IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Твърдото приземяване на Китай ще задълбочи смута на пазарите

2016 г. би била трудна, защото това е сценарий, с който инвеститорите не са свикнали, коментира милиардерът Джорж Сорос

11:06 | 22.01.16 г. 37
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Джордж Сорос по време на Световния икономически форум през 2015 г. <em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Джордж Сорос по време на Световния икономически форум през 2015 г. Снимка: Архив, Ройтерс

Китайската икономика е напът да се приземи твърдо – срив, който ще влоши глобалния дефлационен натиск, ще повлече акциите и ще стимулира американските правителствени облигации. Това заяви пред Bloomberg милиардерът Джордж Сорос в рамките на Световния икономически форум в Давос.

„Едно твърдо приземяване на практика е неизбежно“, заяви той, „Не го очаквам, наблюдавам го.“

Инвеститорът каза, че залага срещу Standard & Poor’s 500, държавите, които произвеждат суровини и азиатските валути, докато купува щатски облигации.

Ефектите от икономическия спад на Китай ще се разпространят в останалия свят, въпреки че политиците на страната разполагат с ресурсите да се справят с вътрешните проблеми, категоричен е Сорос.

Бившият хедж фонд мениджър, превърнал се във филантроп, се присъединява към редица инвеститори, които предупреждават за допълнителни сривове при по-рисковите активи, след като разпродажбите в глобален план изтриха 16 трлн. долара от световните фондови пазари от юни насам и изпратиха цените на суровините до най-ниските им нива от над две десетилетия.

Опасенията за Китай разстроиха глобалните пазари тази година на фона на стихващото инвеститорско доверие в способността на правителството да преструктурира икономиката без да предизвика криза.

Наскоро Сорос отново предупреди за катастрофа като тази, наблюдавана през 2008 г. По време на конференция във Вашингтон през септември 2011 г. той каза, че европейската дългова криза, възникнала заради Гърция, е по-сериозна от кризата от 2008 г. По-рано този месец той повтори тази теза, коментирайки, че глобалните пазари се изправят пред криза, напомняща на тази, която възникна преди повече от седем години.

Въпреки че Сорос не описа своята дефиниция за твърдо приземяване, той зави, че по-точната оценка на текущия икономически ръст на Китай е 3,5%, което е по-малко спрямо последните официални данни за растеж от 6,8% през четвъртото тримесечие.

Сорос добавя, че неустойчивият дългов товар на азиатската страна и отливът на капитали са сигнали за твърдо приземяване. За периода януари-ноември 2015 г. Китай записа отлив на капитали за 843 млрд. долара, сочат данните на Bloomberg Intelligence.

Забавянето на китайската икономика се комбинира с по-ниските цени на петрола и обезценяването на валутата с цел придобиването на конкурентно предимство, като увеличават риска от дефлация по света, смята още Сорос.

С оглед на това 2016 г. би била трудна за пазарите, защото това е сценарий, с който инвеститорите не са свикнали.

Сорос ще бъде изненадан, ако Федералният резерв на САЩ увеличи лихвите отново, след като направи това през декември за пръв път от близо десетилетие въпреки прогнозите на централната банка за още покачвания тази година.

Фед направи грешка с вдигането на лихвите, казва милиардерът, защото очакванията за дефлация вече са тук, а потребителите едва ли ще отговорят на по-ниските лихви по кредитите с ръст на потреблението.

Въпреки че цените на активите могат да поскъпнат за кратко, Сорос не е видял знаци за достигането на класическо дъно на пазарите. „Твърде рано е да се купува“, смята той.

„Тази година ще бъде трудна, а равновесието е в негативна посока“, казва инвеститорът. „Ако имаме истинско дъно, то се тества отново".

Коментар на Виторио Грили, JPMorgan, за големите промени на глобалните пазари вижте във видеото!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

26
rate up comment 2 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
добре казано в коментар 23 но ''те'' направиха изпреварваща инфлация и някой им викат балони и сега дефлацията е естествен процес - http://brain-workshop.org/deflaciyata-bich-ili-blago-2/защото хората нямат пари тоест доходите не следват инфлацията - ''през периода между 1979 г. и 2007 г. доходите на средните 60% са се покачили с по-малко от 40% докато инфлацията е била 186%.'' - http://ekipbg.com/kak-centralnite-banki-prichinyavat/ ОМАГЬОСАН КРЪГ И ЗАТОВА ПИША КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034забрана на офшорки т.н. регулации в цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558за да се избегне петролната катастрофа и глобалното затопляне ,и за да има растеж - http://***.greentech.bg/archives/55447Растежа освен с кредитна експанзия става и по друг начин но банкстерите естествено предпочитат лихварството и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
по повод коментар 16 - големият проблем е забрана на разплащането кеш и ако забранят и притежанието на злато по аналогия с Указа 6102 на Франклин Рузвелт от 5 април 1933 година, съгласно който на американците им беше предложено да се откажат от натрупаното злато до 1 май 1933г. ще стане страшно ,и това беше предложението на Лари Съмърс на научната конференция на МВФ ноември 2013год. и Пол Кругман го подкрепи за идеята за отрицателните лихви за които се изисква премахването на хартиените ТОВА ТРУДНО МОЖЕ ДА СТАНЕ но може ,и най-лошото е ,че това се вързва с написаното в края на Библията - http://***.bg-patriarshia.bg/index.php?file=bible_new_testament_27.xml#13стих 17 ''та никой да не може нито да купува ,нито да продава...'' БОГ е Личност и иска ние да бъдем съвършени личности а не биороботи които трябва да са 24 часа под непрекъснато наблюдение ,контрол и от няма и как да изпълняваме някои Заповеди тоест трябва осъзнато и доброволно да не крадем ,лъжем
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 4 rate down comment 9
lyusien
преди 8 години
Сорос се е набутал в нещо и сега упорито ни убеждава в възможностите за нова рецесия и твърдо приземяване в Китай Същото се беше случило и миналата година когато Джими Роджерс упорито ни убеждаваше че е време да се купуват суровини и китаиски акции Нищо подобно няма да се случи -нито рецесия нито твърдо приземяване в Китаи Нормален цикъл на възход на икономиките на С А Щ Европа Великобритания Япония Австралия и Канада и по нисък ръст в Азия Китаи и развиващите се пазари
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 11 rate down comment 2
raul_castro
преди 8 години
Дори в този форум виждаме повишения интерес към златото - напоследък една от най-активно коментираните теми е ' Златото - балон или не'. В чисто социологически план това е доста показателно. Без значение каква позиция застъпват съфорумците, ясно е, че темата не им е безразлична.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 11 rate down comment 1
raul_castro
преди 8 години
Правителствата имат инструмент да се справят с дефлацията. И техният избор е ясен - предпочитат риска от хиперинфлация, отколкото дефлация. Дефлацията оскъпява дълга, поставя в опасност банковоте печалби и те няма да я търпят. Да не се повтарям, ама Бернанке казваше така: ако трябва, ще хвърляме пари от хеликоптери, но дефлация няма да допуснем. При чудовищните размери на суверен дълг и аветовна валутна война, каквато се води в моюента, изходът е само един. Въпросът за един милион долара е не дали, а кога.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 7 rate down comment 1
comet
преди 8 години
Mike Florida, Благодаря, точен отговор, нямам какво да възразя.Contra2, Точно, а тогава се предполага че и златото да бъде забранено в Империята (по подобие събитията след кризата през 30те на миналия век).Nesduhan_trader, ще мисля и в тази посока.Съфорумци, благодаря, май ще е всеки както го почувства, успех на всеки тук! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 15 rate down comment 2
Mike Florida
преди 8 години
При обикновен спад на икономическата активност, под формата на рецесия, златото би следвало да пада, а не да се вдига! Подобно на останалите суровини и петрола!Текущата ситуация обаче предполага, че една глобална рецесия ще изправи на нокти фисковете на много задлъжнели страни! За да се борят с новата рецесия, централните банки ще отпечатат трилиони! Това ще изтреля инфлацията, според мен към хипер! Тук изобщо дори не включвам геополитическите рискове, като този за ЕС, еврото или подкопаване статута на долара!Преценяй си! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 2
raul_castro
преди 8 години
Това с премахването на парите в брой е стра мечта на банковата мафия и техните пионки - правителствата. Целта е пълен контрол и рано или късно ще го направят. Както се вижда, непрекъснато намаляват тавана на плащанията в брой. Франция, Италия - 1000 - 1500 евро. И това е само началото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 6 rate down comment 1
raul_castro
преди 8 години
Това с премахването на парите в брой е стра мечта на банковата мафия и техните пионки - правителствата. Целта е пълен контрол и рано или късно ще го направят. Както се вижда, непрекъснато намаляват тавана на плащанията в брой. Франция, Италия - 1000 - 1500 евро. И това е само началото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 15 rate down comment 0
raul_castro
преди 8 години
Това с премахването на парите в брой е стра мечта на банковата мафия и техните пионки - правителствата. Целта е пълен контрол и рано или късно ще го направят. Както се вижда, непрекъснато намаляват тавана на плащанията в брой. Франция, Италия - 1000 - 1500 евро. И това е само началото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още