IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Неизбежен ли е крахът на петрола?

Посланието на МАЕ е насочено към проблемите, които могат да възникнат вследствие на евентуалния недостиг на петролни доставки през следващото десетилетие

08:21 | 16.11.18 г. 23
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Международната агенция по енергетика (МАЕ) публикува във вторник своята дългоочаквана годишна енергийна прогноза, в която отбелязва, че глобалното търсене на петрол се очаква да нараства с 1 млн. барела на ден всяка година до 2025 г., след което ще се забави значително до 250 хил. барела дневно, пише енергийният експерт Ник Кънингам за Oilprice.com. 

Електрическите превозни средства вече са факт в транспортния сектор и се движат по пътищата, като техният брой се очаква да нарасне значително през следващите години.

Според МАЕ до средата на следващото десетилетие търсенето на петрол за транспортния сектор ще се увеличава въпреки ръста в производството и предлагането на електрически и хибридни коли.

Агенцията предвижда продажбите на електромобили до 2040 г. да достигнат 300 млн.броя, с което ще бъдат съкратени около 3,3 млн. барела дневно.

И все пак това търсене ще продължи да расте, като се очаква да достигне своя връх към 2040 г.

Причината за това са убежденията на МАЕ, че другите сектори започват да заемат свободните количества петрол, обособени от постепенната електрификация на транспортния сектор и в частност сегмента с леките автомобили и наземните транспортни средства.

Прогнозите говорят ясно за възхода на нефтохимическата промишленост, както и за ръста в търсенето на петролни продукти при въздухоплаването и тежкотоварните превозни средства.

Кънингам представя няколко ключови фигури в основната прогноза на МАЕ:

- търсенето на петрол от нефтохимическата промишленост ще отговаря на 5 млн. барела дневно от общото търсене;

- тежките товарни превозни средства ще представляват около 4 млн. барела дневно от общото търсене;

- развиващите се икономики ще използват 5 млн. барела дневно, но това ще бъде почти изцяло засенчено от по-слабото глобално търсене и най-вече заради нарастващия дял на електромобилите в развитите икономики.

От гледна точка на доставките делът на САЩ ще достигне почти 75% от световното производство на петрол до 2025 г. Но шистовият петрол ще започне да губи своите позиции след средата на следващото десетилетие , като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ще възвърне мястото си на лидер в петролното производство и предлагане.

Според МАЕ дори американското шистово производство да продължи да расте съществува опасност петролният пазар да бъде пренаситен от този сорт гориво.

След краха на цените на петрола през 2014 г. петролната индустрия сериозно намали своите разходи.

Глобалните разходи нагоре по веригата започнаха да се отразяват бавно през изминалата година, като МАЕ се опасява, че с този темп пазарът на петрол може да бъде засегнат от проблеми с доставките през следващото десетилетие.

„Ако тази тенденция се задържи, американското производство на петрол ще бъде принудено да нарасне до над 15 млн. барела дневно през следващите 6-7 години, за да задоволи търсенето“, предупреждават от МАЕ.

Алтернативният сценарий за устойчиво развитие, който включва решителни политически интервенции от страна на правителствата за ограничаване на потреблението на петрол в борбата с промените в климата, ще измести пика на търсенето по-назад към 2020 г., когато той ще достигне 97 млн. барела дневно.

В този сценарий броят на електромобилите в световен мащаб ще е стигнал 930 млн. до 2040 г., което е тройно повече от броя в основния сценарий на МАЕ. Това би изтрило приблизително 18 млн. барела на ден от световното търсене на петрол.

В този устойчив сценарий както производството на петрол, така и петролните цени ще бъдат много по-ниски, което ще доведе до заличаване на голяма част от производителите.

Посланието на МАЕ е насочено към глобалния петролен пазар и говори ясно за проблемите, които могат да възникнат вследствие на евентуалния недостиг на доставки през следващото десетилетие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 17 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 6 години
Тая статия нещо на пълна каша мяза... "Крах на петрола" в заглавието, а в съдържанието - нарастване на търсенето, па намаляване на потреблението, па пак намаляване на консумацията, и пак нарастване на търсенето, ама па недостиг на доставките... Пълен фейк... Ако все пак требва нещо да се напише в резюме, то е: независимо от навлизането на електромобилите, търсенето на петрол само ще нараства и ще се сблъсква с недостиг на предлагането. Недостигът може да се провокира от различни фактори и да води до волатилност, но с траен тренд на нарастване на цената. И толкоз...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 3
IQ96
преди 6 години
8 забравяш за аеро и морските транспорти. Вярно, че влаковите превози ще се увеличават, но ще е бавно и в бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 9
Sokratus
преди 6 години
Цената от $100 за барел ще има само ако Саудитска арабия или Русия са във война или има сериозна инфлация на долара! Не съм много съгласен с отчета на МАЕ. За прехода към електрически автомобили не са нужни 30 години! Шанса през 2040 да не се произвеждат автомобили с вътрешно горене (АВГ) е 100%. Въпросът, който трябва да се изледва е, в коя година ще спрат да се произвеждат АВГ. Според мен шанса това да се случи до 2030 е 80%. Ако това се случи в 2040 ще има над 1.3млрд електрически автомобила! В богатите държави процента на електирческите ще е почти 100%, в средните (като нас), ще е над 50%, а в бедните е спорно, но там и % от световните автомобили не е голям. Но петрол ще се използва основно за химическата индустрия, но там ще има задържащи фактори, като рециклиране на пластмаси, производство на въглводороди от пречистване на въздуха и т.н.Въглерода и въгеводородите ще преминат в правилният им цъкъл на кръговрат, както е в природата!;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 10
BobyB
преди 6 години
И арапите и руснаците се хранят от петрола. Дори цена 40 долара е твърде ниска за да оцелеят държавиците им, ако се задържи. Шистаците хранят само себе си и вече могат да оцелеят и при 40 долара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 10
majnata
преди 6 години
То и за туй си има вече цака ... руският газ в открито море става американски , политкоректен и може да се достави на поляците ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 4
majnata
преди 6 години
Статията внушава , че навсякъде петролът "трябва " да претърпи крах , само в америка пикът още не е достигнат ... което виждаме и като политика де ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още