и с малко на газ, нетен износител са - производство по-голямо от потребление - но незначително по-голямо. Ако изнасят свободните количества, няма да могат да задоволят търсенето на газчица дори в малката Белгия... чакам някой да обясни как щели да "изтласкат" руският газ от Европа.Б/ Газпром далеч не е толкова зависим от износът, защото вътрешното потребление в Русия е ного по-значимо, отколкото се предполага. Впрочем бях наясно като цяло с това, защото компанията е колосален производител на топло- и електроенергия.В/ Руските запаси на природен газ са категорически най-големите на света, американските са доста по-скромни, отколкото нозина мислят. Г/ Природният газ ще бъде незаобиколим фактор десетилетия напред, каквото и да се ще на екоталибанците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Хайде, лапенце - върви някъде да си играеш - или пробвай да отглеждаш хиперводорасли в найлонови пликчета - опитай да бъдеш полезен - беги, беги оттуканка, бъди послушен, не пречи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ей карикатуро време ти е както от форума и от тука да се изселиш. чиба в rusofioi.bg. усещай се ве отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Хайде намери си някакво друго развлечение ако обичаш: ние тука обсъждаме важни неща, а ти спамиш и ни пречиш с нечленоразделните си дрънканици. Аре у лево. Моля. Не знаеш ли, че когато големите си говорят, децата трябва да си играят тихо с пластмасовите камионченца и багерченца някъде настрани? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Тая пък - Теннет - е изцяло правителствена, Зелков - дай друга :)Апропо - хич не си разбрал или не си дочел Стратегическият - ВР иска да стане ГАЗОВ гигант и дългосрочно да инвестира посновно в газчица - т.е. това - дето казваш: газчицата ще е на мода 5-10 години - според техните експерти няма как да стане, напротив - газчицата ще е основно гориво ного-ного дълго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години 1. Да, прав си - и социална функция - доста служители - но може би подценяваш Газпром като бизнес. Това не е само точене на газчица, дето сама си тече - газопреносната мрежа има нужда от поддръжка, строят се нови трасета, Газпром е третата по мощ нефтодобивна компания в Русия, Газпром е водещ производител на топлоенергия и на електроенергия - ако погледнеш нощна снимка на светът, ще видиш, че империята на Газпром в далечният север свети по-ярко от Москва. 2. Само дето човекът е отговорен за сравнително малка част от въглеродните емисии - другите са си природни. Като изгрухти здраво едно вулканче (като онова в Индонезия скоро - дето бълва чудовищен стълб дим и сажди на 7 километра височина) - всичките екоталибански напъни за години напред отиват по дяволите.3. Не съм броил дървенцата, но наскоро тук в Инвесторът четох, че Европа - недостатъчно залесена. За мене не говори, защото не ме познаваш - аз първото си дървенце съм засадил когато съм бил на 6 . ама тия последователи на Грета дeбилчето не съм чул - ей-така - както са се събрали на тълпа - да тръгнат да садят дървенца. Знам за двама стари китайци - засадили цяла голяма гора - единият без рачички, другият - без очички - ама те действат, а не врещят. 4. Тая за която ти говоря, вече е на етап за масово приложение - и то не е никаква технология и сложнотия - но просто едноклетъчни ебасиводорасли в найлонови тръби. И хлапе в час по трудово може да направи "технологията", ако има водораслите. Ако има и други, както говориш - защо не се работи в тая насока? Къде е проблемът да горим чисти изкопаеми горпива, ако може да се справим с вългеродния двуокис? Ще ти кажа къде - екоталибанските енергийни проекти са проекти за много пари - тия се надяват да продължат да грабят от джоба на хората цели гигабимберици и въобще не ги интересува могат ли да задоволят енергийните нужди или не - а докладът на ВР е категорически: ВЕИ поне засега НЕ МОГАТ да се справят дори само с ръстът на потреблението.5. Аз докладът съм го зачел, ама ти май не се задълбочаваш. Впрочем неведнъж съм ти цитирал тука предният доклад от миналата година - и там същото - потреблението дори само на слуз, ще расте поне до 35-а. Това - без газ, без въглище, без петрол, че и без АЕЦ - просто няма как да се случи, дори ако намалим потреблението на точец с над 50% в световен мащаб, което няма как да стане без редуциране на населението и то здраво. Нали четеш докладът и там виждаш цифрите - обясни как ще стане това. 6. Тоя линк ще го видя - аз се интересувам от енергийни компании.7. Водородът обикновено е в свързано състояние и добивът му също е свързан с... енергия. 8. То една държава може и да спре съвсем да произвежда ток в сгодно време - ама ако има отде да го внася. И германците са ербап, докато зад тях е Франция със 75 реактора. Батериите нищо не променят, защото точецът пак трябва да се добие - батериите го съхраняват, ама не го удвоянчват, т.е. през денят ще трябва да се произвежда поне 30% повече, за да се задоволи и нощното потребление... а зимата какво правим, като грее слънце 4-5 часа и то зъбато - или батерийките от лятото ще трупат ток за зимата? Отделно - това да се пази ток в батерийки, вместо да се фабрикува на момента, само го оскъпява допълнително.Не вярвай на всеки "информационен портал" - ако утре Грета си направи един (ако и го направят де) в него може да пише, че ВЕИ произвеждат 80 от точецът на света, а останалите 20% "лош ток" са виновни за 99% от въглеродните емисии. Веднъж вече един от твоите "портали" го хванах в плитка лъжа. 9. Да - и комунистите щяха да запалят второ слънце да ни свети нощно време. Тия, дето ги говориш, съм ги слушал като мечти още преди 30+ години, като съм бил лапе. За вятърът - това го казва един учен професор - и аз се учудих в началото. Не казвам, че е голям мащабът, ама то и климатът е ного фина система - знаеш: пеперудката маха с криленца в Бразилия, в Европа става буря... пеперудка, не 638 918 хипермегаебаси перчищата. Ся ще видя каква енергийна компания си ми намерил, може да става за инвестиция. :)))))))))))))))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар