"Нека да бъдем наясно, правителството на този нова сунитска държава още дълги години ще е далече от демокрация от тип "Джеферсън", казва още Джон Болтън и допълва, че това е район, в който има малко алтернативи на военни или полуавторитарни правителства. Сигурността и стабилността са достатъчно амбициозни цели.
"Както направихме в Ирак през 2006 г. с т.нар. "пробуждане на Анбар" - операцията срещу бунтовниците, която изтласка Ал Кайда от крепостта й в тази (западна) иракска провинция, - ние и нашите съюзници трябва да овластим авторитетни сунитски лидери, включително племенни власти, които държат на техните съществуващи социални структури", е препоръката на анализатора.
Несъмнено, тук се имат предвид и бивши иракски и сирийски служители от партията БААС, както и някои лидери от умерената сирийска опозиция. Всички те са за предпочитане пред ислямските екстремисти, категоричен е той.
Арабските монархии, като Саудитска Арабия, трябва не само да спонсорират тази държава в ранния й етап, но също да гарантират нейната стабилност и неподатливост на радикални сили. Преди време можеше и да обявим един йордански "протекторат" в една американска "сфера на влияние", но засега една нова държава ще свърши работа.
Това предложение за сунитска държава рязко се отличава от визията на руско-иранската ос и нейните протежета ("Хизбула", Асад и подкрепяното от Техеран правителство в Багдад). Тяхната цел - да възстановят иракското и сирийското управление в предишните им граници - фундаментално противоречи на интересите на Америка, на Израел и на приятелските арабски страни.
Следователно всякакви сондажи за американско-руска коалиция срещу "Ислямска държава" са както нежелателни, така и празни приказки.
Това, което Москва иска в Сирия, е да има един послушен режим (с или без Асад) и да запази своята военноморска база в Тартус, както и новата си ВВС база в Латакия. Техеран иска да запази господството на алауитите, пълна защита за (своето протеже) "Хизбула" в Ливан и Сирия.
Що се отнася до Ирак, Русия и Иран искат сунитските територии да се върнат под контрола на Багдад, което би укрепило регионалното влияние на Иран. Те вероятно искат същото и за Кюрдистан, но не разполагат с лостове за влияние там.
Сунитите днес подкрепят ИДИЛ по много от същите причини, заради които някога подкрепяха Ал Кайда в Ирак - като защитен вал срещу желанието да бъдат управлявани от Техеран чрез Багдад.
"Казвайки на тези сунити, че ако въстанат срещу срещу ИДИЛ в Сирия и Ирак, за награда ще бъдат върнати в обятията на Асад и неговата пасмина или на шиитската власт в Багдад, просто ще засили подкрепата им за джихадистите", убеден е Болтън.
Защо тогава те трябва да минат на другата страна?
Ето защо след разгромяването на ИДИЛ Америка трябва да преследва далечната цел за създаване на нова сунитска държава. Макар и трудно осъществима в близка перспектива, с течение на времето тя ще има по-благоприятен ефект върху регионалния ред и стабилност.
Създаването на алианс срещу "Ислямска държава" под егидата на САЩ, вместо предлаганата от Москва коалиция, ще изисква значителни дипломатически и политически усилия. Ще трябва да бъдат разположени американски сухопътни сили, което ще създаде чувство за сплотеност и ръководство. Това е необходимо за разбиването на ИДИЛ дори ако целта е просто да се възстанови статуквото отпреди войната.
Моделът е "пробуждането на Анбар", увеличаването на американската военна мощ (в Ирак) през 2007 г., както и кюрдските успехи срещу ИДИЛ. Въоръжени, обучени и съветвани от САЩ, местни бойци ще се обединят с арабските и американските конвенционални сили.
Военната операция не е най-сложната част от тази пост-ИДИЛ визия. Тя ще изисква и трайно американско внимание и ангажиране. "Не можем просто да се дистанцираме от таи ситуация, както направихме в Ирак през 2011 година", категоричен е Болтън в своя анализ.
Новата "Суни-стан" може да не е Швейцария. Това не е инициатива за демокрация, а политика на "студена сила". Тя съответства на стратегическата цел за унищожаването на "Ислямска държава", която споделяме с нашите съюзници и която е постижима.
преди 9 години Донцо Донве има един култов анимационен филм - "Тримата ***"...Нищо по-точно не ми идва наум в случая....Треа го прожектираме следващия път на срещата на Г-20.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Абе Сирия си е суверенна държава , Ирак също...въобще кой им дава право на пиндосите да кроят картата както им кефне...някой задава ли си въпроса кои са те ? Да си създават Сунистан в Южен Тексас! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Какво предлагат американците, да затворим очи и да преименуваме ИД в Суни-стан? Ами и ако Русия поиска да затворим очи и преименуваме половин Украйна в Новорусия ко прайм а? Такова лицемерие вече не се търпи. Европо събуди се и мисли, че иначе пак ще ядеш хурката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "По- цинично и ясно мнение, скоро не съм чел."Абсолютно!Просто няма да ги огрее този път.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нека да бъдем наясно, правителството на този нова сунитска държава още дълги години ще е далече от демокрация от тип "Джеферсън", Щото сигурно другите около тях са от демокрация тип "Джеферсън". А за някои бързат да "въведат" такава демокрация. По- цинично и ясно мнение, скоро не съм чел. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години На Инвестора ненам дали му е ясно, но именно С.Барабия са сунити и същите камилари създахода тея брадати клонинги. И тогава ще бъде още повече проблематично с Иран .... Няма да създават нищо просто камиларите да дигат кервана и да си тръгват там от където са дошли .... стига толкова експерименти отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Въпросът е какво искат след ИДИЛ.."Начи преди този въпрос трябва да се отговори на въпроса "КАКВО е ИДИЛ?"Аз щи кажа - ИДИЛ е мръсен инструмент на Американската външна политика за подмяна на властта в държави от близкия изток.От тук нататък, както Путин каза, или всеки си вади картите на масата и си избира туй твою, туй мою и си одят по живо по здраво или започва преразпределение по "другия" начин.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Авторът е прав за това, че някои неща не могат да се върнат и да продължат отново по стария начин. Той си казва какъв е интереса на САЩ и си е в правото да го прави. Въпросът е какво искат след ИДИЛ другите страни в този конфликт и дали изобщо могат да намерят пресечна точка на тези интереси. Ами ако не могат да намерят? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Честити ви нови Сунистан и Кюрдистан!Сега да видим кой първи ще обяви новия петроло-газов коридор носещ името "Кюрдски поток" или "Сунитско блаженство". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Казват си го в прав текст: "такъв изход не е нито осъществим, нито желан""Абсолютно съгласен! Значи въпреки, че ИД "удари" Париж, въпреки, че тероризмът (каквото и да значи това) "е най-голямата" заплаха за света, то той е по-добър от Асад и няма да го "борим" докато не свалим Асад?Трябва да си наистина много промита овца да не стоплиш, че ИД е ЦРУ проект създаден с конкретна цел - свалянето на Асад от власт в Сирия след това изказване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар