IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Канада в услуга на глобалната икономика

Канада възприема микс от парични и фискални политики, които помагат колкото на страната, толкова и изобщо на света

14:45 | 07.05.16 г. 14
<p>
	Джъстин Трюдо по време на срещите във Вашингтон <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Джъстин Трюдо по време на срещите във Вашингтон Снимка: архив Ройтерс

Канадците смятат, че са граждани на света за пример, независимо дали тренират военни части в Ирак или приемат бежанци у дома. Този дух на гражданско самосъзнание сега се разпространява и към икономиката, след като Канада възприема микс от парични и фискални политики, които помагат колкото на страната, толкова и изобщо на света, коментира Wall Street Journal.

През март либералната партия на министър-председателя Джъстин Трюдо представи бюджет, който рязко увеличава разходите по инициативи от инфраструктура до социални помощи. Заради тези фискални стимули централната банка на Канада се въздържа от орязване на лихвените проценти, помагайки на канадския долар да тръгне още по-нагоре.

По-скъпият долар би бил негатив за търговския сектор на Канада, намалявайки ефекта от бюджетните стимули. Но загубата за Канада е печалба за света. Всъщност Канада вече изпълнява формулата, която финансовите министри и централните банкери от 20-те топ икономики в света се договориха да преследват на срещи във Вашингтон. За да бъдем по-конкретни – страната разчита по-малко на паричната и повече на фискалната политика, за да насърчи растежа. Проблемът е, че Канада реално е сама както в желанието си, така и в способностите си.

Глобалната икономика днес прилича на това, което теоретиците наричат проблем на колективното действие. Това е ситуация, при която страните ще се представят много по-зле, ако преследват собствените си интереси, отколкото ако си сътрудничат. Централните банки в еврозоната и Япония намаляват лихвените проценти на отрицателна територия например, като според други това е опит да обезценят валутите си, за да насърчат износа и инфлацията.

Нов доклад от Готи Егтерсон и Нийл Меротра от Brown University и Лари Самърс от Harvard University предупреждава, че подобни действия се превръщат в игра с нулев резултат в „светския застой“, когато лихвените проценти са близо до нулата, а централните банки вече не могат да постигат пълна заетост. Вместо това по-хлабавите парични политики работят по-скоро чрез насърчаване на износа и ограничаване на вноса, което води до „отрицателни външни въздействия“ - странични щети, за търговските партньори на страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 19:09 | 10.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 9
khao
преди 8 години
ой глупец, теб не искам да те унищожа ... ти не си вреден колкото църквата, ти си само смешен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 0
ing5rov
преди 8 години
Правилно , като не можеш да разбереш нещо , унищожи го !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 7
khao
преди 8 години
и аз, първата и най-важна стъпка е да се запали църквата ти и да изгорят всички сектанти там :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Обяснил съм какво да се направи - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034 забрана на офшорките и т.н. регулации с цел 5-6% бюдж.излишъци защото доклада на ООН е грешен -http://***.greentech.bg/?p=21201 50 трилиона са но до 2030год.''следващите 15 години ще са от решаващо значение за прехода към чиста енергия и справяне с глобалното затопляне'' - http://***.greentech.bg/archives/55447 тоест 6% БВП всяка година трябва да се инвестират в топла вода от слънцето и т.н. държ.ВЕИ ,и енерг.ефективност ,и ел.транспорт - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1711968085748085
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още