IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Графика на деня: Финансовото влияние на държавния дълг по света

Публичният дълг на САЩ наскоро мина 20 трлн. долара, но ако го сравним спрямо БВП, страната не е в най-лошата ситуация

13:42 | 21.09.17 г. 13
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

Само преди дни правителството на САЩ отбеляза рекорден публичен дълг в размер на 20 трлн. долара. Сумата е по-висока от икономиката на всички страни в Европейския съюз, коментира HowMuch.net. Дългът ще нараства още освен ако президентът Доналд Тръмп и Конгресът не договорят безпрецедентни икономии заедно с увеличаване на данъците. Но това няма да се случи скоро.

Повечето хора смятат, че зашеметяващият дълг от над 20 трлн. долара е непреодолим, а до момента той е най-големият в света. Но когато разгледате друг фискален показател – съотношението на дълга спрямо БВП, САЩ не са в най-лошата ситуация.

Графиката днес позволява бързо да се види как се сравнява дългът на САЩ спрямо този на други страни по света. Размерът на страната отговаря на размера на дълга. САЩ и Япония изпъкват, защото имат най-високи задължения в света (съответно 20,17 трлн. и 11,59 трлн. долара). Други страни, като Германия и Бразилия, изглеждат много по-малки, тъй като дълговете им са сравнително ниски (съответно 2,45 трлн. и 1,45 трлн. долара). Цветът на всяка страна отговаря на съотношението дълг спрямо БВП. Оцветените в зелено страни имат здравословен марж, но тъмночервените страни имат задължения, по-големи от целите им икономики.

Съотношението дълг спрямо БВП е критично важна метрика за оценяването на фискалното здраве на една страна. Има логика защо дългът на американското правителство е по-висок от този на много по-малка страна, например Германия. Да вземем този пример: състоянието на Бил Гейтс е 86 млрд. долара, затова той може да си позволи кредитна карта с по-висок лимит. Ето защо е важно да се вземе предвид БВП на всяка страна – число, което представлява сумата от всички трансакции в икономиката. Когато се разгледа публичният дълг като процент от БВП, получаваме изравнено ниво за страни от различен икономически мащаб. И по този показател САЩ не са сред 10-те най-задлъжнели страни в света.

Топ 10 на страните с най-високо съотношение на дълг спрямо БВП са:

1. Япония (245% с дълг от 11,59 трлн. долара)

2. Гърция (173% с дълг от 339 млрд. долара)

3. Италия (138% с дълг от 2,56 трлн. долара)

4. Португалия (133% с дълг от 274 млрд. долара)

5. Белгия (111% с дълг от 524 млрд. долара)

6. Испания (106% с дълг от 106 млрд. долара)

7. Канада (106% с дълг от 1,62 трлн. долара)

8. Ирландия (105% с дълг от 324 млрд. долара)

9. Франция (98% с дълг от 2,44 трлн. долара)

10. Бразилия (82% с дълг от 1,45 трлн. долара)

Има още една причина, поради която дългът от 20 трлн. долара не е такъв проблем, пише изданието. САЩ имат огромно дългово бреме както в реално изражение, така и като процент от БВП, но хората по света не се колебеят да им заемат пари на изключително ниски лихвени проценти. Причината е, че те все още се разглеждат като невероятно безопасна инвестиция.

Не казваме, пише изданието, че дълг от 20 трлн. долара е хубаво нещо, но в крайна сметка САЩ са в доста добра форма, особено в сравнение с други развитие икономики по света.

(За по-голяма версия кликнете върху графиката)

Други графики можете да разгледате тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 10 rate down comment 0
Van Basten
преди 7 години
Investor ме шокира понякога.... Уж, компетента медия, а в следващия момент праскат някакви числа и почват едни анализи в/у тях.....За държавния дълг от 20 трилиона USD - добре сте го намерили.Ама може ли Виктория Тошкова (и евентуално Бойчо Попов) да напишат и колко е БВП на САЩ ? Напишете GDP в Google и лесно се намира инфо.И след това смятайте проценти....Да не говорим, че е информация от обща култура, че дълга на щатите наближава, а вероятно и вече надвишава 100 % vs. БВП.... айде да не знаете дълговите и БВП показатели на примерно Уругвай, ама да не знаете на Щатите ?:(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 7 години
И защо разни държави с нисък дълг създават разни БРИКС-ове и се готвят за Видовден... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 7 години
"САЩ имат огромно дългово бреме както в реално изражение, така и като процент от БВП, но хората по света не се колебеят да им заемат пари на изключително ниски лихвени проценти. Причината е, че те все още се разглеждат като невероятно безопасна инвестиция."Хихи... Ето тук с три реда е описан целият дебилизъм на съвременния "капитализъм"... :lol: Инвестирайте в най-безопасната икономика - нея я обезопасява Пентагонът! После се чудете защо и некои други държави създават "безопасност" за икономиките си с ядрени (и не само) пушкала... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 1
rainmaker
преди 7 години
Развитието въобще не се дължи на дълговете, в основата си. Дълговете се дължат на политическата ситема. Политиците просто нямат топки да орежат разходите защото обществото е разглезено и ще ги отсвири на следващите избори. Всички се надяват като дойде време да се плаща сметката да не са вече в политиката. А пък следващите поколения да се оправят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 2
clwnjester
преди 7 години
Хахаха... Тогава ще им прегрее икономиката :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 4
Lucifer
преди 7 години
Нямам представа каква магия ала Мадофф са замислили, вероятно всичко ще се решава в движение, на принципа проба-грешка, което мине-мине, пък което не-нова врътка и така поне 10 год. Но съм сигурен че дефлация няма да допуснат! Иначе Китайчетата ще си купят и луната. Хиперинфлация ги устройва идеално, що да не се оправдаят с Кимчо???...ще се поразгърмят малко из оризаджийте да коригират там раждаемостта.. .и руснаците ги устройва задния двор...абе без война няма $, а без $ няма да останат и индианците в USA...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 2
abdul
преди 7 години
Тая картинка в края на статията не е достатъчна.Притеглете я към локалните валути или към SPD на МВФ, или поне към кошница от външнотърговските партньори на съответната държава.Мерена в долари с доларовата волатилност за последните 10 години тази графика означава точно нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
5
rate up comment 7 rate down comment 2
abdul
преди 7 години
Как какво?! Отрицателни лихви :-), това гениално достижение на финансовият инженеринг!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 2
clwnjester
преди 7 години
Дефлация... До сега си вдигаха дългът за да се избегне... Нема как да стане. В един момент дългът ще се срути под собствената си тежест (лихви). И тогава кво... икономическа депресия, война примерно... пре-разпределение на ресурси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още