Встъпването в длъжност беше голямо събитие за Доналд Тръмп. Владимир Путин вероятно мисли, че и за него е това е голямо събитие, пише в свой анализ CNBC.
С една отиваща си администрация, която твърди, че Путин иска да притесни западния свят, и с една пристигаща, която посочва, че руският държавен глава може да е добър партньор на Америка, все повече хора искат да разберат какво точно иска президентът на Русия.
“За Владимир Путин победа е да умре в съня си, докато все още е на власт. И имам предвид това съвсем искрено”, коментира Брус Буено де Мескита, професор по политически науки в Университета на Ню Йорк и автор на “The Dictator’s Handbook”. “Лидерите искат да останат на власт. Той е много добър в това”.
Според професора Путин увеличава и защитава личната си власт преди всичко, като същевременно награждава хората, които го подкрепят, но и които са най-близката му заплаха - други руснаци от военните, държавната администрация и индустрия.
А сред индустриите в Русия най-важен в дългосрочен план е енергийният сектор. Страната зависи до голяма степен от износа на нефт и газ.
През 2014 г. руската икономика понесе удар от спада на цените на петрола и санкциите, които администрацията на Обама и западноевропейските съюзници на САЩ наложиха на Русия във връзка с конфликта в Крим. Путин наблюдаваше как брутният вътрешен продукт на страната му се свива със зашеметяващтите 40% между 2013 и 2015 г. и пое ощо по-надолу след това. Руският БВП е под този на Италия или на Канада, макар че тези страни са с много по-малко население от нейното.
Думата на Путин по отношение на световните цени на петрола е ограничена. Но стъпването на Доналд Тръмп в Белия дом може да се превърне в момент, в който Путин да съживи икономиката на страната си чрез нови партньорства с американски компании и ново търсене от страна на европейските фирми, които нямаха право да продават стоки от Русия заради санкциите. Това може да се случи, ако въпросните санкции бъдат вдигнати. А това е особено важно в момента, защото големите икономики в Европа правят опити да намалят зависимостта си от руските енергийни ресурси.
“Русия, разбира се, би искала да има възможно най-голям пазар на нефт и газ за себе си. Но това е нещо, което тя отчасти загуби. Зависимостта на европейските страни от Русия отслабна, а Европа работи по този въпрос”, коментира Мария Липман, лектор в Russian and East European Institute към Университета на Индиана и главен редактор на руското издание Counter-point.
От решаващо значение за Путин е да има възможно най-голямо влияние върху най-близките пазари за износ. Повечето непосредствените съседи на Русия са по-слаби във военен и икономически план, ето защо са по-податливи на капризите на Путин, отколкото са Германия и Франция например.
От решаващо значение за Путин е да поддържа възможно най-голямо влияние върху най-близките експортни пазари. Непосредствени съседи на Русия са най-вече военно и икономически по-слаби от Русия, а това означава и по-податливи на капризите на Путин, отколкото на Германия или Франция.
Няколко експерти по международна политика коментираха пред CNBC, че единият начин, по който Путин ще се опита да разшири влиянието си и да си върне контрола в Централна и Източна Европа, е чрез по-близки отношения с президента Тръмп, който неколкократно показа интерес към работата с руския лидер.
“Путин се надява да се срещне с Тръмп по-скоро”, коментира Анджела Стент от Университета на Джорджтаун. По думите ѝ руският президент смята, че страната му е пренебрегвана от САЩ. Бившият американски държавен глава Барак Обама, който имаше доста лоши отношения с Путин, преди месец нарече Русия "потенциално опасна".
“Тя е по-слаба страна. Икономиката ѝ не произвежда нещо, което всеки да иска да купи, освен петрол, газ и оръжия. Те не правят иновации”, обясни той. Думи като тези засягат не само Путин, но и самите руснаци, много от които спомнят страната си като суперсила.
“Путин иска Русия да бъде приета сериозно и да се гарантира, че неговите възгледи са взети под внимание”, коментира Стент.
Това, което изглежда невъзможно преди година, може би няма да е такова скоро, ако Тръмп продължи да насърчава по-близките отношения между САЩ и Русия, независимо дали геополитически или икономически.
преди 7 години Русия има един начин да се спаси - да почне да произвежда здрави дрехи, коли и компютри които да изнася. Всеки ще иска да си купи независимо че ще са на два пъти по високи от китайските цени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар