IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Демокрациите са в политически хаос, а политиците възприемат нов начин на мислене

Хората извън властовите центрове отхвърлят политическите елити, за които смятат, че ги имат за даденост, и подкрепят нови движения, които не спазват правилата

18:45 | 18.12.18 г. 25
<p>
	Протест на &quot;жълтите жилетки&quot; във Франция. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Протест на "жълтите жилетки" във Франция. Снимка: Архив Ройтерс

Караници в Овалния кабинет, крясъци в британския парламент и бунтове на "Шанз елизе".

Настъпи период на хаос за страните, които крепяха световния ред, време на нестабилност за баланса на сили, който властваше от десетилетия, пише в свой анализ Асошиейтед прес, цитиран от БТА.

По целия свят хората поставят под съмнение истини, които дълго време са смятали за подразбиращи се, и отхвърлят някои от тях като фалшиви новини. Те заменят традиции, които дълго време са възприемали като неподлежащи на промяна, със спонтанни нововъведения.

Във Франция хората, които се чувстват забравени от глобализиращия се се свят, прекараха последните няколко седмици в шествия и бунтове като знак на протест срещу правителството си, което наричат елитарно и изгубило връзка с народа. Първоначалното пренебрежение на правителството изглежда потвърди подозренията им, но в крайна сметка то бе принудено да смени подхода.

Великобритания все още се възстановява от референдума, който правителството й организира, за да запуши устата на опонентите си, които обаче удържаха победа. Сега, когато политиците се чудят как да изпълнят изразената на референдума воля, правителството е напът да рухне.

А в Съединените щати един президент, когото някои обвиняват, че погазва скъпи на нацията идеали, агресивно загърбва протокола и порядките, с които са се съобразявали десетки негови предшественици. Твърдите му поддръжници са във възторг, а на много други направо им се вие свят.

Още повече, че тези събития се разиграват не само в страните на лозунга "Свобода, равенство, братство", Магна Харта и Декларацията за независимост, а и в целия западен свят.

Събитията се развиват подобно навсякъде: хората извън властовите центрове отхвърлят политическите елити, за които смятат, че ги имат за даденост, и подкрепят нови движения, които не спазват правилата и често се заиграват с най-ниските им мисли.

Нека изясним, не става дума за отслабване на демокрацията. В известен смисъл е точно обратното.

Демоде ли е консенсусът?

На Запад най-позната е непряката демокрация, при която желанията на избирателите помагат да се формират институциите, които извършват управленската дейност и много често служат като буфери, които успокояват бурните политически води.

Възникващите модели обаче водят до по-фундаментални и понякога по-агресивни форми на демокрация, при които гласуването и другите политически прояви имат по-директен ефект или при които се овластява една личност, която да заобикаля институциите.

В рамките на този процес демократичните страни рискуват да изгубят десетилетната традиция на консенсуса - общото съгласие как да се живее, да се управлява и да се взаимодейства с останалите, което доминираше след края на Втората световна война.

Как се случи всичко това?

Да се върнем едно десетилетие назад, когато схемата на Понци с високорискови ипотеки с ниски депозити постави световната финансова система на колене. Последвалите години на рецесия и строги бюджетни икономии засилиха впечатлението, че е нарушено негласното споразумение, запазило политическия естаблишмънт в продължение на десетилетия: че всяко следващо поколение ще живее по-добре от предходното.

"Не сме забравили 2008 г. Върнете ни парите", гласи надпис на стената на банка в близост до булевард "Шанз Елизе", станал сцена на бунтове.

Последна актуализация: 16:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

23
rate up comment 5 rate down comment 1
julian12
преди 5 години
Явно всички тук осъзнаваме за какво иде реч. Трябва да се подготвим колкото можем... Дерзайте младежи :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 11 rate down comment 2
mariata
преди 5 години
И аз това написах - вече капитализмът е перверзно изроден, а демокрация няма. По дефиниция демокрацията е управление от народа. Но чисто математически на първата политическа сила само 1 от всеки десет й е дал право да го представлява, а на другите девет системата им е присвоила пълномощното и е овластила първата партия. Така 10% взимат решенията. А кой ни е дал право да избираме кой да ни съди? Не можем да изберем съдията, той се назначава от ония 10%. А защо трябва да спазваме закон от примерно 1950 г, при положение, че над 90% от гласувалите за депутатите от онова време ги няма и ние търпим тяхната воля? Време е за рестарт
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 10 rate down comment 0
Hahoto
преди 5 години
адмирации за хубавия коментар.! Напълно съм съгласен с теб. За съжаление има някаква цикличност във всичко и рано или късно по една или друга причина хаосът се изплъзва от контрол. Неминуем е като смяната на сезоните, поне в исторически план е така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 23 rate down comment 1
Peposel
преди 5 години
Системата се нулира и рестартира, започва ново начало........ Това са сценарии в много филми за апокалипсис, тотални катастрофи, разруха на планетата земя и др. Но във всички тези филми има по двама главни герои, все още мъж и жена, които оцеляват и дават новото начало. Гледайки филмите се поставяме в главната роля на оцеляващите, но смеем ли да си се представим в ролите на участващите в масовките загинали?Нищо хубаво няма в хаоса, рано или късно той води до войни, глад, мор, изтребление. Ако ние сме от тия, дето не оцеляват, не е добре.Трябва да живеем така, че да държим хаоса в санитарния минимум. Да бъдем добри хора и да мислим за ближния не само около Коледа и Велик ден или по Байрямите, а този начин на мислене да ни бъде концепция. Защото идните поколения също ще искат да живеят в мир, поне така би трябвало да ги възпитаме. Нищо лошо няма в статуквото на мира, но трудно се постига.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 4
Sakamano
преди 5 години
Хубавото на хауса е, че е забавна музика. А в хаоса няма нищо добро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 21 rate down comment 3
Hahoto
преди 5 години
Хаоса го започнаха демокрациите, от Ирак, през Либия, в Йемен до Венецуела. Хвърлиха в хаос половината свят, който си живееше по свой си начин, защото демокрацията не споделяше напълно техните възгледи. После получиха в замяна талибани и джихадисти и ето ти още хаос. Като добавиш и щипка алчност, умножена по безкрай и ето ти още хаос. Да спасяваш алчните банки, с държавен дълг от данъците на хората - хаос. Да печаташ трилиони, за да крепиш изкуствено една система, е няма как да не се стигне до хаос /това предстои/. Но хубавото на хауса, е че след него системата се нулира и рестартира, а за оцелелите играта започва отново.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 23 rate down comment 0
deant
преди 5 години
не разбира се. демокрацията е супер, само че лека полека се подменя. вече почти не съществува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 32 rate down comment 1
deant
преди 5 години
каква демокрация, след като сигурно и в тоалетните чинии вече има камери? Нвсякъде си контролиран, случайно да не си помислиш, че си свободен.В амерка над 50% от населението е на някакво психо хапче, с идеята да ги лоботомизира и изравни като емоции и усещане. Всеки там е до ушите в кредити, без кредитна карта не те пускат до тоалетната. Избират президент между 2 партии. Навсякъде из държавните институции са налазили лобисти. Това ли е била идеята на демокрацията и капитализма е началото? Силно се съмнявам. Не колеги, ние не живеем нито в демокрация, нито в капитализъм в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 4
zelka007
преди 5 години
"Правителствата стават все по-корумпирани и сервилни и демокрацията все по-малко." ... демек не демокрацията е виновна като такава , а липсата й ... :))) ... както казва Баце - калпав мат'риал ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 21 rate down comment 1
mariata
преди 5 години
Всяка система е хубава, докато не се *** или изчерпа. Капитализмът в днешния си глобален вид вече изроден и води до негативи. Правителствата стават все по-корумпирани и сервилни и демокрацията все по-малко. Ако погледнеш българските закони и съд, ще видиш, че защитават монополите и унищожават хората. А на хората вече им дойде до гуша да търпят прости, но нагли крадливи чиновници и "бизнесмени ала Банев" да ги тормозят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още