Европейският парламент напредва в обсъждането на ситуацията във Венецуела. Депутатите в Брюксел решиха с голямо мнозинство да признаят опозиционния лидер Хуан Гуайдо за законен временен президент на южноамериканската страна. В същото време те призоваха правителствата на ЕС да последват това решение.
439 от парламентаристите гласуваха в подкрепа на резолюцията, 104 бяха срещу нея. Имаше и 88 въздържали се. Като причини за ясното позициониране в приетата декларация бяха назовани последните изявления на сегашния президент Николас Мадуро. Той публично отхвърли призива на ЕС за незабавни и честни президентски избори в страната.
Според решението на парламента признаването на Гуайдо би трябвало да бъде валидно до провеждането на нови „свободни, прозрачни и достоверни президентски избори“.
Евродепутатите осъждат жестоките репресии и насилието, които са довели до смъртни случаи и инциденти, и настояват de facto властите във Венецуела да прекратят нарушенията на човешките права, извършителите да бъдат подведени под отговорност, както и да се гарантира пълното зачитане на основните свободи и правата на човека.
Дали държавите от ЕС ще могат да се споразумеят за обща линия по въпроса за признаването не е ясно. По този въпрос в четвъртък следобед трябва да се проведат преговори в рамките на неофициална среща на външните министри в румънската столица Букурещ.
Няколко европейски страни като Германия, Франция и Испания дадоха преди дни ултиматум на Мадуро. Заплахата се изразява в това, че ако Мадуро не свика свободни и честни избори до тази неделя, те ще признаят Гуайдо, който се обяви за временен държавен глава, за преходен президент.
Всъщност целта е това решение да се вземе от името на целия ЕС. Някои страни, като Гърция, отказват засега да се присъединят. Фактът, че Европейският парламент признава Гуайдо, има преди всичко символично значение, защото той няма право на определяне на външната политика на ЕС.
В рамките на борбата за власт между левия държавен глава и опозиционния председател на парламента хиляди хора отново излязоха на улиците във Венецуела в сряда. Наред с други неща те призоваха въоръжените сили да се откажат от Мадуро и да застанат зад Гуайдо. Досега мощните военни се придържат към Мадуро.
Кадри от протестите в сряда вижте в галерията ни!
преди 5 години което ще е скок от сегашното си състоянаие на латинска Сомалия, как не ви писна да пишете глупости ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Внецуела ще е латинската Либия явно. Американски санкции в подкрепа на нефтените корпорации, срещу диктатор сатрап, който се подпира на армията. А по средата гладен и обезверен народ, който трябва да оцелява в тази убийствена прегръдка. Не е лесно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар