IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ново главоболие за ОПЕК – производственият възход на Бразилия

Новите сондажни плавателни съдове ще повишат производството на страната през тази година с около 365 хил. барела на ден, сочи проучване на МАЕ

08:14 | 01.03.19 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Когато гигантският сондажен кораб P-67 стартира своята дейност по-рано този месец, събитието беляза началото на производствения бум на петрол в Бразилия, чрез който южноамериканската държава цели да оспори господството на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и усилията им за балансиране на глобалния пазар, коментира Bloomberg. 

Грандиозното съоръжение с големина на игрище за американски футбол е първият от четирите подобни кораба, които ще изпомпват суров петрол от акваторията на Бразилия през тази година, повишавайки нейния добив с около 365 хил. барела дневно, най-големият годишен ръст за страната от поне 20 години насам, изчисляват от Международната агенция по енергетика.

Производственият ръст в Бразилия, съчетан с повишените количества лек суров петрол от Тексас и други американски щати, предполагат сериозно главоболие за ОПЕК. В най-лошия случай това може да принуди Саудитска Арабия и Русия да своят допълнително добива през втората половина на годината, тествайки устойчивостта на съюза между Рияд и Москва.

„Бразилия се намира на прага на голям производствен бум“, смята Франциско Бланч от Bank of America Corp., добавяйки: „Американският шистов петрол не е единственият фактор при увеличените обеми извън рамките на ОПЕК“.

Бразилия беше разочарована в миналото ,когато растежът на добива остава далеч под очакванията поради проблеми с поддръжката на съоръженията, пресъхването на разработените полета и забавянето на изграждането на нови плавателни съдове за сондаж.

Все пак търговците на петрол смятат, че през тази година страната ще изпълни своите обещания.

Корабът P-67, който извършва дълбоководни сондажни дейности на 260 км от Рио де Жанейро, ще изпомпва приблизително 150 хил. барела петрол дневно през следващите няколко месеца.

Съоръжението е собственост на консорциум, включващ държавния бразилски петролен гигант Petroleo Brasileiro SA (Petrobras) и Royal Shell Dutch Plc. 

Вторият плавателен съд P-76 разполага с подобен капацитет, като ще бъде последван от P-68 и P-77 по-късно през тази година. Очаква се до 2023 г. Petrobras да пусне в действие още десет подобни кораба.

ОПЕК следи внимателно петролните сделки на Бразилия, отбелязвайки, че страната може да се похвали с второто по големина годишно увеличение на добива на петрол след САЩ извън рамките на картела.

През декември 2018 г. Бразилия е произвеждала 2,7 барела дневно, което я прави производител номер 1 за Латинска Америка и я поставя на едно ниво с Кувейт и Иран.

В дълбоките части на бразилската акватория се намира едно от най-богатите офшорни петролни находища в света, изпреварвано само от саудитското „Сафания“.

Производственият скок на Бразилия идва в точното време, когато глобалният петролен пазар е „гладен“ за по-тежък петрол. Редуцирането на добива от ОПЕК и Канада в съчетание с американските санкции срещу Иран и Венецуела значително намалява наличието на средно тежък петрол на пазарите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 3 rate down comment 0
Стоян Петров
преди 5 години
Бъди жив и здрав!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 2
data
преди 5 години
Е що да е мантак , предлагането извън картела се увеличава , съответно влиянието му намалява . Дълбоководното сондиране става все по достъпна технология , та от там духа вятъра щот нал знаеш че сушата на тая планета е много по малко от водата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 14
tisia
преди 5 години
...Стоян Петров, ще ти честитя 3-Март още днес. Да пукнеш *** мръсносоробръщолевещо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 5 години
Поне според мен тук няма русофоби, а хора които имат елементарно достойнство. И именно то ги кара да недоволстват, когато Кремъл се подиграва със страната ни. Не може един път да ти отрежат 2 млр от договор за газ, втори път да ти отрежат от следващия договор още 1 млр за транзитни такси, да те накарат да вложиш 3 млр за тръби от които ще печелиш около 1% на година и да очакват да си русофил. Колкото до свободата, дано не звуча като неблагодарник но тя щеше да се случи и без руско-турската война. Решението е взето от великите сили, след потушаването на априлското въстание. След капитулацията си в Кримската война, Русия не е имала право самостоятелно да предприема военни действия срещу Турция. Вижда възможност в забавянето на независимостта на България и със съгласието останалите велики сили я започва. Освобождава населената с румънци Бесарабия и я присъединява към територията си, като получава стратегически достъп до устието на Дунав в Черно море. Освобождава населената с българи Северна Добруджа и я дава на Румъния, като компенсация за Бесарабия. Опитва се да спечели територии на кавказкия фронт, като сраженията там са били по-кървави. Та искам да ви подскажа, че войните са били обикновен бизнес с територии, смесени с благородни подбуди. Човек не може да разбере дали алчността или благородството е било водещо. Затова и едни казват че Русия ни освобождава, а други че ни поробва. Лично аз не желая да давам оценка. Освобождението е исторически факти и толкова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 5 години
Btw, нещо ми избега повода за твоята констатация? Писах, че тука анализите за добива и потреблението на петрол са пълен ментак и се сменят по-често от мартенско време, а коментарите обикновено са вдъхновени от дълбоката вътрешна загриженост на болшинството тукашни писачи за съдбата на руската държава и нейната зависимост от цените на енергоносителите. Това ли ти даде повод да ме заклеймиш? :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 5 години
Хехе... Не знам дали съм русофил, но със сигурност не съм русофоб и не съм като некои комплексари тука - шампион по писане на глупости за Русия. Приемете, че във възгледите си съм консервативен традиционалист и знам в дълбочина отговора на един *** въпрос: защо в България вече 140 години градове, села и улици носят имена на руснаци, а вдругиден е Национален празник на България... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 6
georgi_shum
преди 5 години
Много често му идва в повече;)) Сакън нещо против Русия да не се намекне и става като.....на Павлов кучето ;)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 4
korn
преди 5 години
Евала на Тръмп, който ще унищожи ислямските петролни монархии и руските диктатури.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 5
data
преди 5 години
Понякога русофилията ти идва в повече
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 12
Mavi Goz
преди 5 години
Хаха... Тука лани и по-лани не се ли бълваха едни протяжни статии-анализи от "най-авторитетни източници" за края на петрола и сички вие по-долу не подскачахте ли като макаци по тех с "доработки" за конкретни срокове?Сега същите авторитети пак ви фърлят партенки, щот с това си изкарват коричката хлеб ... за черния хайвер и вие пак подрипвате от щастие, тоя път заради нарастващия добив и потребление. Приликата е единствено, че си създавате като жалки *** измамно щастие в измислена реалност, защото всяка "новина" или откровен фейкнюз ви активира матрицата "ейсяисеебамаматанаРусия" и получавате ерекция.... Като кучето на Павлов, което получава отделяне на стомашен сок като му светне лампата в клетката. Разликата е, че то реагира на храна, а вие на синтетични го вна... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още