IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Демокрациите са в политически хаос, а политиците възприемат нов начин на мислене

Хората извън властовите центрове отхвърлят политическите елити, за които смятат, че ги имат за даденост, и подкрепят нови движения, които не спазват правилата

18:45 | 18.12.18 г. 25
<p>
	Протест на &quot;жълтите жилетки&quot; във Франция. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Протест на "жълтите жилетки" във Франция. Снимка: Архив Ройтерс

Към това трябва да прибавим и създаващата проблеми технология, която заменя счетоводителите с алгоритми, секретарките със Siri и шофьорите със собствените им камиони. Да добавим и присъствието навсякъде на социалните мрежи, които премахнаха филтрите за истинност и добри обноски, които някога съпътстваха политическото говорене. Всички тези неща стават на фона на кампания за кибератаки, насърчавана от враговете на Запада и имаща за цел да разпространява дезинформация, да създава подозрения и всява объркване.

Взривоопасната смес избухна през 2016 г., а последствията все още са налице.

През юни 2016 г., след повече от четири десетилетия на колебливо членство в европейския клуб, Великобритания проведе референдум, който, по думите на тогавашния премиер Дейвид Камерън, имаше за цел "да реши европейския въпрос" веднъж и завинаги.

След кампания на ксенофобско разпространяване на страх и финансови нарушения британците гласуваха масово и с малка разлика одобриха излизането от Европейския съюз, което шокира политическата класа.

Камерън подаде оставка, а негов приемник на премиерския пост стана Тереза Мей, която бе натоварена с незавидната задача да договори елегантно излизане от ЕС с радостните поддръжници на Brexit, паникьосаните привърженици на оставането и раздразнените мними приятели на Европа. Мей оцеля миналата седмица на косъм при вот срещу лидерската й позиция, но правителството и може да падне по всяко време, докато тя се опитва да предотврати потенциално катастрофалния Brexit "без сделка" на 29 март.

През ноември 2016 г. дойде ред на САЩ да потъпчат традицията. След една нецивилизована кампания, която опустоши интернет, Доналд Тръмп спечели тежката изборна надпревара и стана лидер на свободния свят. Почти всичко, което последва, не беше по сценарий.

Като се започне от прибързаната му и необмислена външна политика и се стигне до поставянето под въпрос на американската традиция за разделение на властите, целият набор от дейности на Тръмп повдигна въпроса дали той (и като последица и САЩ) ще се придържат към дългогодишните принципи и ангажименти. За най-могъщата държава на света подобна несигурност не е маловажен въпрос.

Франция пое по същия път през май миналата година, когато един млад банкер и бивш министър на икономиката успя да убеди избирателите, че е аутсайдер, че е човек извън политиката. Хиперглобализмът на Еманюел Макрон влезе в контраст с ксенофобията на Тръмп, но той също твърдеше, че ще пресуши блатото и ще защитава обикновените хора.

Това обещание бързо повехна. Макрон скоро стана известен като "президента на богатите". На имиджа му не се отрази положително изказването му, че Франция се нуждае от "Юпитер" (главното божество в римската митология).
Гневът достигна връхната си точка, когато Макрон, ,уж в защита на околната среда, заяви, че ще повиши вече и без това изключително високите данъци върху горивата. Хората, на които им омръзна от високите данъци и скъпия живот, излязоха по улиците на протести (някои от които белязани от насилие), те разтърсиха страната и принудиха Макрон да отстъпи.

Следва: Още неяснота

Хаосът не свършва с това.

По целия свят политиците възприемат нов начин на мислене. От президента на Филипините Родриго Дутерте до избрания за президент на Бразилия Жаир Болсонаро кандидати печелят избори въпреки (или може би поради) до такава степен политически некоректни изказвания и действия, които до неотдавна щяха да им гарантират поражение. Новият хаотичен пейзаж създава възможности за държави като Китай, които се стремят да разширят влиянието си в кътчета на планетата, където допреди това не са присъствали.

Дали това е повратна точка в съвременната политическа история? Западните либерални демокрации към момента изглеждат почти старомодно и тихо безделничат някъде в ъгъла, докато най-видният им защитник, германският канцлер Ангела Меркел, бавно се отдръпва от светлината на прожекторите.

Темите на западните демократични революции са по-значими от всякога, макар и в нови форми. Дали тези пронизващи нови гласове са път към свободата? Въпросът остава отворен, както и дали резултатът ще бъде по-голямо равенство, за което толкова много хора казват, че копнеят.

А извън тези два въпроса има трети, може би по-актуален въпрос: Дали в този повратен момент на бурна трансформация братството, което сплотяваше народите в следвоенния период, има някакъв шанс да оцелее?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

23
rate up comment 5 rate down comment 1
julian12
преди 5 години
Явно всички тук осъзнаваме за какво иде реч. Трябва да се подготвим колкото можем... Дерзайте младежи :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 11 rate down comment 2
mariata
преди 5 години
И аз това написах - вече капитализмът е перверзно изроден, а демокрация няма. По дефиниция демокрацията е управление от народа. Но чисто математически на първата политическа сила само 1 от всеки десет й е дал право да го представлява, а на другите девет системата им е присвоила пълномощното и е овластила първата партия. Така 10% взимат решенията. А кой ни е дал право да избираме кой да ни съди? Не можем да изберем съдията, той се назначава от ония 10%. А защо трябва да спазваме закон от примерно 1950 г, при положение, че над 90% от гласувалите за депутатите от онова време ги няма и ние търпим тяхната воля? Време е за рестарт
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 10 rate down comment 0
Hahoto
преди 5 години
адмирации за хубавия коментар.! Напълно съм съгласен с теб. За съжаление има някаква цикличност във всичко и рано или късно по една или друга причина хаосът се изплъзва от контрол. Неминуем е като смяната на сезоните, поне в исторически план е така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 23 rate down comment 1
Peposel
преди 5 години
Системата се нулира и рестартира, започва ново начало........ Това са сценарии в много филми за апокалипсис, тотални катастрофи, разруха на планетата земя и др. Но във всички тези филми има по двама главни герои, все още мъж и жена, които оцеляват и дават новото начало. Гледайки филмите се поставяме в главната роля на оцеляващите, но смеем ли да си се представим в ролите на участващите в масовките загинали?Нищо хубаво няма в хаоса, рано или късно той води до войни, глад, мор, изтребление. Ако ние сме от тия, дето не оцеляват, не е добре.Трябва да живеем така, че да държим хаоса в санитарния минимум. Да бъдем добри хора и да мислим за ближния не само около Коледа и Велик ден или по Байрямите, а този начин на мислене да ни бъде концепция. Защото идните поколения също ще искат да живеят в мир, поне така би трябвало да ги възпитаме. Нищо лошо няма в статуквото на мира, но трудно се постига.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 4
Sakamano
преди 5 години
Хубавото на хауса е, че е забавна музика. А в хаоса няма нищо добро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 21 rate down comment 3
Hahoto
преди 5 години
Хаоса го започнаха демокрациите, от Ирак, през Либия, в Йемен до Венецуела. Хвърлиха в хаос половината свят, който си живееше по свой си начин, защото демокрацията не споделяше напълно техните възгледи. После получиха в замяна талибани и джихадисти и ето ти още хаос. Като добавиш и щипка алчност, умножена по безкрай и ето ти още хаос. Да спасяваш алчните банки, с държавен дълг от данъците на хората - хаос. Да печаташ трилиони, за да крепиш изкуствено една система, е няма как да не се стигне до хаос /това предстои/. Но хубавото на хауса, е че след него системата се нулира и рестартира, а за оцелелите играта започва отново.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 23 rate down comment 0
deant
преди 5 години
не разбира се. демокрацията е супер, само че лека полека се подменя. вече почти не съществува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 32 rate down comment 1
deant
преди 5 години
каква демокрация, след като сигурно и в тоалетните чинии вече има камери? Нвсякъде си контролиран, случайно да не си помислиш, че си свободен.В амерка над 50% от населението е на някакво психо хапче, с идеята да ги лоботомизира и изравни като емоции и усещане. Всеки там е до ушите в кредити, без кредитна карта не те пускат до тоалетната. Избират президент между 2 партии. Навсякъде из държавните институции са налазили лобисти. Това ли е била идеята на демокрацията и капитализма е началото? Силно се съмнявам. Не колеги, ние не живеем нито в демокрация, нито в капитализъм в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 4
zelka007
преди 5 години
"Правителствата стават все по-корумпирани и сервилни и демокрацията все по-малко." ... демек не демокрацията е виновна като такава , а липсата й ... :))) ... както казва Баце - калпав мат'риал ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 21 rate down comment 1
mariata
преди 5 години
Всяка система е хубава, докато не се *** или изчерпа. Капитализмът в днешния си глобален вид вече изроден и води до негативи. Правителствата стават все по-корумпирани и сервилни и демокрацията все по-малко. Ако погледнеш българските закони и съд, ще видиш, че защитават монополите и унищожават хората. А на хората вече им дойде до гуша да търпят прости, но нагли крадливи чиновници и "бизнесмени ала Банев" да ги тормозят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още